×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Борислав Сарафов сезира МВР за функционирането на BG-ALERT
  • Ново мощно земетресение удари Турция
  • Заради липса на изпитващи: Курсисти чакат над месец, автоинструктори излязоха на протест в Шумен
  • Принц Уилям и Кейт Мидълтън празнуват годишнина от сватбата си
  • Полицаи иззеха 2 килограма наркотици в София
  • Северна Корея тества оръжейни системи на нов разрушител
  • Тръмп: Русия иска да постигне споразумение в Украйна
  • 12 000 случая на варицела от началото на годината
  • Делото „Дебора“ продължава с разпит на свидетели
  • 74-годишен водач блъсна украинка в Слънчев бряг
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Наум Шопов направи моя личен живот по-смислен


21 Април 2012, Събота, 12:53 ч.
Автор: Добромир ДОСКАЧАРОВ

Най-важните думи на големия актьор, които ги няма нито в книгата, нито във филма са „Когато обичаш, означава, че си жив“

Георги Тошев е познат на широката публика като телевизионен водещ на предаването “Другата България”, което до скоро беше в ефира на bTV. След 8 години обаче той го напусна и се зае с всичко онова, за което не е имал време дотогава. Той е филолог и журналист по образование. Работил е във вестниците “24 часа” и “Континент”. В продължение на 2 години е бил автор на предаването “Артефакти” по БНТ.

Преди две години Георги Тошев написа книга за големия български актьор Наум Шопов, озаглавена „Личен разговор“. От срещите си с театрала Тошев е направил документален филм със същото име.

Днес, 21 април, между 12 и 15 часа протича и поклонението пред актьора Наум Шопов от в Народен театър "Иван Вазов”, съобщиха от Съюза на артистите в България.

Актьорът почина след дълго боледуване на 81-годишна възраст на 18 април, ден преди в Бургас да бъде представена книгата с тайните от неговия живот.

- Г-н Тошев, Вие написахте книга с тайните на Наум Шопов. Какъв беше той според Вас?

- Срещал съм много големи личности, не само в България, но и по света. Но много рядко ми се е случвало да съм до хора с две много важни качества - да бъдеш естет и етичен човек, което не е равнозначно на това да бъдеш талантлив. Познавам много хора, които са себични и егоцентрични и това се приема за част от таланта им. Наум беше изключително етичен в своя личен и професионален живот. А това, повярвайте ми, наистина е рядкост. Той беше естет, а хората които са призвани да бъдат такива, придвижват обществото ни напред, не само българското, а в глобален смисъл. Наум направи моя личен живот по-смислен. Надявам се чрез филма и книгата животът на Наум да продължи.

- Колко време ви отне работата по филма?

- Чаках за този филм, за тази книга 14 години Наум да каже „да“. Сега съм изключително щастлив, че това ми се случи, че Наум ме допусна много близко в неговия личен свят.

- Какво не знаехте за него, което разкрихте по време на работата върху филма?

- Че е голям актьор, е известно на всички. Това, че е е мъдър, е видимо дори от лаконичните изявления, които е правил. Не знаех, че живота му може да е толкова труден и въпреки това да запази достойнството си. Това ми да де сила да разбера, че когато на мен ми е трудно, е много по-смислено да продължа напред, от колкото да избера по-лесното – да се откажа.

- Каква част от личността на Наум успяхте да покажете във филма и книгата?

- Наум бе от хората, които не обичат да шумят и говорят излишно за личните си преживявания и особено за страданията, през които е преминал. Повечето публични личности много обичат да говорят за това колко им е трудно. Има обаче и такива, които никога не ни занимават с това какво им коства да бъдат добри в това, което правят. Наум е един от тези хора. Има много негови думи, които останаха извън филма.

- Как се променихте след срещата в с Наум Шопов?

- Не познавах Наум такъв, какъвто той се разкри пред мен. Никой не го познаваше. В мен имаше образ на един много голям актьор и много велик човек. Но той ме допусна в неговия свят и се почувствах много превилегирован от това. Всякак дума, която излизаше от него бе урок за мен. Филмът отговори на мои въпроси за смисъла на много неща. Наум като един мъдрец, учител, ме хвана за ръката, разказвайки живота си, и ми помогна да разбера много неща за себе си и света около мен. Успях да реша много свои важни, чисто професионални проблеми.

- Кое е най-важното, което остана във вас след срещата ви с Наум?

- Да не се отказвам, каквото и да ми коства това. Негови думи, които ги няма във филма, останаха дълбоко запечатани в мен. Когато съм с дъщеря ми, когато съм по срещи, когато съм с враговете си, в мен отеква това изречение: „Когато обичаш означава, че си жив“.



В категории: Просвета


Коментари
Нафтата с ново попълнение
Нафтата с ново попълнение 30/04/2025, Сряда 22:00 0
Каза, че има опит с...
Каза, че има опит с... 30/04/2025, Сряда 21:48 0
Прави любопитен ход?
Прави любопитен ход? 30/04/2025, Сряда 21:00 0
Огромна трагедия в Индия
Огромна трагедия в Индия 30/04/2025, Сряда 20:00 0
Екшън в Перник
Екшън в Перник 30/04/2025, Сряда 19:48 0
Путин с показателен ход
Путин с показателен ход 30/04/2025, Сряда 19:24 4
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Пенсионната възраст или социалните вноски да вдигнат управляващите? Гуцанов предлага трети вариант Пенсионната възраст или социалните вноски да вдигнат управляващите? Гуцанов предлага трети вариант Социалният министър очаква парите да се вземат като се удари сивата икономика и се повиши събираемостта Нафтата с ново попълнение Нафтата с ново попълнение Отборът взе Димитър Василев Димитър Николов: Едва ли синът на Райна Княгиня е предполагал, че в Бургас ще учат за техници на самолети Димитър Николов: Едва ли синът на Райна Княгиня е предполагал, че в Бургас ще учат за техници на самолети Кметът припомня, че инициатор за създаването на Механотехникума, който днес празнува 100-годишен юбилей, е Георги Дипчев  (М)истерия с арестувания шеф на „Митници“ в Пловдив! Банкова го назначила, но Петков се оправдава с ГЕРБ (М)истерия с арестувания шеф на „Митници“ в Пловдив! Банкова го назначила, но Петков се оправдава с ГЕРБ Хайде да изслушаме полицаите от Пловдив, призова депутатът. Управляващите пускат пиар стратегиите и се крият, за да няма реални действия, коментира той Откриха трупа на Магдалена, която изчезна след купон, а телефонът ѝ бе открит захвърлен Откриха трупа на Магдалена, която изчезна след купон, а телефонът ѝ бе открит захвърлен Задържан е 17-годишен ученик, заподозрян за убийството на девойката Край на хаоса! От петък ще има синя зона в цялото ж.к."Възраждане" Край на хаоса! От петък ще има синя зона в цялото ж.к."Възраждане" От 2 май улиците в района влизат в платен режим – жителите ще могат да паркират с локален стикер Лоша новина за ГЕРБ от Валенсия! ЕНП не прие кандидатурата на Мария Габриел Лоша новина за ГЕРБ от Валенсия! ЕНП не прие кандидатурата на Мария Габриел За първи път партията на Бойко Борисов няма да има представител в ръководството на Европейската народна партия  Екшън в Перник Екшън в Перник Стрелба през нощта, има задържан "Черноморец" удари "Загорец"! Бургазлии докосват Втора лига "Черноморец" удари "Загорец"! Бургазлии докосват Втора лига Всички голове днес паднаха след почивката Константин Бачийски: Срещу лъжите отговарям с факти Константин Бачийски: Срещу лъжите отговарям с факти Клеветата не е позиция, фактите обаче са
Израел поиска помощ от България заради огнения ад край Йерусалим Израел поиска помощ от България заради огнения ад край Йерусалим Наложи се евакуация на жители от поне пет общини заради горските пожари Хвана си 2 пъти по-млада жена и разкри, че... Хвана си 2 пъти по-млада жена и разкри, че... Много я прегръща Тръмп с интересно изказване за Путин Тръмп с интересно изказване за Путин От Белия дом считат, че... Огромна трагедия в Индия Огромна трагедия в Индия Хотел се превърна в "газова камера" Путин с показателен ход Путин с показателен ход Преименува летище на "Сталинград" Зеленски с притеснителни думи за Русия Зеленски с притеснителни думи за Русия Президентът на Украйна твърди, че... Срина се при Гала Срина се при Гала Поводът за драмата му е внезапната смърт на оперния певец Борислав Спиров, който загина след нелепа катастрофа с камион Трагедия на военно летище, загина известен парашутист Трагедия на военно летище, загина известен парашутист Загиналият парашутист е бил член на 63-та парашутна бригада и е починал тази нощ във военната болница в Ниш от наранявания Тръмп задължи с указ шофьорите на камиони да владеят английски език Тръмп задължи с указ шофьорите на камиони да владеят английски език В края на втория си мандат Барак Обама подписа указ, който облекчи леко мярката. С него беше дадено право на полицаите по пътя да не отстраняват тези шофьори на тирове от работа, а просто да им напишат глоба Доналд Тръмп: Целият свят се смееше на САЩ Доналд Тръмп: Целият свят се смееше на САЩ Лидерът на републиканците изрази тежко мнение за Байдън
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Луди искат да ме отстранят! Щяха да превърнат САЩ в пропаднала дупка от третия свят Виц на деня Виц на деня - Какво е шведска маса по нашенски?
- Запой в гараж, върху щайги.
Виц на деня Виц на деня България е единствената държава, в която даже и неодушевените предмети си имат майка. Статус във фейсбук Статус във фейсбук Горещото кафе в пластмасова чашка отнема 2/3 от мъжката потентност. Първо изгаря пръстите, а после и езика...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори