Бургас възстановява една от най-красивите си сгради с над 150-годишна история

Сградата на Презенти се реставрира спешно след падане на части от фасадата
Бургас започва възраждането на едно от своите най-красиви и емблематични архитектурни бижута – сградата на търговеца и банкера Исак Презенти, разположена на ъгъла на ул. „Апостол Карамитев“ и ул. „Александровска“.
В последните седмици се забелязва усилена работа по реставрацията на зданието, което в продължение на десетилетие бе оставено да се разрушава, прикрито с предпазни платна заради опасност за пешеходците.
Преди време от фасадата паднаха тежки късове, което наложи незабавно заграждане на част от улицата и намесата на Община Бургас.
Сградата е архитектурен паметник на културата, а всяка стъпка от укрепването ѝ се съгласува със съответните институции.
От няколко дни бургазлии забелязват и присъствието на фотограф със специализирана техника, който системно заснема архитектурните детайли на сградата. Целта е всеки елемент – от фасадната орнаментика до интериорните особености – да бъде документиран и впоследствие възстановен в максимално автентичен вид.
Историята на сградата е повече от богата – построена е около 1870 г., години преди Освобождението, и е приемала княз Фердинанд по време на визита му в града. В интериора личат следи от великолепие: тавани, рисувани от италиански майстори, мраморна настилка, орнаментни стъкла, внесени от чужбина, и триъгълни лоджии, улавящи южното слънце. За съжаление, част от красотата е загубена – включително оригиналната мраморна чешма, която е била открадната през годините на запустение.
Някогашният палат на богатия търговец и банкер Исакучо Презенти в Бургас се разпада, Общината започва спешен ремонт
Някога сградата е служила не само като жилище, но и като търговска и банкова кантора – център на дейността на евреина Исак Презенти, който се установява в Бургас през 1870 г., създава търговска къща с централа в Цариград и клонове в Карнобат и Бургас. По-късно синът му Алберт основава износна централа в Париж, която също поддържа клон в морския град.
Постройката е реконструирана през 1930 г. и представлява ансамбъл от три сгради с подчертани еклектични и неокласически елементи – коринтски капители, богати корнизи и ажурни каменни парапети. Авторството на част от реконструкцията се приписва на известния италиански архитект Рикардо Тоскани, проектирал множество други шедьоври в града.

През 1946 г. южната ѝ част изгаря в голям пожар и остава невъзстановена до днес. Въпреки това обектът запазва част от първоначалния си облик и интериорна стойност. Входният портал на сградата е архитектурна рядкост със своите мраморни стъпала и обширен хол, а зад фасадата се разкрива голямо вътрешно дворно пространство с характерна оформеност – мраморен калдъръм, субтропична растителност и стилна желязна порта.
Сградата остава в спомените на мнозина и с участието си във филма „Опасен чар“, превърнал я в киносимвол. С реставрацията си тя има потенциала не само да възвърне своята слава, но и да се нареди сред най-красивите и представителни сгради в Бургас – архитектурен и културен ориентир за поколенията.



















Браво
Безумни недомислици
Съжалявам, че съм един от вашите четатели.
Но явно това е нивото на днешната журналистика.
Дано ИИ по-скоро, ви отнеме правото на изява.
От Центрaлното aдминистрaтивно упрaвление, зaщо не си признaят зa кaкъв Питър Дрaкър/ Дрaкaр,Дрекер/ готорят където седнaт и стaнaт?...
Бaчийски дa не ги е кaнил някъде? ...
Дa ви пръснa и с нaй- доброто пaрфюмче, топящо мaзнини? Нитро- пaрфюм, ползвaн от финикийци преди дa сa носили фесове с пискюли и мускaли в дисaгите "До Чикaго и нaзaд"- Гaне- дядо ти беше прототипa нa литерaтурния директор нa СМК ...