×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Историята се повтаря? Преди 83 години ни искаха Варна и Бургас, а сега сме под ултиматум от Русия


Историята се повтаря? Преди 83 години ни искаха Варна и Бургас, а сега сме под ултиматум от Русия
Никой не знае от коя страна сме сега, каза проф. Милко Палангурски. Или сме сред тези, които трябва да бъдат окупирани, или към онези, които пазят старите принципи, добави той
04 Март 2025, Вторник, 21:30 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

Три седмици преди началото на войната в Украйна от Кремъл поискаха България и други страни да напуснат НАТО, припомня проф. Милко Палангурски

Моментално трябва да променим българската външна политика, защото сме под ултиматум на Русия. Това каза в „Лице в лице“ по бТВ проф. Милко Палангурски от Института за исторически изследвания при БАН. 

Той припомни, че три седмици преди началото на войната в Украйна от Кремъл поискаха България и други страни да напуснат НАТО и коментира, че такъв ултиматум не сме получавали от 1941 г., когато на границата бяха 500 000 немски войски и ни зададоха въпроса дали ще ги пуснем да минат към Югославия и Гърция или ще станем на тор. 

„Европейците в последните години до Втората световна война правеха една груба грешка – опитваха се чрез сила да прекрояват граници и в резултат на това 20-ти век бе най-кървавия в световната история. Двете световни войни отнеха близо 120 млн. души, но не знаем колко са в Китай загиналите“, изтъкна ученият. 

„Тези събития доведоха до новия световен ред, който наложиха победителите – консенсусният. Тогава обявиха, че този, който нарушава международното право, е неправ, т.е. агресорът е виновен. Сега ни се предлага друга парадигма. Това означава, че трябва моментално да променим българската външна политика“, обясни той.

„Трябва да си казваме нещата такива, каквито са, защото не може да браниш нация, когато не казваш цялата истина, а този, който си мисли, че може да се мушне между храстите и да излезе цял, ще го захапе боата“, коментира професорът. 

„Никой не знае сега от коя страна сме. Те са две – или сме сред тези, които трябва да бъдат окупирани, или към онези, които пазят старите принципи. Ние сме в ЕС и НАТО, но алиансът започва да скърца и не се знае къде ще отиде, но за първи път от 35 години сме в клуба на големите и на онези, които са се парили от този тип политика“, добави той.

„Силата вече решава всичко. Затова трябва да променим и вътрешната си политика и нагласата си по външната и към армията. В крайна сметка, когато България се опита в края на 19 век да направи държава, отделя до 35-40% от БВП за своята армия и сигурност, а сега спорим за 2 процента“, изтъкна историкът. 

Той припомни как преди 83 години от Москва са искали да дадем на СССР Варна и Бургас за пристанища. 

„Оставите ли агресивните сили да си развяват коня и да налагат сила, войната идва и тъй като всяко следващо столетие е по-кърваво от предходното, ме е страх“, сподели Милко Палангурски.

Според него Трети март вече не обединява нацията. „До 2007 бе национален, вееха се само български знамена. След прословутата реч на Путин в Мюнхен, се появиха руски, а от 2014-та вече доминираха“, добави той.

„Вижте братята сърби! Да сте виждали чужди флагове на техен празник? Няма и да видите“, коментира ученият. 

„Нещата опират до ножа. Нацията е разделена изцяло по политически причини“, констатира той.

„Ако се върне онова, което ни беше наложено след края на Втората световна война, някой, някъде ще разпределя дали на салфетка или на хартия или само словом кой накъде. Затова трябва много внимателно да се помнят тези исторически уроци“, каза още историкът. 


