×
Бизнес ЮГ Войната в Ивицата Газа София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Как влияе зимата на тялото ни


26 Декември 2022, Понеделник, 13:46 ч.
Автор: Флагман.Бг

Ето как се променят ритъм на бодърстване и сън, секреция на хормони, хранене, умствена и физическа активност

Зимата се характеризира със значително по-дълъг период на нощта - липса на светлина и по-кратък период на деня. Това причинява поредица от промени в организма, казва проф. д-р Томислав Йованович за N1.

Според него по-кратък период на светло денонощие (ден) със значително удължен период без светлина (нощ) изисква установяването на нов циркаден ритъм. Ритъм на бодърстване и сън, секреция на хормони, хранене, умствена и физическа активност.

„По-малкото слънчева светлина, с всичките си ползи, съответно намалява предимно секрецията на ендорфини, което пряко засяга не само хормоналната хомеостаза, но и редица психомоторни процеси, които са особено изразени при възрастните хора и хората с хронични заболявания“, каза той.

Лекарят допълни, че в този период са по-силно изразени капризността, нервността, чувството за умора, депресията и тревожността.

„Това означава състояния, които са пряко свързани със заобикалящите условия на живот и на които сме длъжни да обърнем специално внимание от гледна точка на медицината, на близкото обкръжение и дори лично. Това е достатъчен показател, че всички ние, особено възрастните хора, сме пред особено предизвикателство да се възползваме от всеки момент на хубаво време със слънчеви лъчи, като стоим извън апартаменти и къщи“, Кза специалистът.

Облекло и храна

Говорейки за облеклото, д-р Йованович посочи, че то трябва да бъде адаптирано към условията на околната среда - което ще помогне за поддържане на телесната температура и което не трябва да предизвиква повишено изпотяване с всички произтичащи от това условия.

„Зимният период на нашия климат изисква и промяна в храненето по отношение на неговия произход, количество и съдържание”, смята докторът.

„Храна с по-висок процент на предимно наситени мазнини и протеини, която заедно с потенцирането на разпределението на мастната тъкан с цел запазване на топлината като термоизолатор, повишава метаболитната активност на организма с производството на по-голямо количество топлинна енергия“, обясни лекарят.

Как да адаптираме тялото

Д-р Йованович посочи, че зимният период се характеризира с по-високо производство на хормони на надбъбречната кора с всичките му ефекти, както и постоянно производство на излишна топлинна енергия.

„Зимният период изисква и допълнителна адаптация на организма, обусловена от настоящите климатични фактори. Промяна в хормоналната хомеостаза, способността ѝ да бъде основен ограничаващ фактор във всички по-нататъшни дейности. Адаптивният капацитет на възрастните хора и хората с хронични заболявания е значително по-нисък. Ето защо е необходимо да го подкрепим с форма на поведение, хранене, облекло, физическа активност, лечебна физкултура. Всичко с цел да се предотврати прогресирането или по-нататъшното влошаване на основното хронично заболяване като затлъстяване, хипергликемично състояние, хипертония с всички произтичащи от това състояния на ниво сърце и кръвоносни съдове на централната нервна система“, посочи той.

Съвети за възрастни хора

Д-р Йованович подчерта, че зимният период е особено предизвикателство и в същото време проблем за възрастните хора. Съветът е физическата активност да се приеме като задължение, но съобразена с климатичните условия, възрастта и нуждите. Ако, от друга страна, решат да се разхождат и правят разходки на открито, трябва да избегнат метеорологични колебания (дъжд, сняг или вятър) и да го правят в присъствието на поне още един човек като фактор за физическа безопасност.

В този период, не само при възрастните хора, трябва да се внимава за прием на адекватно количество течност, почти равно на необходимото през летните месеци (загуба на топлина с помощта на загуба на вода, повишена термогенеза, облекло и разбира се степента на отопление на апартаментите и влажността на въздуха в тях).

