Без нерви, само точност - кралете на дузпите
Според едно отдавнашно футболно клише, няма “спасена дузпа” - има единствено “пропусната дузпа”. Всичко тръгва оттам, че ако ударът от 11-те метра е достатъчно добре изпълнен и насочен, вратарят не би следвало да има шанс да реагира от толкова близко разстояние. Всичко е под контрола на изпълнителя, който може да избере различни подходи - по-силно, по-технично, горе, долу, в средата…
Обикновено всеки отбор си има титулярен “дузпаджия” - футболист, който изпълнява 11-метровите удари, когато е на терена. А някои играчи са се превърнали в същински еталони при изпълнението на дузпи, тъй като рядко са давали шансове на вратарите да се намесят.
Множество шансове за игра са налице в сайта на букмейкъра, познат като генерален спонсор на тима с най-много титли у нас - ЦСКА. Там има внушителен брой събития и пазари, включително такива, че ще има гол от дузпа или че такава ще бъде отсъдена.
Ето някои от най-големите майстори на дузпи от близкото минало.
Мат Льо Тисие - 48 гола от 49 опита

Мат Льо Тисие е легенда на английския Саутхемптън, където той играе между 1986 и 2002 г. За “светците” той бележи над 200 гола във всички турнири, а феновете го обожават заради елегантния му стил и техника. Дори го кръщават “Le God”.
Освен че бе отличен футболист, Мат Льо Тисие бе истински екзекутор от бялата точка. Той бележи 48 дузпи от 49 изпълнени, което означава, че успеваемостта му от наказателни удари е внушителна - почти сто процента. Заставайки пред противниковия вратар, Льо Тисие подхождаше с удивително спокойствие, дори в най-напрегнати моменти.
Англичанинът твърди, че никога не е имал фиксиран стил на изпълнение – адаптирал се е спрямо вратаря. Единственият му пропуск? Спасен удар от вратаря на Нотингам Форест Марк Кросли.
Алън Шиърър - там, където се крият паяците

Бившият капитан на английския национален отбор Алън Шиърър бе плашещо добър изпълнител на дузпи. Най-характерното при него бе, че той обичаше да насочва топката в горните ъгли на вратата, което правеше топката практически неуловима за стража.
За подобни изпълнения се изисква дори по-здрава психика от обикновено, защото колкото по-високо е топката, толкова по-голям е рискът тя да се озове извън очертанията на вратата. При Шиърър обаче подобен проблем липсваше - легендарният таран отбеляза 56 от 67 изпълнени дузпи на ниво Висша лига на Англия.
Франк Лампард - халфът с вкус към гола

Когато Челси получаваше правото да изпълни дузпа, всички знаеха, че зад топката ще застане футболистът с номер 8 на гърба - Франк Лампард. С 211 отбелязани гола, Лампард е един от най-резултатните полузащитници в историята на футбола. Неговият нюх към гола бе забележителен.
Не по-малко впечатляващо е, че по време на кариерата си Франк Лампард успява да изпълни успешно над 60 дузпи, което потвърждава ефективността му от единадесетте метра. Той често влагаше сила в ударите си, които, комбинирано с точност, ги правеха истински кошмар за вратарите.
Марко ван Бастен - само четири пропуска за цялата кариера

Легендата на Милан и нидерландският национален отбор Марко ван Бастен е определян за един от най-великите нападатели на всички времена. И с право. Ван Бастен е част от доминиращия отбор на “росонерите” от 80-те и 90-те години на миналия век, като с негова помощ Нидерландия печели и единствения трофей в своята история - този на Евро 1988.
И ако шедьоврите бяха често срещани сред головете на Марко ван Бастен, той бе почти непогрешим при изпълнението на дузпи - 51 вкарани от 55 изпълнени. Заставайки зад бялата точка, нидерландецът сякаш вече бе спечелил психологическата битка с вратаря.
Алесандро дел Пиеро - елегантният екзекутор

Една от иконите на Ювентус Алесандро дел Пиеро бележи над 70 дузпи по време на своята дълга кариера с “бианконерите” и италианския национален отбор. В пика на изявите си, Дел Пиеро бе считан за един от най-добрите играчи на планетата. Креативен, техничен, непредвидим - той имаше всичко.
И ако головете на нападателя бяха подвластни на елегантността, то и дузпите му често изглеждаха като картини. Тук сякаш и ниският център на тежестта помагаше на Дел Пиеро да насочи топката възможно най-добре, за да се озове тя в мрежата.
Андреа Пирло - дузпа с чаша вино в ръка
Когато говорим за Андреа Пирло (на снимката най-горе), говорим за един от най-необикновените футболни интелекти. В мачове той изпълняваше дузпи така, сякаш са просто на тренировка.
Неговият най-емблематичен момент безспорно бе в четвъртфинала на Евро 2012 срещу Англия, когато изпълни успешно “паненка” срещу Джо Харт. Пирло го направи с такава елегантност, че сякаш целият свят замлъкна. Сам признава, че е подходил така, защото е усетил, че вратарят е прекалено напрегнат – и иска да го обезоръжи психически.
Стилът му бе с минимална засилка, мек удар с вътрешната част на ходилото, прецизност над всичко. Не разчиташе на сила, а на психология. Вратарите трудно четяха намеренията му, защото не правеше излишни движения.




















