×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Швейцарско изобретение „топи” радиацията в Чернобил с почти 50% за година
  • Ферибот с 65 души потъна край Бали, има жертви
  • Днес ще гласуват вота на недоверие срещу правителството "Желязков"
  • Данъчните на лов за нарушители по морето, ще следят и за повишения на цените
  • Дават повече пари на над 2 млн. пенсионери
  • Вдигат линията на бедност до 764 лв.
  • Boeing 777 на Air India е претърпял срив на подемна сила и височина само 38 часа след фаталната катастрофа в Ахмедабад
  • Заради горещото време населени места в Русенска и Великотърновска област останаха без ток за часове
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Уроци от миналото: Инфлацията се ускорява, когато се говори за нея


31 Юли 2022, Неделя, 10:40 ч.

Както преди около сто години в Германия, така и днес цените на много стоки от ежедневието се покачват все по-бързо. Но историята няма да се повтори

Отдавна се счита, че германците имат особена фобия към инфлацията. Точно както масовата безработица през 30-те години на ХХ в. се е запечатала в колективната памет на американците, хиперинфлацията от началото на 20-те години се превръща в колективна травма за германците.

И до днес американците се страхуват дори без причина от масова безработица, докато германците подозират, че всяко по-силно покачване на цените е предвестник на хиперинфлация, както се изразяваше преди повече от 30 години тогавашният финансов министър на САЩ Джеймс Бейкър.

През последното десетилетие този сблъсък на възгледи често се разиграваше и в Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) между бившия председател на ЕЦБ Марио Драги, който беше повлиян от мисленето на САЩ, и тогавашния президент на Бундесбанк Йенс Вайдман, предава investor.bg.

В края на 2020 г. бившият председател на Ifo Ханс-Вернер Зин, в духа на Вайдман, предупреди, че в обращение вече има толкова много пари на централните банки, че човек може да се замае „Надяваме се, че нещата няма да се влошат така, както след Първата световна война“, каза той.

Вярно е, че много икономисти - включително авторите на този публикуван в Handelsblatt текст проф. др. Берт Рюрюп и Йорг Рихтер, подценяваха дълго сегашния инфлационен риск. Инфлация от около осем процента беше извън сферата на въображението само преди година. Заплашена ли е Федералната република от завръщането на ужаса от 1923 г.?

Преди сто години Първата световна война не бе истински приключила за Ваймарската република. Младата демокрация се занимава с преминаването към мирновременна икономика, както и с обслужването на репарациите - и всичко това с валута, която все повече губи покупателната си способност.

Въпреки това в началото на 1922 г. Германия очевидно е в по-добро икономическо положение, отколкото можеше да се очаква. Докато победителките - САЩ, Великобритания и Франция - преживяват мъчителна депресия, германското промишлено производство нараства с 20% през предходната година, а безработицата спада до нивото на пълна заетост от 1,4%.

Въпреки това някои критици, например в Berliner Börsen-Zeitung, предупреждават за „фалшив бум", тъй като причината за високата икономическа динамика е „изтощителната болест на германската икономика, девалвацията на марката". Но държавният дълг и инфлацията не се смятат за основните проблеми. Важното било да се запази социалният мир в бурния следвоенен период чрез стабилизиране на заетостта.

Правителството смята по това време, че може да се справи без консолидация, а печатарските машини масово печатаха нови пари. Държавата се възползва и от повишаването на потребителските цени. Защото Райхът се финансира основно чрез издаване на краткосрочни съкровищни бонове с лихва от само 5%, които се сконтират от Райхсбанк (националната банка).

За да поддържа възможно най-ниски разходи на държавата за кредитното финансиране, Райхсбанк оставя сконтовия процент на - абсурдно ниското - ниво от пет процента до края на юли 1922 г. въпреки трицифрените нива на инфлацията. По този начин Райхът може да заема заеми при отрицателни реални лихвени проценти и така да намали задлъжнялостта си - подобно на това, което Федералната република успя да направи през последните години благодарение на политиката на ЕЦБ за нулевите лихви.

Противно на това, което мнозина смятат днес, тази политика на Райхсбанк в никакъв случай не е в противоречие с интересите на работниците и предприемачите. По-скоро е имало (негласен) консенсус. Работниците в промишлеността, представлявани от силни профсъюзи, успяват да компенсират до голяма степен реалните загуби на заплатите си, като динамизират възнагражденията си.

В същото време безработицата спада, защото външната стойност на марката намалява повече, отколкото вътрешната ѝ стойност. Въпреки силно нарастващите номинални заплати, т.е. заплати без отчитане на покупателната способност, германските стоки поевтиняват за чуждестранните купувачи.