В допълнение към усилията е необходимо също да се добавят минерали и витамини, особено витамини C, B12, D3, както и магнезий. По препоръка на лекаря при безсъние през дългите нощи трябва да се приемат минимални дози мелатонин като хормон, който нормално се секретира в хипоталамуса в първата фаза на съня.

Особено предизвикателство за цялото човешко население е престоят в зимните центрове и практикуването на снежни спортове през зимата.

„За по-голяма яснота, всеки престой на лица над 65 години на надморска височина над 1600 м е особен риск. Това е допълнителна тежест за сърдечно-съдовата и дихателната системи. Следователно при намален адаптивен капацитет не се препоръчва допълнително излагане на риск за тези хора. Същото важи и за хората със затлъстяване, независимо от възрастта, както и за хората с хипертония и прекаран сърдечен или мозъчен инфаркт“, посочи събеседникът.

Той допълни, че планинските места с умерен климат, намалени валежи и влажност на въздуха са идеална среда за безопасен престой на най-младите и възрастните хора, както и на хората с рискови фактори през зимните и особено летните месеци.

„Крайбрежните места с малки температурни разлики (ден - нощ) и с дневна температура, която не надвишава температурата на термична неутралност, са идеални за престой на възрастни хора“, каза д-р Томислав Йованович.