 


В категории: Политика


Най-влюбчивите зодии са...
Най-влюбчивите зодии са... 15/06/2025, Неделя 20:00 0
35
Коментара по темата
35.
Hoi
05.03.2025 15:09:07
6
3
Неблагодарния предател Ганьо се съюзява с Хитлер срещу руснаците, после Ганьо недоволен защо СССР го шамарил. Даже почти никакъв бой не ядохме от СССР, а трябваше хубаво да ни ошамарят за да знаем другия път да не бъдем такива надупени и разкрачени коври.
34.
Болшевиките
05.03.2025 12:43:20
0
6
Клон на БАВАРСКИТЕ ИЛЮМИНАТИ, който по онова време е известен като СЪЮЗ НА ПРАВЕДНИЦИТЕ (League of the Just) и произлиза от една от най-успешните революционни групировки във Франция — ОБЩЕСТВОТО НА ЧЕТИРИТЕ ГОДИШНИ ВРЕМЕНА — се сдобива с двама нови членове: евреина МОЙСЕЙ МОДЕХАЙ МАРКС ЛЕВИ (по-известен като КАРЛ МАРКС) и неговия приятел ФРИДРИХ ЕНГЕЛС, син на индустриалец, които по-късно написват Комунистическия манифест. Част от Манифеста е тяхно дело, но всъщност той пресъздава идеологията на „Съюза на праведниците“ и на други френски нелегални общества с революционна нагласа. Гари Ален пише:
В действителност Комунистическият манифест се използва години наред преди името Карл Маркс да стане толкова популярно и да бъде цитирано като автор на кодекса. Всичко, което Маркс прави на практика, е, че модернизира и кодифицира същите революционни планове и принципи, които 70 години преди това бяха подписани от Адам Вайсхаупт, създателя на Баварските илюминати.“ (Die Insider, S. 32.)
В действителност никой с право не може да се сърди на Ротшилдови, освен самите евреи, защото фамилията Варбург, която е част от империята на Ротшилд, помогна за издигането на Адолф Хитлер на власт…
33.
Тоя
05.03.2025 11:09:08
11
9
е професор по нищология и празнодумство.
32.
Проф. Енгелс
05.03.2025 10:41:44
1
6
През ноември 1989 г. чергата на социализма под краката на ГДР вече може да бъде издърпана. Чрез натиска на бежанското движение през Унгария и освободителното движение по улиците на Източна Германия за няколко седмици старата ГДР е пометена. Докато, външно погледнато, се празнува драматичния край на комунистическия режим, Илюминатите се опасяват от евентуален успех на народната революция в Източна Европа. В същото време тя алармира за опасността от изграждането на силна германска икономика като алтернатива на икономическата политика на САЩ. По тази причина в англо-американските медии моментално бе пусната ключова дума ЧЕТВЪРТИ РАЙХ.
Бъдещето на Русия е предопределено: от нея се иска да заплати репарации на стойност 132 млн. златни рубли и 26% от годишния руския износ. Катастрофата на руската валута заради репарационните плащания е предварително ясна: хронична инфлация
След като е разрешено на оргиите на неограничената спекулация с високите цени да се разпространяват в бъдеще… тоталната катастрофа е гарантирана.“
Руският нефт
След болшевишката революция Standard Oil (Рокфелер) купува от руснаците 50% от огромните кавказки петролни полета, въпреки че официално те са държавни.
През 1927 г. Standard Oil построява първата рафинерия в Русия, а по-късно сключва договор с руснаците, за да продава техния нефт в Европа, и позволява в болшевиките да се влеят $ 75 млн.
Руската система на концентрационните лагери, изградена при Сталин, се приписва на НКВД.
Другата страна на Болшевишката революция), когато ТРОЦКИ и неговите метежници напускат Ню Йорк с кораба „С. С. Кристианияфиорд“ и $ 20 млн. в злато.
31.
Професори на килограм
05.03.2025 10:32:55
15
7
1941, Гърция като отказа и се противопостави на фашистка Германия, какво стана? Биха се смело и победиха!
Днес пак сме грешната страна, и ще бъдем унизени отново, като народ и държава!
30.
Мдаа
05.03.2025 10:30:05
5
7
СССР и комунизмът са изпълнили ролята си на чучело и вече не са нужни. Чрез съветския враг западните нации се принуждават да станат част от съюзи, които налагат законите на ООН и NATO като национални закони. Всичко върви чудесно. Ето че идва времето, когато Съединените щати и Съветският съюз официално могат да се съюзят, въпреки че от гледна точка на капиталите и оръжейното производство никога не са били истински врагове.
US-SU: виждате ли подобието? Случайност? Може би. Може би е случайност и че пентаграмът (петолъчката) на САЩ, който е неразделна част от всички американски оръжия, самолети и танкове, е символ на двете държави (Червената звезда, Пентагона), както и фактът, че „всевиждащото око“ на Илюминатите, намерило място в американския държавен печат, е център на емблемата на марксизма.
29.
Дискавъри
05.03.2025 09:59:31
3
8
Отказали сме Северна Добруджа? След 14 век тя вече не е наша. Огказали са ни я и отива в сметката на Кралство Румъния, но понеже те пък са на минус с други земи , единствения на плюс е дяда ти Ивана. Ти ако знаеш друга история ,разкажи!
28.
Мале що историци тука
05.03.2025 09:21:21
11
7
Голям смях - Сталин искал ама Хитлер не дал. Хитлер - спасителя. Егати и тъпотията. Като сте толкова запознати драги ми смехурковци я проверете как, кога и от кого ни е върната частта от добруджа, окупирана от Румъния и защо след ВСВ е останала българска. Също така вземете се осведомете защо пък сме отказали и останалата част от добруджа - от дунава до молдовата.
27.
Офф
05.03.2025 09:05:55
13
19
Този боклук сигурно е завършил в Москва,и както някои други такива се превърна в най големия русофоб. Хайде стига!
26.
*********
05.03.2025 08:58:14
7
6
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
25.
Мишо
05.03.2025 08:19:11
6
16
До N17
Човек, а не пъпеш. Но простотията е не се лекува.
Цитирах факти. Когато една държава е в обявена и официална война с друга държава си понася за това последствията. Учете история и ходете на училище.
24.
Горянин
05.03.2025 08:12:25
13
24
Няма по лошо от вмирисани гнусни препикани копейки
23.
ТТ
05.03.2025 08:09:24
13
25
Няма проблем! Дебелите алкохолици русофили чички и пенсионери ще се бият и ще бранят страната. Само да си изпият ракията, да опърдят стола и да си изпият хапчетата за кръвно и са готови за бой. Хващат проядената от молци куртка от 76-та и ножа за мезета и се превръщат в соц Рамбовци.
22.
До младите
05.03.2025 08:08:42
18
38
Четете историята и помнете : От русия идва всичкото Zло за България. Така е било и така ще бъде. Не позволявайте никога отново руZки ботуш да омърсява свещената ни земя.
21.
бясното куче Рашков
05.03.2025 07:39:33
10
20
1940 т Сталин иска българското Черноморие, но Хитлер не му разрещава. Дължим паметник на Хитлер.
20.
!!!!
05.03.2025 07:34:58
9
16
То от тая интеЛегенция сме на тоя хал!!!
19.
123
05.03.2025 07:00:34
16
33
Не Ви ли омръзна да предоставяте форум на разни самозвани професори да ръсят исторически глупости извадени от контекста на събитията. В България такива професори а и генерали са се пръкнали доста спрямо населението ни.
18.
Ха ха
05.03.2025 00:41:36
6
32
16, за десант са необходими десантни кораби, а руските не са били такива. Те са ни обстрелвали във Варна и Балчик от безопасно разстояние докато две германски подводници не са ги прогонили.
17.
До 16
05.03.2025 00:06:04
14
39
Ти спекулираш, пъпеш неузрял. На 14.10.1915 г. кораби на Руския флот обстрелва Варна. Загиват цивилни между които и деца.
16.
Мишо
04.03.2025 23:41:36
32
39
До N14
Да спекулираш с исторически факти си е доста просташко!
България 1915 година като част от Тройния съюз е участник в Първата световна война, съответно е враг на Русия, която е част от Антантата. Загиват 27 души, от които трима са военни. Притенции към Варна и Бургас няма, както дори няма и десант.
А дали е била правилна позицията и страната на България го е показала историят. Първа Национална катастрофа като устойчива фраза нищо ли не ти говори?!
15.
Зрител
04.03.2025 22:44:43
18
58
Бтв и Нова тв са антибългарски, чуждестрани медии у нас.
Непрекъснато дават трибуна на всички, които подкопават устоите на България.

