Младият Бургас има потенциал да стане Европейска столица на културата

Градът има не само желанието, но и размах да го направи, категоричен е проф. Герджиков
Класическият филолог и университетски преподавател проф. Анастас Герджиков, който бе и ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, гостува на Бургас по повод уникалното събитие „Нощта на буквите“. Среднощният спектакъл събра представители на културата, изкуството и образованието в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“. Посещението му бе по покана на Михаил Михайлов – зам.-ректор на Театралния колеж „Любен Гройс“. Малко известен факт е, че именно проф. Герджиков стои в основата на откриването на филиала на Софийския университет в морския град.
„Нощта на буквите“ превърна Бургас в столица на моралната поезия
– Проф. Герджиков, добре дошли в Бургас, в нашата библиотека. Какво ви води тук в полунощ, в тази култова за нас сграда? Да, вярно е, че сме известни по света с денонощната работа на читалнята, но какво обяснява вашето присъствие тази вечер?
– Тази вечер съм тук, защото исках да участвам в събитието, на което ще станем след малко свидетели. Млади хора, които изучават театрално изкуство, и то в Бургас, без да се налага да отидат в друг град, показват какво могат. Но иначе аз съм свързан с тази библиотека, защото от самото ѝ създаване съм бил тук неведнъж. И всеки път има нещо, с което да ме зарадва.
– Какво ви зарадва тази вечер тук – в залата на последния етаж?
– Две неща. Първо – това, че младите хора наистина се интересуват от изкуство и от култура. Не само тези, които участваха, но и тези, които присъстваха. Не по-малко важно обаче е това, че Бургас за пореден път се показа като град, който се занимава с култура и изкуство. Град, който има своите автори и изпълнители. Град, който заслужава да бъде Европейска столица на културата.
- Знаете ли, тази вечер тук се събраха хора, които ще бъдат ядрото на цялата тази общност, която ще се стреми да спечели битката за Бургас в тази надпревара – да стане Европейска столица на културата в далечната 2032 година. Смятате ли, че Бургас има потенциал и ще ни стигне ли времето?
– Убеден съм, че Бургас има потенциал. Аз не знам чисто технически дали времето е достатъчно, но хора като тези, които присъстваха днес, могат да помогнат. Може би случайно, но днес казах, че поне половината от тях вече познавам. Много други хора, които се надявах да бъдат тук, защото са наистина известни творци и дейци на културата, просто не са успели. Но съм сигурен, че ще помогнат и те. Бургас има този потенциал. Имате размаха и желанието да го направите.
– Смятате ли, че това, че сме млад град, ни поставя в ситуация, в която не бихме могли да се преборим, тъй като ни липсва древност, каквато имат други градове, кандидати за Европейска столица на културата? Трябва ли с нещо да компенсираме?
– Не мисля, че това е проблем. Не става дума изобщо за компенсиране. Ако това ще е думата – можете да компенсирате с това, че в младия Бургас имате наистина активни, млади хора и хора, които се интересуват от култура и изкуство. Днешният ден е само един от многото примери. Бил съм тук много пъти по повод на събития, свързани с културата и с интереса към литературата, към поезията – както и днес се случи.
– По чия покана сте тук тази вечер?
– Моят приятел Михайлов ме покани. Но съм бил тук, както казах, в тази библиотека по покана на различни от вашите колеги и приятели – кмета Димитър Николов, самата библиотека… Това не е първият случай.
– Колкото и необичайно да звучи – точно срещу 11 май и деня на Светите братя Кирил и Методий – нека ви попитам и за политика. Наблюдавате ли какво се случва в държавата в последните дни?
– Да, но не желая да коментирам злободневни политически теми. Това, което повече ме притеснява, е цялостната политическа обстановка в България и в света. И без да се опитвам да го свържа директно с днешното събитие – това, че хората не четат и не се интересуват от култура, довежда до подобно развитие в политиката.
Вижте повече във видеото:

