Установеният по това време германски бизнес модел на силна експортно ориентирана промишленост процъфтява, тъй като предприятията също се възползват от инфлационната политика - и престъпно подценяват дългосрочните последици. През януари 1921 г. президентът на електрическата компания AEG и по-късен външен министър Валтер Ратенау заявява: „Не е правилно да се казва, че печатането на пари ни съсипва“.

Експортната промишленост успява да използва валутните приходи за закупуване на нови машини, недвижими имоти и цели предприятия на изключително изгодни цени и процесът на концентрация напредва бързо. Отделни предприемачи като Хюго Стинес успяват да създадат големи корпоративни империи.

Райхсбанк насърчава този процес на концентрация, като сконтира не само държавните съкровищни бонове, но и бонове на частни компании при отрицателни реални лихвени проценти. По този начин тя субсидира предприятията, които имат достъп до кредит от Райхсбанк. В резултат на инфлацията техните планини от дългове стават все по-малки в реално изражение, докато стойността на придобитите от тях материални активи се увеличава.

От първата половина на 1922 г. инфлационната спирала започва да се върти все по-бързо. Марката губи стойността си по-бързо, отколкото пада външната стойност; пълзящата инфлация започва да галопира.

Някогашен привърженик на инфлацията, външният министър Ратенау осъзнава, че Германия „живее от собствената си мазнина", че икономиката е балон и че германците „изразходват ресурсите, които нашите предци са натрупали в продължение на поколения труд".

Няма планомерен изход от тази низходяща спирала. Още през 1922 г. инфлацията достига 2400%, а година по-рано е 65%. В разгара на кризата, през ноември 1923 г., един хляб струва 90 милиарда марки, а валутата и икономиката са в разруха.

Разбира се, в ретроспекция човек винаги е по-мъдър и възниква въпросът как този срив е можело да бъде предотвратен. Факт е, че различните имперски правителства след капитулацията през ноември 1918 г. са нямали практическа алтернатива на инфлационната политика.

Твърд курс на икономии, т.е. строга бюджетна политика, каквато победените сили - всички те консолидирани демокрации - налагат на населението си, би бил политическо самоубийство за всяко германско правителство. А голяма коалиция на разумните е недостижима.

Уроци от миналото

Какви са поуките от това преживяване? За разлика отпреди сто години сега Германия не е загубила финансирана с дълг война, не ѝ се налага да плаща репарации, а държавният дълг определено не е повод за безпокойство.

През последните години ЕЦБ, ръководена от Марио Драги, значително увеличи паричното предлагане в опит да постигне целевата инфлация от два процента. Факт е обаче, че настоящото покачване на цените не е пряко следствие от политиката на ниски лихвени проценти и масовите покупки на облигации.

По-скоро енергоизточниците поскъпнаха драстично в резултат на руската война срещу Украйна, което сега се прехвърля върху множество други продукти чрез по-високи производствени и транспортни разходи. Освен това прекъсването на веригите за доставки доведе до недостиг на множество междинни продукти и съответно до тяхното оскъпяване. Инфлация като тази след Първата световна война определено днес не се очертава.

Въпреки това беше и е необходимо да се излезе от ултрахлабавата парична политика. Защото е сигурно, че веднъж набрала скорост, паричната девалвация може да бъде спряна само с огромни корекционни болки. Опитът от 70-те и 80-те години на миналия век, особено в САЩ, показва ясно това. Инфлацията не е статистически проблем. Тя възниква винаги, когато хората започнат да говорят за нея и по този начин я ускоряват. 