ВЪН ОТ РОДИНАТА МИ МА МЪРШИ !!!
14.
До 9
04.03.2025 22:30:09
23
45
Преди 102 години руски кораби и самолети бомбардират Варна, избиват мирни граждани
14 октомври 1915 година остава една от най-черните дати в българската история. Руски кораби и самолети вероломно нападат Варна, бомбардират морската столица. Тези драматични събития обаче години наред се крият от комунистическия режим в България, който представя Русия и СССР като нашите единствени спасители и закрилници. Преди 101 години обаче българите изпитват реално силата на руската „любов“. От неочакваните бомбардировки жителите на Варна изпадат в стрес. Ужасени бягат по улиците, спасяват се по мазета и подземия. Грохотът от срутващи се къщи се смесва с викове и стенания на ранените.

Всъщност атаката има предистория – от две седмици
13.
292
04.03.2025 22:27:38
13
40
Прещраквах каналите и попаднах на този. Помислих, че съм включил на някой от онези канали, в които са събрани откачалки отвсякъде, да плещят глупости, колкото да впечатлят стотина сеирджии, на които да пробутат илачи-панацея. После гледам - цурето. Зяпнала въпросния полуидиот и с телешки възторг клати глава одобрително.
12.
4
04.03.2025 22:12:32
8
44
Пропусна проДайнов. Завършил в "мацква" после в Лондон и то през 1975г. Кой мама освен партийно отроче, ще го пуснат в Уондон уа?
Колкото до БАН там наистина "сламени хора" попълват квоти.
11.
Ааааа
04.03.2025 22:10:55
10
45
не!
България е в НАТО И ЕС!!!!!
Да го духат нападателите!
Не им даваме децата си!
Това е България!
10.
ХХ
04.03.2025 22:09:17
24
42
В момента не сме в клуба на големите, а на задлъжнелите лузъри.
Факт.
9.
ХХ
04.03.2025 22:08:29
18
22
Москеа е искала Варна и Бургас също както и Берлин ги е искал. И всъщност по това време те са били едно.
8.
ТБС
04.03.2025 22:06:28
37
22
Тоя пияндурник и педофил история и книги ни е чел. И не ме пука на урода, скоро ще е храна за червеите. Дано поне умри мъчително, а не като оваксаните, внезапно в съня си.
7.
Тулупа
04.03.2025 21:54:21
35
50
Кой е този наведен олигофрен...?
Поръчков дупедавец
6.
Въпрос
04.03.2025 21:51:35
23
62
Какво точно работят всички тези историци от Института па исторически изследвания към БАН. Около 100 човека са. Какво правят тези хора 8 часа всеки ден?
5.
НРБ
04.03.2025 21:45:28
14
42
Москва ни претежава, кво да ни искат...
по скоро имат интерес да останем възможно най дълго в ЕС и НАТО както Орбан и Фицо и да мътим водата, нчма никви ултиматуми тука, всчики знанем кой е шефа , губернатора, заместниците им ...
4.
Хихи
04.03.2025 21:42:59
42
66
поредният задноблизец на дедо Сорос, изучил се при "лошият" социализъм и сигурно сътрудник бил , както повечето подлоги , като Инджев, малък Наско и мн.други !
3.
Тревор
04.03.2025 21:42:24
41
38
проф Мухъл Пелендурски
2.
Загрижен мъж в средна възраст
04.03.2025 21:41:01
50
27
Този с плешивата тиква ще му се изпразня на темето и ще го полея с плодородна сперма да му оправя перчема!
1.
123
04.03.2025 21:38:56
51
67
Ненавиждам промити евроатлантици.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
От Бургас до София с експрес или как за 55 години влаковете станаха по-бавни От Бургас до София с експрес или как за 55 години влаковете станаха по-бавни . Експресът "Чайка" още през 70-те минаваше това разстояние по-бързо В Слънчака пуснаха бира, по-евтина от минерална вода, само не питай каква е! В Слънчака пуснаха бира, по-евтина от минерална вода, само не питай каква е! Ресторантьори сигнализираха, че е невъзможно питието да струва 2 лева Любов за Скорпиона, а късметът се усмихва на смелите Везни Любов за Скорпиона, а късметът се усмихва на смелите Везни Хороскоп за деня – 15 юни 2025, неделя  Бургас догони София по търсене на имоти Бургас догони София по търсене на имоти Три квартала чупят рекорди по търсене и цени Търсят се нови директори в ключови училища в региона Търсят се нови директори в ключови училища в региона Свободни позиции в училища от Бургас, Айтос, Несебър, Карнобат и други Едно от момчетата, наръгани от Памела в Слънчев бряг е в кома, лекари се борят за живота му Едно от момчетата, наръгани от Памела в Слънчев бряг е в кома, лекари се борят за живота му Сестрата на пострадалия се свърза с Флагман.бг, за да разкаже потресаващи подробности за инцидента Тир удари каруца, уби коня Тир удари каруца, уби коня Катастрофата е станала в района на Бяла Слатина Първото издание на Ретро фестивала в Царево стартира с голям интерес Първото издание на Ретро фестивала в Царево стартира с голям интерес Арт улицата пред СУ „Н. Й. Вапцаров“ става сцена на вълнуващото пътуване назад във времето Боцка се от 24-годишна Боцка се от 24-годишна Това решение е продиктувано от желанието й да поддържа свеж и младежки вид Само това ни липсваше! Ескалация и в Косово Само това ни липсваше! Ескалация и в Косово Арестувани са били представители на сръбското вътрешно министерство и пенсиониран полицай
Ужасяваща трагедия: Загинал и 19 ранени при инциденти с балони в Кападокия (ВИДЕО/СНИМКИ) Ужасяваща трагедия: Загинал и 19 ранени при инциденти с балони в Кападокия (ВИДЕО/СНИМКИ) Пилотът е паднал от кошницата и краката му са се оплели във въже Доналд Тръмп отбеляза рождения си ден с военен парад, тълпата му пя "Честит рожден ден" (ВИДЕО) Доналд Тръмп отбеляза рождения си ден с военен парад, тълпата му пя "Честит рожден ден" (ВИДЕО) Президентът, обръщайки се към парада, заяви, че "армията на САЩ пази нашата свобода, вие ни правите силни и тази вечер накарахте всички американци да се гордеят с вас" Доналд Тръмп дава отбой и иска край на войната с Иран, но Техеран се кани да мъсти жестоко Доналд Тръмп дава отбой и иска край на войната с Иран, но Техеран се кани да мъсти жестоко Трима загинали и 125 ранени при последните атаки по израелските градове Президентът на Иран: САЩ помогнаха на Израел да ни нападне. Ще предприемем разрушителни атаки Президентът на Иран: САЩ помогнаха на Израел да ни нападне. Ще предприемем разрушителни атаки Иран няма да промени позицията си по ядреното си досие и няма да преговаря, докато израелските атаки продължават Борисов свиква национално съвещание на ГЕРБ, участват активът, премиерът Желязков и министри Борисов свиква национално съвещание на ГЕРБ, участват активът, премиерът Желязков и министри Акцент ще бъде поставен върху процеса на присъединяване на България към еврозоната Нетаняху: Израел ще нанесе удари по всички обекти на режима в Иран Нетаняху: Израел ще нанесе удари по всички обекти на режима в Иран Израел ще възобнови гражданските полети постепенно, предпазливо и бавно, веднага щом обстоятелствата го позволят, съобщи премиерът Известен милиардер почина по абсурден начин Известен милиардер почина по абсурден начин Той е председател на световния гигант за автомобилни части Sona Comstar Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото Не ви ли тревожи фактът, че правителството налива средства в социологически агенции, за да му предоставят такива резултати, каквито то иска да види, коментира пред журналисти държавният глава Турист счупи „Стола на Ван Гог“ Турист счупи „Стола на Ван Гог“ Нелепият, но и шокиращ инцидент, е бил заснет от охранителните камери и набра огромна популярност, след като беше публикуван в интернет Сбогуваме се с този сериал Сбогуваме се с този сериал „Големият финал“ обещава емоционално, разкошно и достойно сбогуване с един от най-обичаните сериали на съвременната телевизия и кино
Томислав Дончев Томислав Дончев Влизането в Еврозоната да не би да е градушка или друго стихийно бедствие Виц на деня Виц на деня - Да ти се похваля, купих си крокодил и го гледам на вилата.
- Съседите не реагират ли?
- Кви съседи?
Виц на деня Виц на деня - Скъпа, достави ми ор*лно удоволствие!
- Кво бе? Свирка ли искаш?
- Не ма! Замълчи малко!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук За разлика от мъжa жената е готова с изводите още преди началото на разговора.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори