×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • На 14 май имен ден празнуват мъже с име Сидер
  • Нестабилно време до края на седмицата: валежи и гръмотевични бури на места
  • Отбелязваме Световния ден на астрономията
  • Парламентът обсъжда законови промени за контрол на цените и съдебната власт
  • Тази вечер във Виена ще се проведе вторият полуфинал на „Евровизия 2026“, а България ще бъде представена от DARA с песента Bangaranga
  • Регионалният министър ще посети Смолян заради свлачището на пътя за Пампорово
  • Трима депутати от „Прогресивна България“ подадоха оставки
  • Куба остана напълно без дизел и мазут заради американската петролна блокада
  • Задържаха мъж, подал фалшив сигнал за пет бомби в Плевен
  • Силният вятър в Шумен събори дървета, повредени са два автомобила
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Арестуваните неонацисти във Враца пуснати тихомълком


Арестуваните неонацисти във Враца пуснати тихомълком
Тримата младежи от Враца бяха арестувани при операция на ГДБОП и ДАНС, защото набирали хора от Фейсбук, противници на евреи, араби, роми и гейове
17 Май 2025, Събота, 19:00 ч.
Автор: Флагман.Бг

Няма данни те да са извършили конкретни престъпления, както и в лично качество да са призовавали за насилие и за присъединяване към паравоенни формирования

Българските неонацисти са в обща мрежа с близки по идеология организации в страните от бившия соцлагер. Обединени са в борба срещу допускането на бежанци от Близкия изток в Европа, осигуряването на социални помощи за ромите и дейността на различните еврейски организации, съобщава „Телеграф“, цитиран от БЛИЦ. 

Поддържат контакти главно през приложението Телеграм, но и в различни затворени групи във Фейсбук и други популярни социални мрежи.

Тримата младежи от Враца, които бяха арестувани при операция на ГДБОП и ДАНС, защото набирали хора от Фейсбук, противници на евреи, араби, роми и гейове, са освободени, без да им бъдат повдигнати каквито и да били обвинения от прокуратурата.

Независимо че тримата са участвали активно в множество групи в социалните мрежи, в които се разпространява неонацистка, акселерационалистка, расистка и ксенофобска идеология, няма данни те да са извършили конкретни престъпления, както и в лично качество да са призовавали за насилие и за присъединяване към паравоенни формирования. 

Три дни по-рано бе обявено, че тримата са задържани след сигнал от чуждите служби, а акцията на ГДБОП и ДАНС е била координирана от Европол. Доказателства обаче в нещо уличаващо ги се оказа, че липсват.

Според информацията на нашите служби неонацистите били част от международна мрежа, предимно с организации в бившия соцлагер, главно от Унгария и Полша, както и няколко държави, които са извън Европейския съюз. Включително се твърди, че са имали клон и в Русия.

Оперативните данни сочат още, че целите на организацията им, освен насилие и омраза към различните етноси, били за смяна на държавното устройство и замяната му с националсоциализъм.

Твърди се, че една от тези групи дори е била свързана с неонацистката организация The Base, включена в антитерористичните списъци на ЕС, САЩ, Австралия, Великобритания и Нова Зеландия. Тя възниква в САЩ през 2018 г. Забранена е там, във Великобритания, ЕС и Нова Зеландия. За свой символ използват рунически знак, който е бил употребяван и в нацистка Германия. Организацията е и паравоенно формирование.

Разследването стигнало и до българите, за които се твърди, че са ръководили клон на организацията у нас.

Двама живеели във Враца, а лидерът – в близкото до града село Бърдарски геран. От иззетите им компютри и електронни устройства е установено, че членуват в няколко затворени групи в Телеграм, контактували са със съмишленици от българската общност в Сърбия, Северна Македония, Бесарабия, както и с групи с националистически и националистически убеждения в Унгария, Полша, Чехия, Словакия и Германия.

За българските неонацисти от години е известно, че имат добри контакти с организации като „Златна зора“ в Гърция, „Наша Словакия“ в Словакия и крайнодясното движение „Пегида“ от Източна Германия, предимно в градовете Дрезден и Кемниц.  

Дори тъкмо от тази общност през последните години у нас идват младежи, които се включват в забранения за провеждане от Столична община Луковмарш, посветен на героя от войните за национално обединение на България ген. Христо Луков. Той е убит по решение на БКП на 13 февруари 1943 г., а преките извършители са Иван Буруджиев и еврейката Виолета Якова.

След преврата на 9 септември ген. Луков е обявен за фашист, убийците му – за герои, дори е направен филмът „Черните ангели“, посветен на тях. 

В годините на демокрацията комунистическата пропаганда по повод личността на генерала се оказва, че е оставила трайна следа у нас. От една страна, неонацисти го припознават като своя икона и всяка година правят шествия в София, а комунистически, ЛГБТИ и еврейски организации организират протести. Самите организатори на Луковмарш твърдят, че той не е неонацистки, а патриотичен, с който се почита делото на един велик българин, а шествието е на родолюбци и е мирно и цивилизовано.

Те настояват, че се възползват от правото на свободно събиране. Като цяло българските неонацисти споделят каузи срещу ислямизацията на Европа, връщането в пределите на България на Западните покрайнини поради изтичането на Ньойския договор и вземане на ново генерално решение за преразглеждане, преразпределение и връщане заграбените земи на България от Великите сили след Втората световна война. 

59-годишният Емил Крумов от Перник се самоуби в сградата на ДАНС минути преди да влезе за разпит по повод Луковмарш през 2020 г. От разследването твърдят, че преди да мине през металдетекторите, перничанинът вади от дрехите си незаконно притежавано огнестрелно оръжие и се самопрострелва с него. Крумов се оказва мъжът, който на 16 януари 1981 г. отвлича самолет ТУ-134 на БГА „Балкан“, който изпълнява редовен рейс София-Варна.

Десет минути преди машината да кацне, Крумов, облечен с немска униформа и отличителни белези на хитлерист, с пистолет в ръка се отправил към кабината на пилотите. Минавайки през салона в този вид, той направил впечатление на пътуващ резервен екипаж и в момента, когато пилотите предавали на немски език исканията му за отклоняване на самолета към Мюнхен, той е обезвреден.

Излиза от затвора в зората на демокрацията през 1990 г. и членува в Българския национален съюз (БНС). 


 


В категории: Животът


1
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Фон дер Лайен: Русия се подиграва Фон дер Лайен: Русия се подиграва 14/05/2026, Четвъртък 21:24 4
Тервел ИЛИЕВ Левски с невероятен трансфер Левски с невероятен трансфер 14/05/2026, Четвъртък 21:00 0
Тервел ИЛИЕВ Дара с коментар преди полуфинална на "Евровизия" Дара с коментар преди полуфинална на "Евровизия" 14/05/2026, Четвъртък 20:20 1
Тервел ИЛИЕВ 16-годишен задържан за грабеж и побой над мъж 16-годишен задържан за грабеж и побой над мъж 14/05/2026, Четвъртък 19:21 0
Тервел ИЛИЕВ Разкриха менюто на Си и Тръмп - уникално е Разкриха менюто на Си и Тръмп - уникално е 14/05/2026, Четвъртък 18:40 1
1
Коментара по темата
1.
ХХ
17.05.2025 20:43:28
13
8
Всяко нещо си има граници.
Тези явно не са ги преминали за разлика от Израел например.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Bangaranga влезе в класните стаи: Ученици от Айтос използваха песента на Дара за урок по английски Bangaranga влезе в класните стаи: Ученици от Айтос използваха песента на Дара за урок по английски Деветокласници от СУ „Христо Ботев“ упражняваха езиковите си умения чрез текста, откривайки нови думи и послания  До 100 000 лева глоби за спекулантите, властта обяви война на нелоялните търговски практики До 100 000 лева глоби за спекулантите, властта обяви война на нелоялните търговски практики  При повторно нарушение санкциите, които Комисията за защита на потребителите може да налага, са до 200 000 евро Близо 1000 абитуриенти се включват в Парада на зрелостниците в Бургас Близо 1000 абитуриенти се включват в Парада на зрелостниците в Бургас Празничната колона ще се движи под звуците на Младежкия духов оркестър към музикалното училище "Проф. Панчо Владигеров" С духова музика и червен килим Бургас ще изпрати своите абитуриенти на 15 май С духова музика и червен килим Бургас ще изпрати своите абитуриенти на 15 май Третият Парад на зрелостниците ще се проведе утре, 15 май, от 17.00 часа от площада пред сградата на Община Бургас Усмивки, червен килим и пайети за разкош на изпращането на Випуск 2026 от Френската гимназия Усмивки, червен килим и пайети за разкош на изпращането на Випуск 2026 от Френската гимназия ПГРЕ „Г.С. Раковски” в Бургас се сбогува с абитуриентите си с емоционална церемония и песни Кухня майка „Аламинут“ предлага професионално приготвяне и доставка на храна за туристическия сектор по Черноморието Кухня майка „Аламинут“ предлага професионално приготвяне и доставка на храна за туристическия сектор по Черноморието Така обектите значително намаляват финансовите си ангажименти към поддръжка на кухня, персонал и оборудване Поп взриви TikTok с набирания и визия на културист (ВИДЕО) Поп взриви TikTok с набирания и визия на културист (ВИДЕО) Свещеник Герасим Йорданов: Важно е да се грижим за душата, тялото и за духа. Фенове му пишат: Железо си, отец „Трапезица Резиденс“ – първа копка на централна локация в Бургас „Трапезица Резиденс“ – първа копка на централна локация в Бургас Нова сграда с комбинирано предназначение ще предложи жилища и бизнес възможности на стратегическо място в централната част на Бургас Екоминистърът: Мобилните станции не измерват миризми, защото всеки човек има различна чувствителност Екоминистърът: Мобилните станции не измерват миризми, защото всеки човек има различна чувствителност Задачата на новите устройства е да се измерват конкретни показатели за качество на въздуха, като прахови частици и други замърсители, които пряко влияят на здравето на хората, каза тя  Мащабна кампания в Бургас разкри скрити рискове за здравето на децата – сколиоза и проблеми със свода при ученици Мащабна кампания в Бургас разкри скрити рискове за здравето на децата – сколиоза и проблеми със свода при ученици Безплатни прегледи в училищата откриват ранни деформации, а специалистите съветват родителите да не подценяват проблема
Дара спечели място на финала на "Евровизия", публиката полудя по нея Дара спечели място на финала на "Евровизия", публиката полудя по нея С магическото си изпълнение тя плени сърцата на меломаните  Заплаха на Си Дзинпин към Тръмп заради Тайван: Островът е китайски, може да се стигне до конфликт Заплаха на Си Дзинпин към Тръмп заради Тайван: Островът е китайски, може да се стигне до конфликт Той предупреди американския си гост Вашингтон да внимава с Тайпе, т.е. не се меси във вътрешните работи на Китай Магия ли е „Бaнгаранга“? Всички са във възторг от Дара, а тя вече е готова за триумф в „Евровизия“ Магия ли е „Бaнгаранга“? Всички са във възторг от Дара, а тя вече е готова за триумф в „Евровизия“ Тя ще открие вторият полуфинал на конкурса Отиде си главният герой от култовия клип на „О, Тигре, тигре“ Отиде си главният герой от култовия клип на „О, Тигре, тигре“ Хора, които са го познавали, го описват като човек с ведър характер, добро сърце и винаги позитивно отношение към околните Мигранти душиха 70 г. белгиец посред бял ден в центъра на Брюксел Мигранти душиха 70 г. белгиец посред бял ден в центъра на Брюксел Те го доведоха до безсъзнание, за да откраднат златна верижка. Никой не му помогна Мел Гибсън пак с младо гадже, хвана си 44-годишна моделка Мел Гибсън пак с младо гадже, хвана си 44-годишна моделка Били заедно в Италия DARA оглави две класации преди участието си DARA оглави две класации преди участието си „Бангаранга“ има над 3,5 млн. стрийма, а междувременно влезе и в класацията на „Гардиън“ с Топ 11 хитове от тазгодишната селекция на „Евровизия“ Историята с хантавируса повтаря тази на ковид Историята с хантавируса повтаря тази на ковид Ампули със заразата са изчезнали преди две години от Австралия Тръмп при Си Дзинпин: Ще има ли сделка за Иран и Тайван Тръмп при Си Дзинпин: Ще има ли сделка за Иран и Тайван Нямаме нужда от помощ за ислямската република, защото така или иначе ще спечелим, обяви гостът в китайската столица Индийският премиер намали автомобилите в кортежа си, за да пести гориво Индийският премиер намали автомобилите в кортежа си, за да пести гориво Той отправи апел хората да предприемат мерки за икономии, включително да избягват ненужни пътувания в чужбина
Доналд ТРЪМП Доналд ТРЪМП Не мисля за финансовото положение на американците Виц на деня Виц на деня - Тате, ти без кое можеш да минеш по-лесно? Без кафе, без цигари, или без ракия?
- Без майка ти.
Виц на деня Виц на деня Две блондинки си седят на пейка в парка. Приближил младеж и ги заговорил:
- Добър ден! Aз съм Петър, а вие?
- Ние не.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Хорската завист няма граници, особено ако имаш хубава ракия!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори