Кой е Росен Карадимов - избран за председател на КЗК
През ноември 2022 г. е избран за председател на Надзорния съвет на Българска банка за развитие ЕАД
Парламентът избра Росен Карадимов, номиниран от "БСП-Обединена левица", за председател на Комисията за защита на конкуренцията.
Доц. д-р Росен Карадимов е хабилитиран преподавател в Юридическия факултет на Софийския Университет „Св. Климент Охридски“. От 1991 г. е преподавател по Гражданско право-обща част, Облигационно право и Правен режим на интелектуалната собственост. Има специализация в Институтa „Макс Планк“, Хамбург, Германия. От 2015 г. е титуляр на лекционен курс по „Правен режим на интелектуалната собственост“, част от която са и правилата за закрила срещу нелоялната конкуренция. Автор е на множество публикации и две монографии в материята на интелектуалната собственост. Доц. д-р Росен Карадимов е лектор и във Факултета по журналистика и масови комуникации към Софийския Университет „Св. Климент Охридски“ и в Националния институт по правосъдие. Член на работна група „Закрила на интелектуалната и индустриална собственост“ към Съвета по европейски въпроси на Министерския съвет на Република България и член на Академичния съвет към Председателя на Патентното ведомство на Република България. Арбитър е към Търговския арбитражен съд при Националната юридическа фондация. Адвокат към САК от 1995 г.
Карадимов е народен представител в VII Велико народно събрание и участва в приемането на Конституцията от 1991 г. Народен представител в XXXVI Народно събрание. Доц. Карадимов е бил общински съветник и заместник-председател на Столичен общински съвет в периода 1999– 2003 г. Съветник на Министър-председателя на Република България в периода 2005-2009 г. В двете служебни правителства на Димитър Главчев беше министър на иновациите и растежа.
През ноември 2022 г. доц. Росен Карадимов е избран от служебното правителство на Президента на Република България Румен Радев за член на Надзорния съвет на Българска банка за развитие ЕАД, а малко след това - за негов председател. В рамките на две години Банката премина цялостна трансформация и се превърна в една от най-прозрачните институции в страната, като уплътни функциите си на истинска банка за развитие.
Под ръководството на доц. Карадимов в качеството му на министър на иновациите и растежа и принципал на ББР бе изготвена новата тригодишна стратегия на Банката (2024-2026 г.), която беше приета от Министерския съвет на Република България в средата на 2024 г. Стратегията запази фокуса към подкрепата на МСП, но позволи на банката за развитие да се превърне в мощен пазарен инструмент за подкрепа на публичните политики на държавата, включително за преодоляване на регионалните дисбаланси. С новата стратегия ББР интервенира в ключови сектори и публични политики, инфраструктурни проекти, транспортна и комуникационна свързаност, енергетика, военнопромишлен комплекс, насърчаване на експорта и иновациите, социална и здравна инфраструктура.
Като министър на иновациите и растежа Карадимов водеше политика на безалтернативна реиндустриализация на България, като път за икономически растеж, привличане на стратегически инвеститори и преодоляване на регионалните различия. Абсолютен приоритет в работата му беше изграждането на индустриални зони и паркове и Министерството финансира по плана за възстановяване и устойчивост с 207 млн. лв. 11 индустриални парка и зони в страната.






















Напоследък от името на българския президент, уж „натовски генерал”, изповядващ „евроатлантическите ценности”, все по-често изказва „лично мнение” неговият съветник Александър Маринов – член на Висшия съвет на Българската комунистическа партия, трансформирала се за една нощ в социалистическа такава (1990); председател на Софийската организация на БСП (1990–1996); сътрудник (явочник) на уж бившата Държавна сигурност, подвизавал се под артистичния псевдоним „Майстора”; активист и водач на партии от различен „политспектър” – социалдемократически, социално-либерални, популистки, залязващи, възхождащи… Само дето все още не е участвал в телевизионното музикално реалити предаване „Гласът на България”, но както се е засилила промяната, и това скоро ще стане. Защото и др. Маринов (също като др. Карадимов) като всеки майстор е „дялан камък”. Затова докторът по социология и професорът по философия прилегна на мястото си в президентството, бъкащо досега от „фатмаци” и гълъбовъди.
Държи фронта и другарката Корнелия Нинова. Винят я за поредицата изборни катастрофи на предвожданата от нея партия, за петото място на последния парламентарен вот, за отдръпването на един милион гласоподаватели от червената бюлетина, но хулителите забравят, че тъкмо др. Нинова ловко извади от ръкава си (по заповед на Кремъл, разбира се) сегашния български президент; назначи персонално неговото вице; лично издигна от трибуната на Народното събрание кандидатурата на интелектуалеца, избран тутакси след нейното изказване за председател на законодателната институция; „командирова” трима свои съратници като министри в днешното уж служебно, уж президентско и уж временно правителство, като същевременно се „разграничи” от този коварен ход и дори (в духа на столетните комунистическо-демагогски традиции) го порица обществено. Но, забележете, не изключи „ренегатите” от своите сплотени редици!
Промяната е в пълен ход – те пак са тук, но очевидно вече не са същите – станали са по-богати и къде по-нагли. За някакви си трийсет и три години!
Петър Кърджилов
FacebookMessengerViberWhatsApp