Бюджетната комисия одобри внезапната хрумка на Борисов за драстично орязване на партийните субсидии
ГЕРБ, "Воля" и "Атака" гласуваха "за", ДПС - "против", БСП и НФСБ не участваха
Бюджетната комисия в парламента се събра „на пожар” и изгласува внезапната хрумка на Бойко Борисов за драстично намаляване на партийни субсидии.
Промените се правят през закона за държавния бюджет.
Предложението идва след неясно как свикано извънредно събиране на Министерския съвет (МС) снощи.
Бюджетната комисия днес обсъди правителствения законопроект на първо четене. Той бе одобрен с 10 гласа „за” срещу 1 „против”.
БСП не участваха в гласуването, както и бургаският депутат от „Обединени патриоти” и партия НФСБ Йордан Апостолов. Последният чакал да гласува „въздържал се”, но председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова изобщо не даде такава опция, обясни колега на Апостолов.
Единственият „против” бе Йордан Цонев, който обясни, че неговата формация ДПС остава с неизменна позиция през годините по тази тема.
Според Цонев предложението на Бойко Борисов е „популизъм с много тежка цена за България”.
Подобно мнение изрази и Йордан Апостолов. Според него в случая става въпрос за „див популизъм” на „някого си”.
От БСП обясниха, че няма да участват в цирковете на ГЕРБ и Бойко Борисов, който по думите на Румен Гечев въртял парламентарната група на пръста си.
Той обясни, че през уикенда ще се събере Националният съвет на соцпартията, където казусът със субсидиите ще се обсъди.
"За" гласуваха ГЕРБ, "Воля" и представителят на партия "Атака".
Според предложението на Борисов субсидията се намалява от 11 на 1 лев на глас. Той призна, че това е популизъм, но така трябвало да се отговори на популизма на БСП.
Опасенията са, че партиите ще станат силно зависими от бизнесмени и олигарси, ако нямат нормално държавно финансиране.
Днес Менда Стоянова защити позицията на партийния си началник за субсидия от 1 лв. на глас, като обясни, че народът е решил така с референдума на Слави Трифонов през 2016 г.
Според законопроекта на МС промените трябва да влязат в сила от 1 юли 2019 г.
МВР предотврати имотна измама за стотици хиляди лева в "Малинова долина"
"Форбс": Илон Мъск е първият човек с нетно богатство от над 600 млрд. долара
Коледната украса крие сериозни рискове за домашните любимци, предупреждават ветеринари
След еврото: Цените на жилищата у нас ще скочат с до 10% още през 2026 година
Пламен Константинов остава в Локомотив Новосибирск до 2028 година
България и още 7 страни обявиха Русия за най-голямата заплаха за сигурността в Европа
Изискана рецепта с яйца и хайвер
Пиян поляк намушка българка след скандал в апартамент в Германия
ЦСКА финализира втори трансфер преди Коледа - централен защитник от Португалия
Цените на жилищата ще растат и през 2026 г., но с по-бавни темпове
Коледа издава изневерите: най-рисковото време за палавите съпрузи
Светлините на Коледен Бургас събират фотографи и модели на празничния пл. "Тройката"
