×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Официално: Срещата между Тръмп и Путин в Будапеща - отменена!
  • Силно земетресение разтърси Източен Тайван
  • Керана Ангелова представя “Книга за Христо Фотев на 4 ноември в Художествената галерия
  • Националната премиера на документалния филм „Потопът и вкаменената гора“ стартира от Бургас на 8 ноември в НХК
  • Днес затварят две улици в ж.к. "Възраждане" - ул. "Дебелт" и ул. "Пробуда"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Петър Чобанов: България се отдалечава от еврозоната


04 Януари 2023, Сряда, 19:39 ч.
Автор: Флагман.бг

Забавяне на растежа на икономиката прогнозира бившият финансов министър

"Забавяне на растежа на икономиката ще има и в България. За 2022 година очаквам той да е около 3,2%. Прогнозите за тази година са между 1-1,5%, което е умерено оптимистични. Зависи колко ще е голяма рецесията". Това каза пред БНР Петър Чобанов от ДПС, председател на комисията по бюджет и финанси в парламента.

И като риск пред българската икономика той посочи политическата криза, която създава невъзможност да се адресират трайно и структурирано икономическите проблеми в страната:

"Промяната в европейския икономически модел, загубата на евтините суровини, санкциите срещу Русия. Всичко това влияе върху европейските икономики, най-вече върху германската. Имаме продължаващо разстройване на веригите за доставки и предлагане, а поради продължаващите проблеми в Китай имаме несигурност и колебание на цените. Това ни поставя във високоинфлационна среда, а в нея несигурността се увеличава. Колкото по-нестабилна е инфлацията, толкова по-трудно могат да се вземат икономически решения, включително и от страна на бизнеса. Забавят се инвестициите, което потиска растежа".

В предаването "Нещо повече" Чобанов посочи и позитивна една страна - намираме се в края на предходния програмен период по отношение на плащанията, 2023-та е последната година, в която проектите трябва да бъдат завършени и разплатени: "Ако това се случи, защото става въпрос за големи инфраструктурни проекти, това ще се отрази в посока на положителен стимул за икономическия растеж".

Според него България се отдалечава от влизане в еврозоната през 2024 година. Той посочи, че все още на пазара на труда се наблюдава недостиг на работна ръка и затова не може да се прояви повишаване на безработицата. Ситуацията за бизнеса остава несигурна и той се въздържа от сериозни инвестиции.

Във връзка с връчения днес втори мандат на партия "Продължаваме промяната" Петър Чобанов заяви, че предстои ДПС да реши как ще гласува в пленарна зала, но според него по такъв начин не може да се състави кабинет.

"Опити за разговори се направиха и преди Нова година, но няма опити за ефективен диалог, насочен към резултата, който всички искаме, сформиране на кабинет. Вторият мандат няма да се реализира, а за третия ще се положат усилия".


В категории: Политика


5
Коментара
Флагман.БГ Хаос евро/лев в 00:00 часа на Нова година Хаос евро/лев в 00:00 часа на Нова година 31/10/2025, Петък 14:00 0
5
Коментара по темата
5.
Така е
05.01.2023 08:38:33
1
2
Даа Петърчо, отдалечава се благодарение на теб и останалите 239 идиота във парламента.
4.
Вазраждане - победа!
05.01.2023 06:59:44
32
3
Не на еврото и финансовата зависимост от западните окупатори!

