Крепостта край Сарафово строена по времето на император Юстиниян?
Източник: Стандарт нюз
Археолозите тепърва ще очакват приятни изненади край Бургас, смята проф. Божидар Димитров
Древният римски град до военната почивна станция край Сарафово, изровен от ураганните вълни, може би е строен още по времето на Юстиниян, смята роденият в Созопол проф. Божидар Димитров. Откритието на морската стихия – 12 метра от фронталните зидове на огромна сграда, висока 2,5 метра, беше истинска изненада за историци и археолози, защото в нито един писмен документ от римската и ранновизантийската епоха не се споменава селище на това място. Известни са основно Анхиало, Месембрия, Аполония.
Не е изключено изграждането на твърдината край Сарафово да е свързано с крепостта Аква Калиде край Бургас. За нея има сведения от хрониста Прокопий Кесарийски, който описва подробно минералните бани, в които много хора са намирали изцеление. За тяхна защита император Юстиниян е заповядал да се издигне и укреплението там. Най-вероятно и селището при Сарафово също е строено по негово време. Според Божидар Димитров, цитиран от Стандарт, става въпрос за малко пристанище и риболовна база.
Директорът на НИМ допълва, че край Бургас археолозите тепърва ще дочакат приятни изненади, е категоричен Божидар Димитров. Плодородната земя край морето прави нашия край гъсто заселен още от античността. Следите от римските градежи край Бургаския залив са отбелязани още в края на ХIХ век от братя Шкорпил и Константин Иречек, но до по-сериозни проучвания не се е стигнало. След 1944 г. пък всички стратегически носове са заети от армията или флота и естествено стават недостъпни за археолозите. А именно под тях се намират закътани заливчета, удобни за пристанища. Следите от древните строежи се виждат дори през телените мрежи. Това е селището "Свети Никола" на нос Акин, руините на средновековен манастир на нос Червенка, на Маслен нос, и в самата Атия.
"Още през миналия септември при първата есенна буря се показаха първите зидове", разказва шефът на НИМ. "Тогава на стотина метра навътре в морето бяха забелязани квадри и колони. Явно част от селището е било отнесено от водата. Затова вече са предвидени и подводни изследвания, които ще води зам.-директорът на НИМ доцент Иван Христов".
Явно сериозна работа очаква археолозите в района на Бургаския залив през наближаващите топли сезони. Както вече бе съобщено, финансовият министър Симеон Дянков е отпуснал целево по 120 000 лева освен за новото откритие при Сарафово още и за Русокастро, Дебелт и Аква Калиде. Военните също са проявили интерес към открития на "тяхна територия" археологически обект и също са обещали известна сума. Има вече и идея те да отстъпят площта, на която се намира античното селище, срещу терен в същия размер от другата страна на почивната станция. Не само за да се извършат спокойно разкопките и реставрацията на античния обект, но и за да бъде достъпен за всички, желаещи да го видят.
На 17 декември почитаме Свети пророк Даниил - покровител на вярата, дома и благоденствието
Мъгливи сутрини и слънчеви следобеди: Температурите тръгват нагоре до уикенда
Гъсти мъгли, заледени пътища и ограничения по магистралите в навечерието на празниците
МВР предотврати имотна измама за стотици хиляди лева в "Малинова долина"
"Форбс": Илон Мъск е първият човек с нетно богатство от над 600 млрд. долара
Коледната украса крие сериозни рискове за домашните любимци, предупреждават ветеринари
След еврото: Цените на жилищата у нас ще скочат с до 10% още през 2026 година
Пламен Константинов остава в Локомотив Новосибирск до 2028 година
България и още 7 страни обявиха Русия за най-голямата заплаха за сигурността в Европа
Изискана рецепта с яйца и хайвер
Пиян поляк намушка българка след скандал в апартамент в Германия
ЦСКА финализира втори трансфер преди Коледа - централен защитник от Португалия
