×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Честваме Деня на Европа: 9 май – символ на мира и единството
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Вече е ясно кой уби Ботев - Максим Генчев


03 Януари 2023, Вторник, 20:00 ч.
Автор: Флагман

Едва ли мнозина са проявили търпението да изгледат пълните два часа и двайсет минути на читалищната самодейност, която режисьорът Максим Генчев предлага

Излъчването на филма "Ботев" в най-гледаното време по БНТ1 на 2 януари предизвика бурни реакции. "Вече е ясно кой уби Ботев - Максим Генчев", е статус във Фейсбук на журналистката и писателка Веселина Седларска.

Ето още няколко оценки, част от тях на хора, свързани с киното: "Ботев" е подигравка с Ботев и българското кино", "Несъстоятелно. Бездарно. Не може да се гледа", "Аферим на този шашкънин пак", "Бездарността е проблем, субсидираната бездарност е голям проблем, бездарното експлоатиране на светини е престъпление!", "За такъв филм... и сто тояги на голо са малко."

България изригна срещу Максим Генчев: Трябва много да мразиш народа си, за да направиш такъв филм за Ботев

Едва ли мнозина са проявили търпението да изгледат пълните два часа и двайсет минути на читалищната самодейност, която режисьорът Максим Генчев предлага. Но социалните мрежи продължиха да врят и кипят - и днес над 5500 души във "Фейсбук" обсъждат "Ботев", сочат статистиките в мрежата. Народното недоволство е само върхът на айсберга - по-важните 7/8, които се крият под водата, са:

1. Защо обществената телевизия излъчва тази бездарна имитация на кино в праймтайм?

2. Защо обществената телевизия финансира проектите на Максим Генчев?

3. Разглеждан ли е "Ботев" от художествена комисия и ако да, в какъв състав?

За разлика от предишния филм на режисьора - "Дякон Левски", който бе създаден изцяло с частно финансиране, в "Ботев" БНТ е продуцентски партньор. Генчев започва филма отново като независим проект, с краудфъндинг кампания и с подкрепата на Община Калофер, но в крайна сметка получава и помощ от БНТ. До момента не сме успели да получим отговор от телевизията на зададените по-горе въпроси, както и каква сума от бюджета на БНТ е инвестирана в този "шедьовър" на патриотичното изкуство.

 

Според Правилника за реда и условията на продуциране и копродуциране на филми в БНТ, кандидатите за бюджетни средства трябва да отговарят на редица изисквания и да предложат проектите си на конкурсни сесии по каналния ред. В една точка от Правилника обаче се казва, че "(4) Филмови проекти, свързани с национални прояви, чествания на събития и бележити дейци и отразяване на значими обществени и социални процеси, могат да бъдат одобрени за финансиране без да са кандидатствали на конкурсна сесия. Решение за това се взема от Управителния съвет на БНТ по предложение на Генералния директор, въз основа на становище на дирекция „ТВФ Студия „Екран”, по ред определен в чл. 73, ал. 3 от Раздел ІІ Специфични правила за реализация на копродукции."

Остава загадка дали "Ботев" е подкрепен по лично предложение на генералния директор Емил Кошлуков, но има и по-лоша новина - през септември 2022 г. следващият исторически проект на Максим Генчев - "1349", кандидатства на редовна сесия редом с още 65 проекта за сериали, игрално, документално и късометражно кино и спечели субсидия от 285 000 лева без ДДС. Неговата кандидатура в раздела за "Пълнометражен игрален филм - с времетраене 85 минути, без предварително зададена тема и жанрова насоченост", получи най-високия брой точки на сесията - 83,29 т. и ще бъде подкрепена със солидна сума от джоба на данъкоплатците - независимо че "качеството" на продукцията му отдавна е печално известно! На същата сесия бе проявен и по-добър естетически вкус от комисията и в други категории са финансирани още проекти на Стефан Командарев, Кристина Грозева и Петър Вълчанов, Павел Веснаков, Валери Милев и Неда Морфова.

"1349" е базиран върху повестта на Иван Вазов "Иван Александър", а няколко медии вече съобщиха, че една от водещите роли в него ще изпълни дъщерята на президента Румен Радев - Дарина Радева, възпитаничка на НАТФИЗ от класа на доц. д-р Пенко Господинов. Тя ще си партнира отново с Ники Илиев, който именно (физически на екрана) уби Ботев в "Ботев", а в субсидирания от БНТ бъдещ филм ще изиграе цар Иван Александър.

Друга неприятна обществена последица е популяризацията на Максимгенчевата халтура под алибито на патриотично образование, която се провежда с негово участие. При киноразпространението на "Ботев" миналата година цели класове ученици бяха водени под строй на прожекции в София, Плевен, Велико Търново, Враца, Монтана, Мездра, Козлодуй, Карлово и др. Кампанията се разпростря дори в градове, в които няма киносалони за редовни прожекции, възпитавайки всичко друго, но не и естетически вкус у подрастващите.

   Източник: СЕГА


В категории: Животът


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
1
Коментара
Флагман.БГ Самолет удари човек на пистата в Денвър Самолет удари човек на пистата в Денвър 09/05/2026, Събота 13:20 0
Емел МАХМУД Виждали ли сте този мъж? (СНИМКА) Виждали ли сте този мъж? (СНИМКА) 09/05/2026, Събота 11:00 0
1
Коментара по темата
1.
Въй...
04.01.2023 08:48:09
1
2
"Защо обществената телевизия излъчва тази бездарна имитация на кино в праймтайм?"

Отговорът на този въпрос е пряко свързан с отговора на въпроса - "Защо обществената телевизия излъчва всякакви БЕЗДАРНИ, ПРОПАГАНДНИ и МАЛОУМНИ филми от времето на скапания СОЦ?
Ами защото по времето на същия този скапан СОЦ БКП (българските русофило-комунисти) създадоха една измекярска прослойка, която да обслужва пропагандните цели на режима. И тия ИЗМЕКЯРИ създаваха филми, песни, книги и пр. простотии, които влизаха в поговорката - "Хубав ли е филмът или български/руски". По-възрастните помнят простотията за Левски - джин гиби Левски. Сега техните отрочета продължават в същия дух.
Но друга поговорка гласи - "Не е луд този, който яде баницата, а този, който му я дава". А "баницата" я даваме всички ние, когато дойде време за избори.
И накрая още една поговорка - "Като си се качил на магаре - ще му миришеш фъшкиите".
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
„Филм без име“: Тази вечер ще е страхотният финал на „СОЛиСиМи“  - с магията на филмовата музика и младите таланти на Бургас „Филм без име“: Тази вечер ще е страхотният финал на „СОЛиСиМи“ - с магията на филмовата музика и младите таланти на Бургас Концертът ще бъде истинска наслада за всички ценители на музиката и киното, като същевременно ще бъде и великолепна демонстрация на младия творчески потенциал на Бургас Благодаря ти, Джиро! Получи се страхотен празник! Благодаря ти, Джиро! Получи се страхотен празник! От два дни най-големите спортни телевизии по света разкриват невероятната прелест на Южното Черноморие Втора вечер на СОЛиСиМи: Музика, която докосва сърцето и нови световни премиери Втора вечер на СОЛиСиМи: Музика, която докосва сърцето и нови световни премиери Фестивалът продължава и тази вечер с концерт „Филм без име“, който ще бъде посветен на магията на филмовата музика Хороскоп за 9 май 2026: Пари и успех за Скорпиона, а Водолеят сияе от любовта Хороскоп за 9 май 2026: Пари и успех за Скорпиона, а Водолеят сияе от любовта  Емоции, нови възможности и важни прозрения очакват зодиите в ден, подходящ за обучение, срещи и лични промени Италианската преса със суперлативи за Бургас и България: Стартира едно невероятно „Джиро“ Италианската преса със суперлативи за Бургас и България: Стартира едно невероятно „Джиро“ Може силно да се притесните, ако отворите последния брой на най-тиражирания италиански всекидневник - спортния в. “Гадзета дело Спорт”, който направо ще ви накара да почервенееш от радост и удивление двете чудесни заглавия на челото на вестника Етническо напрежение тлее в Габрово заради масово сбиване Етническо напрежение тлее в Габрово заради масово сбиване Причина за скандала е забележка, направена на съседи за шума, който вдигат на улицата, пред жилищата им Окончателно: двойният убиец Рагевски ще лежи доживот Окончателно: двойният убиец Рагевски ще лежи доживот Той обжалва пред ВКС с последна надежда да намали присъдата си, но удари на камък Първите кадрови решения на кабинета: Радев назначи Николай Копринков и 18 зам.-министри Първите кадрови решения на кабинета: Радев назначи Николай Копринков и 18 зам.-министри Очаква се в понеделник да има нови областни управители и още зам.-министри Проф. Каприев: Тънем в невежество, защото политиците искат послушен електорат, за тях сме марсианци Проф. Каприев: Тънем в невежество, защото политиците искат послушен електорат, за тях сме марсианци Избягвам да ги коментирам, защото те се отнасят към мен с презрение и аз, като добре възпитан човек, им отговарям със същото, сподели той ДАНС с нов временен шеф: Правителство реши митничар да оглави „Национална сигурност“ ДАНС с нов временен шеф: Правителство реши митничар да оглави „Национална сигурност“ Изборът на Станчо Станев е неочакван за мнозина. Той ще е заместник-председател на службата, след избора на титуляр 
Тръмп с чудесна новина за Русия и Украйна: тридневно примирие за Деня на победата Тръмп с чудесна новина за Русия и Украйна: тридневно примирие за Деня на победата Споразумението е постигнато с посредничеството на Доналд Тръмп Голям скандал във Варна: Кметът иска оставката на главния архитект Голям скандал във Варна: Кметът иска оставката на главния архитект Общината готви конкурс, МРРБ е сезирано за нарушения, касаещи разрешителни за строеж Фицо носи на Путин послание от Зеленски Фицо носи на Путин послание от Зеленски Посещението на словашкия лидер в Москва е планирано за утре, 9 май Зуека се връща в България, но няма да се качи на сцената за финала на Капките Зуека се връща в България, но няма да се качи на сцената за финала на Капките Той ще представи новата си изложба "Аз, клоунът" Джиро дИталия: Благодарим за тази впечатляваща Grande Partenza* Джиро дИталия: Благодарим за тази впечатляваща Grande Partenza* Страст, вълнение и истинско желание да бъдеш част от шоуто: благодаря, България, за тази впечатляваща Румен Радев ще остави Георги Кандев в МВР, за да не тръгне главният секретар по пътя на Бойко Борисов Румен Радев ще остави Георги Кандев в МВР, за да не тръгне главният секретар по пътя на Бойко Борисов Кандев е с много висок рейтинг, след като определено се справи през последните няколко месеца  Д-р Илин Димитров пое ръководството на Министерството на туризма от Ирена Георгиева Д-р Илин Димитров пое ръководството на Министерството на туризма от Ирена Георгиева Двамата обсъдиха основните приоритети в работата на министерството, подготовката за предстоящия летен туристически сезон, диалога с туристическия бранш и общините, както и необходимостта от последователност и устойчивост в изпълнението на ключови политики и проекти в подкрепа на сектора Oпитът нa Tpъмп дa нaлoжи нoви 10% глoбaлни митa e oтxвъpлeн oт cъдa Oпитът нa Tpъмп дa нaлoжи нoви 10% глoбaлни митa e oтxвъpлeн oт cъдa Cъдиитe в Meждyнapoдния тъpгoвcĸи cъд нa CAЩ пocтaнoвиxa, чe aдминиcтpaциятa нa Tpъмп нe e имaлa ocнoвaниe дa въвeдe тapифи cъглacнo тъpгoвcĸия зaĸoн Луксозен велосипед, откраднат в Лондон, е намерен в България след 8 часа Луксозен велосипед, откраднат в Лондон, е намерен в България след 8 часа Баровско заведение на брега на Темза е станало обект на дръзки крадци с маски Балът вече струва колкото една сватба Балът вече струва колкото една сватба Когато всички разходи бъдат събрани с визия, куверти, музика, фото и видео, общата сума за един абитуриент през 2026 година често достига между 5 000 и 8 000 евро
Димитър НИКОЛОВ, кмет на Бургас Димитър НИКОЛОВ, кмет на Бургас Попитах италианците как сме се справили. Казаха ми: Рerfetto Виц на деня Виц на деня Отива един в публичен дом и казва:
- Искам момиче с огромни гърди и тясна слива.
След пет минути идва една от работничките, оглежда се и пита:
- Къде е тоя с големите ръце и малката пишка?!
Виц на деня Виц на деня Медицинска сестра се кара на болния:
- Стига си гледал телевизия! Айде лягай в леглото!
- Ами ако ни хванат?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук С*ксът е като висшето образование! Редовно, задочно и платено!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори