Положителната миграция се запазва, демографският проблем обаче далеч не е решен
Въпреки че демографският дебат – и покрай него предложенията за политики, коя от коя по-неработещи – позатихна, публикуването на актуалните данни за 2024 г. позволяват да откроим няколко интересни тенденции. От една страна, при ражданията и плодовитостта се наблюдава постепенно отстъпление, а очакванията за подобрения не се оправдаха. От друга, положителните миграционни процеси продължават с ускорен темп, което може както да даде глътка въздух на достигналия лимита си пазар на труда, така и да забави темпа на намаляване на населението. Темата коментира Адриан Николов от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Сред положителните новини е че на годишна база намаляването на населението на страната е минимално – с едва 0,13%. Въпреки че е рано да се говори за дългосрочна тенденция – в демографията процесите се обръщат с десетилетия, но резки промени също са възможни, особено когато водеща роля има миграцията – данните от последните няколко години след преброяването до голяма степен попарват апокалиптичните прогнози за изчезването на българското население в средносрочен план.
Не толкова оптимистично изглеждат данните за ражданията и плодовитостта. Редно е да напомним, че коефициентът на плодовитост – броят родени деца, съотнесени към броя на жените във фертилна възраст – изведнъж скочи през 2022 г., до 1,78, като тогава различни политици се опитаха да си припишат този успех. По-внимателният преглед на данните обаче ясно демонстрира, че става дума не за подобрение в броя родени деца, а в ефект на преброяването от 2021 г., което регистрира по-малък от очаквания брой жени. През 2024 г. показателят отново отбелязва спад – до 1,72 деца на една жена, което отлага постигането на т.нар. коефициент на заместване, който би гарантирал, че общият брой на населението се запазва. Това е следствие най-вече от спад в броя раждания с малко над 4 хиляди спрямо предишната година.
Смъртността, от своя страна, с малко надхвърля 100 хил. души през 2024 г. С абсолютна сигурност можем да заявим, че ефектът на пандемията от ковид-19, когато показателят се повиши до почти 150 хил. души през 2021 г. е преодолян. На преден план сега за намаляване на смъртността е подобряването на качеството на здравната система, особено по линия на преждевременната и предотвратима смъртност.
За да прочетете целия материал натиснете ТУК.
Източник: Kmeta.bg





