В категории: Бизнес


Пратките поскъпват от август
Пратките поскъпват от август 03/07/2025, Четвъртък 18:40 1
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Потушиха пожара край Айтос, но част от борова гора изгоря Потушиха пожара край Айтос, но част от борова гора изгоря Цяла нощ екипи на пожарната ще останат на дежурство Сваляме дрехите и задръжките: Какво трябва да знаем за секса на нестандартни места Сваляме дрехите и задръжките: Какво трябва да знаем за секса на нестандартни места Колкото и романтично да изглежда идеята за секс във вълните или басейна крие големи рискове Гениално изобретение помага на близките на хора с деменция в Бургас Гениално изобретение помага на близките на хора с деменция в Бургас Лилавата гривна е с вграден QR код улеснява намирането на възрастните хора, които не помнят собствените си имена Ето кой признак показва, че връзката ви е на ръба на криза Ето кой признак показва, че връзката ви е на ръба на криза Един от тези признаци е липсата на ангажираност във връзката Не яжте тези 7 неща през лятото – от тях се потите още повече Не яжте тези 7 неща през лятото – от тях се потите още повече Някои популярни храни могат неусетно да влошат изпотяването и телесната миризма в горещините Социолог: Защо свалихме Живков? Той щеше да се спре поскъпването при въвеждането на еврото Социолог: Защо свалихме Живков? Той щеше да се спре поскъпването при въвеждането на еврото Управлението на хората, които свалиха Бойко Борисов от власт бе пълен провал, защото не обичат България, коментира той „Будят бебето ми“: Майка глобена заради жалба срещу шум от полицейско стрелбище „Будят бебето ми“: Майка глобена заради жалба срещу шум от полицейско стрелбище След серията телефонни оплаквания било извършено измерване на нивото на шум пред жилището на младата майка, но стойностите не надвишили определените норми Атракция в Морската градина за празника на МВР! Кучета ще търсят дрога, а бургазлии ще гледат през алкоочила Атракция в Морската градина за празника на МВР! Кучета ще търсят дрога, а бургазлии ще гледат през алкоочила Ще има и демонстрация на водно оръдие за обемно гасене на пожари и термокамера за търсене на пострадали Футболен национал на ваканция със сексбомба от "Игри на волята" Футболен национал на ваканция със сексбомба от "Игри на волята" Георги Русев разпуска на морето с риалити героинята Денислава 11% от регистрираните проститутки в Германия са от България 11% от регистрираните проститутки в Германия са от България Десетки хиляди труженички работят нелегално, според властите
Aaron Sevilla, Dali и Shai Erez идват в Bedroom Beach Club Aaron Sevilla, Dali и Shai Erez идват в Bedroom Beach Club Новата плажна зона, с ефирни балдахини и инфинити басейн, който визуално се слива с морската шир, е проектирана за пълно потапяне в моменти на удоволствие Украйна е на ръба на поражението, а Тръмп и Путин се разправят за „корените“ на войната Украйна е на ръба на поражението, а Тръмп и Путин се разправят за „корените“ на войната  Властите в Киев се надяват от Вашингтон да се съгласят да продават американски оръжия на европейски страни, а те да им ги предоставят На гаджето ми не му става, аз спах с друг. Изневяра ли е, пита бургазлийка от Меден рудник На гаджето ми не му става, аз спах с друг. Изневяра ли е, пита бургазлийка от Меден рудник Анонимен разказ взриви фейсбук – млада бургазлийка пита дали е изневерила, след като се отдала на страстта с възрастен мъж и 19-годишен хлапак Нашенец показа колко струва цената на водата на плажа в съседна Гърция и мрежата ахна Нашенец показа колко струва цената на водата на плажа в съседна Гърция и мрежата ахна Пoлoвин литър вoдa тaм струвa едвa 50 центa България и Оман с Меморандум за стратегическо сътрудничество в енергийния сектор България и Оман с Меморандум за стратегическо сътрудничество в енергийния сектор Споразумението предвижда широк спектър от инициативи и съвместни проекти, в пълно съответствие с приоритетите на Министерството на енергетиката 300 бойци от 25 държави идват в Бургас за Световната купа по кудо 300 бойци от 25 държави идват в Бургас за Световната купа по кудо Страната ни за първи път е домакин на състезание от такъв висок ранг, като морският град е избран заради добрите условия, които предлага за организирането и провеждането на турнира Защо в Европа е толкова горещо Защо в Европа е толкова горещо На места е над 50 градуса Почина обичана българска лекарка Почина обичана българска лекарка Ще я помним винаги като всеотдаен лекар, професионалист и човек, мотиватор на младото поколение лекари, с част от които работеше по време на пандемията и беше за тях „пътеводител" в света на инфекциозните болести Колко взимат лекарите, учителите и полицаите в Турция Колко взимат лекарите, учителите и полицаите в Турция През юли минималната заплата на лекар специалист ще бъде 124 446 турски лири или 5204 лева Eто кога откриват Фестивала на пясъчните фигури Eто кога откриват Фестивала на пясъчните фигури За доброто настроение на всички посетители ще се погрижат музикантите от Духовия оркестър
Илон МЪСК Илон МЪСК Всички да си ходят. Време е за нова политическа партия, която наистина се грижи за хората Виц на деня Виц на деня – Честният човек може ли да се купи?
– Да се купи – не, но да се продаде – може…
Виц на деня Виц на деня -Защо преди операция винаги упояват пациентите?
– За да не ги боли?
– Не. За да не пречат на хирурзите с тъпите си съвети.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Автомобилите учат мъжете, че жените въобще не са най-капризните същества на света
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори