„Нощта на буквите“ превърна Бургас в столица на моралната поезия
Кандидатурата за Европейска столица на културата 2032 събира сили
Бургас за пореден път доказа, че е духовен и културен фар не само на Югоизточна България, но и на националната карта. В нощта срещу 11 май – навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий – градът бе домакин на изключително по характер и дълбочина събитие: „Нощта на буквите“.
Вдъхновяващият форум се проведе в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ – единствената библиотека у нас, а вероятно и в цяла Европа, която работи денонощно, като храм на знанието без врати и часовници.
Събитието е поредната културна инициатива в рамките на усилията за превръщането на Бургас в Европейска столица на културата през 2032 година – кауза, обединяваща институции, артисти, граждани и визионери от всички възрасти.
Гостите на „Нощта на буквите“ имаха възможност да преживеят неповторимо литературно пътешествие, изпълнено със слово, ритъм и вътрешна светлина.
Сред тях личаха имената на областният управител Владимир Крумов, председателят на Общинския съвет в Бургас адв. Михаил Хаджиянев, заместник-кметовете Михаил Ненов (образование) и Диана Саватева (култура), бившият ректор на Софийския университет проф. Анастас Герджиков, изпълнителният директор на „Промет стийл“ Дмитро Захарченко, общински съветници, журналисти, писатели, артисти и граждани с будна съвест.
Идеологът на събитието, зам.-ректорът на Театралния колеж „Любен Гройс“ Михаил Михайлов, говори с вдъхновение за смисъла на буквите в съвременното общество: „Защо "Нощта на буквите"? Защото буквите останаха последното убежище на честността. Те не се променят, не лъжат, не предават. Друг е въпросът какво се случва, когато попаднат в нашите ръце – ние сме тези, които решаваме какви думи да изписваме. Тази вечер се събрахме, за да създадем съединение от честни думи, написани от честни хора“, подчерта той.
Артистичен спектакъл в Бургас обедини интелектуалци и общественици за голямата цел
С особена гордост Михайлов сподели, че при подбора на текстовете за рецитал повечето автори са се оказали от Бургас – не по задължение, а по сърце. „Явно Бургас е място на честни хора. Думите, които ще чуете тази вечер, са написани от хора на различна възраст и професия, но обединени от едно – че могат да говорят искрено за най-съкровеното“, допълни той.
Културната общност на Бургас се обединява за историческа кауза
Сред авторите и текстовете, оживели чрез гласа на младите, присъстваха творби на утвърдени имена и съвременни гласове от бургаската литературна сцена – включително Ина, чиито думи откриха вечерта, Диана Саватева, която не спира да вдъхновява с присъствието си както в културата, така и в поезията, Яна Вълчева – ново откритие за организаторите, и разбира се, титанът Христо Фотев, чийто дух продължава да шепне в морския въздух на Бургас.
Силно емоционален акцент бяха и изпълненията на студентите от първия випуск на Театралния колеж, които с плам рецитираха стихове на бургаски автори, предавайки поезията с онази честност, за която Михаил Михайлов говори – не с думи, а със сърце.
„Нощта на буквите“ не беше просто събитие. Тя бе ритуал на събиране, на припомняне кои сме, от къде идваме и на какво сме способни, когато думите се превърнат в мостове, а не в стени. Един град, една библиотека, една общност – в нощта на буквите Бургас показа как изглежда културата, когато се живее, а не само се отбелязва, категорични бяха присъствали на срещата.
















