Белгия спира употребата на векторни ваксини срещу COVID
Даряват остатъка от поръчаните количества на по-бедните държави
Белгийските власти са решили да прекратят постепенно употребата на векторни ваксини срещу COVID, съобщиха местни медии.
Отбелязва се, че ваксините на "АстраЗенека" и "Янсен" ("Джонсън и Джонсън") създават твърде много затруднения - несигурни доставки, ограничения за употреба при различните възрастови групи, възможни тежки странични ефекти.
Предвижда се остатъкът от поръчаните количества от тези препарати да бъде дарен за по-бедните държави по света, пише днес.бг.
Досега в страната първа доза ваксина са получили 49 на сто от пълнолетните граждани, а 21 на сто - по две дози. Местни експерти не са единодушни дали целта за ваксиниране на 70 на сто от пълнолетните е достатъчна за овладяване на епидемията. Според някои от тях би било добре ваксинираните да бъдат 85-90 на сто от общия брой на населението, особено след като ваксините не дават пълна защита на всички имунизирани.
По последни официални данни в Белгия жертвите на новото заболяване от миналата пролет достигат 25 000, а заболелите надхвърлят един милион. Отчита се, че в последните седмици се наблюдава трайно подобрение по всички показатели.
Преди да се съблечеш: 11 неща, които променят секса напълно
Кои са най-трудните за разбиране зодии
Започна извеждането на блокирани кораби през Ормузкия проток
Синът на Дейвид Бекъм прави филмов дебют в гей драма
Фалшив ИИ билкар подмами болни хора с „мехлем чудо“ в интернет
ФИДЕ отложи санкциите срещу българския шахмат до 30 септември 2026 г.
СОС разглежда предложението Любен Дилов-син да бъде удостоен посмъртно със званието „Почетен гражданин на София“
Виктория Капитонова отпразнува рожден ден с равносметка за личния си живот
24/06/2026, Сряда 18:20
3
Бюджет 2026 с рекорден дефицит от 5,7 процента, запълват дупката в хазната с още един дълг
Грешки при монтажа на климатик могат да съсипят ефективността на уреда и да вдигнат сметките за ток
Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн
Променливо време в страната с предиобедно слънце и следобедни летни порои

Не че останалите "подаръци", които хората са манипулирани, заплашвани и принуждавани да приемат са по-добри... Всъщност са може би дори по-страшни.