София с отчайващ резултат в европейско проучване
Класацията касае условията за безопасно придвижване на деца на улицата
София е много опасна за придвижване на деца и подрастващи в градска среда, според международно проучване на Clean Cities, предава НОВА. Столицата на България заема последното място (36) в класацията на избрани големи градове в Европа. К
Получената от нея обща оценка е над 3 пъти по-ниска спрямо предпоследния в подреждането.
Какво се случва с транспорта в София?
Класацията оценява градовете по три основни показателя, които са определени като ключови мерки от Европейската обсерватория за пътна безопасност на ЕС и са в съответствие с препоръки на УНИЦЕФ:
- създаване на "училищни улици", тоест улици около училищата, по които е ограничен автомобилният трафик;
- обхват на улиците с ограничения за безопасна скорост (30 км/ч или по-малко);
- наличие на защитена велосипедна инфраструктура.
Тези мерки могат да се прилагат предимно на местно ниво и са доказали своята ефективност: училищните улици подобряват пътната безопасност и качеството на въздуха и могат да увеличат броя на децата, които ходят пеша или карат велосипед в ежедневните си придвижвания. Разширяването на зоните с 30 км/ч и изграждането на физически отделена велосипедна инфраструктура пък значително намаляват пътните инциденти и шумовото замърсяване от МПС, като насърчават активното придвижване, особено сред децата.
Френската столица Париж се представя най-добре в общата оценка, с високи резултати по трите показателя и сумарно 79%. Челната тройка в класацията допълват нидерландската столица Амстердам и Антверп в Белгия.



















Тесните софийски булеварди и улуци няма как да има и защитени велоалеи. Да ограничим транспорта около училищата е от глупаво по глупаво. Ако училищата и университетите са извън града като някой от изброените градове е възможно, но нашите са по центъра и по кварталите. А зоните с 30 км са глупост, тогава защо забраниха магарешките каручки.