В категории: Животът


2
Коментара
2
Коментара по темата
2.
Иван
26.12.2022 16:08:02
0
0
Не е точно така, както коментира "ДОКТОРА". Ще дам пример по отношение на надморската височина, която се коментира в статията: Живял съм 15 години в Смолян, град с надм. височина около 1000 м. Отдавна не живея там и сега съм "на полето". Живея на стотина метра надм. височина. Когато отида в Смолян, чувствам се ужасно. Нещо като височинна болест, а не би трябвало. Четох много литература, сравнително здрав съм, но фактът си е факт, че там не се чувствам добре. Жалко. Би трябвало да имам нещо като "имунитет", понеже съм живял там?! Да, ама не. Според медици, височинна болест може да развиеш още на 1000 метра надм. вис. Няма да ви обяснявам за Пампорово, Ешеккулак и т.н. Там е от 1600 метра и нагоре. Направо се разпуквам. След два-три дни всичко е нормално, т.н. аклиматизация.
1.
ДОКТОРА
26.12.2022 15:37:52
0
2
ТОЯ ДОКТОР Е ПЪЛЕН СМОТАНЯК. НЕ КАЗА НИЩО СМИСЛЕНО.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Влоши се състоянието на пожарникаря, ранен при спасителната акция след катастрофата в Пловдив Влоши се състоянието на пожарникаря, ранен при спасителната акция след катастрофата в Пловдив Той е преместен от Клиниката по травматология в интензивното отделение Маскирани разбиха автомати на автомивка и задигнаха само 20 лева Маскирани разбиха автомати на автомивка и задигнаха само 20 лева Ремонтът им е по-скъп от оборота, каза един от собствениците Затварят университетите от 20 май, студентските такси остават Затварят университетите от 20 май, студентските такси остават Недопустимо е магистър да взима колкото хигиенист, каза председателят на Съвета на ректорите Ще надуят ли сметките ни за ток заради дефицита във фонд „Сигурност“? Ще надуят ли сметките ни за ток заради дефицита във фонд „Сигурност“? Нелепо е да товарят с това задължение битовите потребители, коментира проф. Владимир Колев  Главболгарстрой и Смарт Консултантс представиха Twin Tower – проект от ново поколение Главболгарстрой и Смарт Консултантс представиха Twin Tower – проект от ново поколение Освен с футуристичен облик, проектът привлича и с отличната си ликация, а транспортната достъпност ще бъде обезпечена с отлично изградената инфраструктура в района Има ли опасност от наводнения? Ще прелеят ли Струма и Места? Има ли опасност от наводнения? Ще прелеят ли Струма и Места? На територията на нашата област е обявен жълт код за валежи, каза губернаторът на Благоевград За четвърти път "Ден на таланта" в Бургас, нямаше празна седалка в Летния театър! За четвърти път "Ден на таланта" в Бургас, нямаше празна седалка в Летния театър! Скечове, латиноритми и хип-хоп, песни - беше взривяващ спектакъл на самородни таланти от абитуриентите на сериозна гимназия Едночасов инфотур не стигна, за да се покажат на ръководители от ЕК успешните проекти на Бургас Едночасов инфотур не стигна, за да се покажат на ръководители от ЕК успешните проекти на Бургас Градът е емблема на кохезионната политика, каза Йорданка Чобанова, ръководител на представителството на ЕК Направих уникални домашни рогчета, цялата улица ухае на тях Направих уникални домашни рогчета, цялата улица ухае на тях Рецепта-мечта, непременно я опитайте 18 нови български филма ще представи „Златната липа“ 2024 18 нови български филма ще представи „Златната липа“ 2024 В продължение на 5 дни старозагорци и гостите на града ще гледат над 50 заглавия от Европа при вход свободен
Катастрофа с частния самолет на Доналд Тръмп Катастрофа с частния самолет на Доналд Тръмп Мощни взривове в Крим, а Путин изненадващо подкрепи китайския план за мир в Украйна Мощни взривове в Крим, а Путин изненадващо подкрепи китайския план за мир в Украйна Руски блогъри пък тръбят за масово бягство на украински войници от Волчанск, след като руснаците превзеха кметството  Блинкен отправи послание с китара в ръка в киевски бар Блинкен отправи послание с китара в ръка в киевски бар Битката не е само за Украйна, но и за свободния свят, коментира той Не е време за забавления, отсече кметът на Тел Авив и отмени гей парада Не е време за забавления, отсече кметът на Тел Авив и отмени гей парада В последните години гей парадът събира над 300 000 участници Футболна звезда изпрати брат-близнак да играе в Румъния и получава 18 хил. евро заплата Футболна звезда изпрати брат-близнак да играе в Румъния и получава 18 хил. евро заплата Смутените шефове на Динамо дори са възнамерявали да подложат играча на ДНК тест Венецуела стана първата държава, която изгуби всичките си ледници Венецуела стана първата държава, която изгуби всичките си ледници Ледникът Хумболт, известен още като Ла Корона, беше последният във Венецуела Арестуван е главният руски военен кадровик Арестуван е главният руски военен кадровик Ген. Юрий Кузнецов е заподозрян за вземане на подкупи, а в дома му са намерени милиони рубли, златни монети и часовници Едва ли ще я познаете, но това е Камелия след основния ремонт на фейса Едва ли ще я познаете, но това е Камелия след основния ремонт на фейса В социалните мрежи подозират, че любимката на няколко поколения българи се е подлагала на естетични и пластични интервенции, с които е прекалила и е заприличала на нищо Тя ще съди Слави, защото я нарекъл "луда жена" Тя ще съди Слави, защото я нарекъл "луда жена" Певицата на Дългия била категорична, че иска да изчисти имиджа си, който гологлавия шоумен зацапал Почина известен нотариус Почина известен нотариус Завинаги ни напусна нашият скъп колега и приятел“, заяви председателят на камарата Димитър Танев
Доц. Наталия КИСЕЛОВА Доц. Наталия КИСЕЛОВА Промените в Закона за хазарта не бяха приети по правилата на Конституцията Виц на деня Виц на деня Млад тираджия слиза от камиона и пита стария:
- Защо като слизаш от кабината, риташ гумите на камиона?
- Да ми се отлепят топките.
Виц на деня Виц на деня Две блондинки си говорят:
- Най-много мразя тайните. Трябва на всеки един поотделно да разказваш.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Безалкохолната бира е като сутиен на простора - най-хубавото го няма вътре.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори