Защо в Европа е толкова горещо
На места е над 50 градуса
Рекордните горещини в Западна Европа, където показанията на термометрите се приближават до +50°C, предизвикаха неочакван екологичен парадокс. Както разкрива Forbes, масовата употреба на климатици, предназначени да спасяват от жегата, всъщност увеличава температурните аномалии в градовете.
През последните четири години броят на домакинствата с климатици във Франция е нараснал от 14% на 25%. Глобалното търсене може да достигне 5,5 милиарда единици до 2050 г. Масовата работа на климатиците създава ефект на топлинен купол над градовете. Ако всички охладителни системи в Париж или Лион бъдат изключени едновременно, температурата по улиците ще падне мигновено с 2 градуса.
Климатиците значително увеличават натоварването на електрическите мрежи. Само 4 часа ежедневна работа на устройството води до 15% увеличение на сметките за комунални услуги, което е особено забележимо по време на периоди на продължителни жеги.
За постигане на въглеродна неутралност до 2050 г. експертите предлагат използването на комбинирани системи за климатичен контрол. Това ще намали потреблението на енергия с 30%, като същевременно напълно ще запази качеството на охлаждане на помещенията. Този подход е особено актуален в контекста на нарастващите цени на електроенергията и екологичните предизвикателства.
В края на юни Европа беше обзета от аномални горещини, които счупиха температурни рекорди в много страни. Според западните медии най-тежката ситуация се разви във Франция, Испания, Португалия и Италия.
Френските власти въведоха най-високото „червено“ ниво на опасност в 16 департамента и „оранжево“ в други 68. Прогнозираното повишаване на температурите до 36-40°C ги принуди да предприемат безпрецедентни мерки: около 200 училища ще бъдат временно затворени или ще променят работното си време, за да предпазят децата от екстремните горещини.




