Да на рублата - Балгария - свободна!
3.
Абориген Балкански
04.01.2023 21:03:30
1
9
България вече 110 години се отдалечава от своята идентичност с тази зависимост към силните на деня и това доведе диаспора до ефекта на еднодневката и породилия се от това нихилизъм към всичко родно
2.
Фо 1 капута
04.01.2023 20:11:00
13
25
Марш в рОспия като не ти харесва ЕС и
€ ве копейкаджия долен!
Мощен и мазен КОР за теб и два за Путлер убиеца на жени и деца!
1.
Чудесно!
04.01.2023 19:44:48
30
13
Сега да почне да се отдалечава и от фашисткия съюз и военната му ръка!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Хаос евро/лев в 00:00 часа на Нова година Хаос евро/лев в 00:00 часа на Нова година В Банско собственици на механи поставиха следния казус- след полунощ клиент има сметка 500 лева. Но казва: Плащам 168 евро и останалата сума в лева В Дома на писателя се проведе вечер на поезията за деца В Дома на писателя се проведе вечер на поезията за деца Децата от литературните клубове при 3 „в“ клас на ОУ „Любен Каравелов” с удоволствие  и от сърце рецитираха закачливите, духовити и забавни стихотворения на бургаските поети Злополучният блок 81 в бургаския ж.к. "Лазур" отново се напукал, обяви домоуправителят Злополучният блок 81 в бургаския ж.к. "Лазур" отново се напукал, обяви домоуправителят Отново имаме проблем с блока си, ако започне строителство до нас – може да се случи най-лошото, пишат от етажната собственост Закъсняла идея: Огромен амфитеатър на мястото на „Дупката” в центъра на Бургас Закъсняла идея: Огромен амфитеатър на мястото на „Дупката” в центъра на Бургас Пространството ще бъде превърнато в парк - първият в сърцето на морския град Осма поредна победа за харпунистите от  СКПР „Черноморец Бургас“ Осма поредна победа за харпунистите от  СКПР „Черноморец Бургас“ Капитанът на националния ни отбор Валентин Люцканов безапелационно завоюва купа „България“ Кметовете от Бургаска област защитиха шефа на РИОСВ Павел Маринов Кметовете от Бургаска област защитиха шефа на РИОСВ Павел Маринов Оставка се взема и се дава, когато има нарушения, а не на базата на общи приказки, каза Иван Алексиев Няма да повярвате коя звезда се крие зад името Карло Педерсоли Няма да повярвате коя звезда се крие зад името Карло Педерсоли Актьорът е комедиен и цяло едно поколение израсна с неговите "спагети уестърни" Празник на тиквата оцветява есента в Бургас! Празник на тиквата оцветява есента в Бургас! Цветното събитие ще се проведе на 06 ноември от 16 часа на Централен пазар „Краснодар“ Знаете ли какво е панелният парадокс Знаете ли какво е панелният парадокс Българите забогатяват, но живеят в сгради от времето на социализма Министър Станков: Партньорството между България и Азербайджан ще направи икономиките ни по-конкурентоспособни Министър Станков: Партньорството между България и Азербайджан ще направи икономиките ни по-конкурентоспособни Активно развитие на взаимоотношенията с водещ сектор енергетика бе отчетено в рамките на седмото заседание на Българо-азербайджанската междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество 
Ивайло Пенчев дава 50 хил. лева за главата на хакерите, ударили Уолтопия Ивайло Пенчев дава 50 хил. лева за главата на хакерите, ударили Уолтопия Държавата трябва да пази хората от разбойници – това е първичната ѝ функция, категоричен е той Тя умря, но посмъртните й мемоари разтресоха цял свят Тя умря, но посмъртните й мемоари разтресоха цял свят Вирджиния Джуфре, чиито посмъртни мемоари, публикувани по-рано този месец, отново изведоха на дневен ред обвиненията й за сексуално насилие Америка откачи заради тази сделка Америка откачи заради тази сделка Продадоха ЛА Лейкърс за 10 млрд. долара Бил Гейтс си призна грешката за климатичния истеризъм Бил Гейтс си призна грешката за климатичния истеризъм Нищо, че загубихме 10 години с малоумни политики Последният ден на октомври бележи смъртта на първата жена премиер в Индия Последният ден на октомври бележи смъртта на първата жена премиер в Индия Индира Ганди, определяна като месия и ненавиждана от други, променя лицето на своята родина и остава в историята    Кирил Домусчиев: Ако политици и синдикати не се вразумят, ни чака дежавю на кризата от 2009 г. Кирил Домусчиев: Ако политици и синдикати не се вразумят, ни чака дежавю на кризата от 2009 г. Бизнесменът предупреди, че държавата харчи неефективно, а натискът за по-високи осигуровки ще прогони инвеститорите Куюмджиев: До недостиг на горива няма да се стигне, но до повишаване на цената със сигурност Куюмджиев: До недостиг на горива няма да се стигне, но до повишаване на цената със сигурност Ако не бъде одобрена сделката за "Лукойл", ще има криза с горивата Симеон Дянков: Може би е редно да си кажем истината, очаква ни голяма криза Симеон Дянков: Може би е редно да си кажем истината, очаква ни голяма криза През 2027 г. България ще бъде в процедура на свръдефицит, смята бившият финансов министър Атанас Атанасов: Това е бюджет на чантаджиите, никакви предложения за реформа Атанас Атанасов: Това е бюджет на чантаджиите, никакви предложения за реформа Борисов се държи като опозиция на собственото си правителство, той буксува, каза лидерът на ДСБ Мъж влезе в къщата на чичо си и откри непознато дете Мъж влезе в къщата на чичо си и откри непознато дете Детето е влязло в имота през незаключена врата.
Доналд ТРЪМП Доналд ТРЪМП Няма да си губя времето с Путин, който говори, говори – и нищо Виц на деня Виц на деня - Любовният ми живот е като Coca-Cola.
- Искрящ, бурен и сладък ли?
- Не, бе! Първо беше нормален, после стана Light, а сега вече е Zero!
Виц на деня Виц на деня - Дъще, ела да измиеш чиниите!
- Мамо, аз съм родена за големи неща!
- Добре, ела да измиеш тенджерата!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако не сте джентълмен, то е възможно да сте… лейди
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори