Шефът на горите подава оставка заради конфликт на интереси. А чумата настъпва сериозно по границата
14 Септември 2018, Петък, 12:21 ч.
Автор: Антония ЧореваНа прага сме на сериозна опасност, каза Порожанов
Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите Григор Гогов подаде оставка.
Новината съобщиха от земеделското министерство, веднага след като земеделският министър Румен Порожанов му я поиска публично.
Оставката на Гогов идва ден след разследване на Нова тв за злоупотреби при изграждането на оградата, която трябваше да ограничи разпространението на чумата по свинете.
Според хора от бранша горските са изградили оградата на завишени цени, а фирма, близка до директора на Агенцията по горите Григор Гогов, доставяла част от материалите за съоръжението.
Преди това пък имаше обвинения, че той е в конфликт на интереси, тъй като съпругата на Гогов е в управата на фирмата, която доставя коловете.
От земеделеското министерство уточняват, че оставката идва, въпреки че са проверени от Инспектората на Министерството на земеделието, храните и горите и не са открити нарушения.
Сигналите за конфликт на интереси са изпратени и до компетентния орган – Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество).
Днес беше и първото заседание на Епизоотичния съвет към Министерски съвет заради чумата по свинете, на което министър Румен Порожанов заяви, че очаква оставката на Григор Гогов до понеделник. Така и Гогов не принуди Порожанов да го чака и още същия ден подаде своята оставка.
В Министерски съвет Румен Порожанов пък съобщи, че вече има чума по свинете в пограничните райони с Румъния.
За да спре разпространението на чумата, властта взема мерки - ще бъдат направени търговски коридори за движение на животните.
„Ясно е, че опасност има и тя е непосредствена и е на границата. Комуникацията не е лесна – чрез кметовете, чрез областните управители, чрез лекарите призовавахме хората да заколят своите прасета в 20-км зона. На праг сме на една сериозна опасност“, каза още министър Порожанов.
В категории:
Политика
Несебърлийката Ивелина Пехливанова с фурор на световно първенство
Къща на ужасите: Съпруг принуди жена си да спи с над 120 мъже
Фортуна се усмихна на Левски, ЦСКА и Григор Димитров
13-месечно момченце бе убито, 10 трагични пропуска на системата
Защо Gen Z плаща за тишина
Туристическият бранш на спешна среща с АПИ. Стана ясно кога приключват ремонтите на АМ "Тракия"
Община Бургас ще подмени стари и опасни дървета по ул. „Оборище“
КУБ с официална позиция: Не сме анклав или престъпна групировка
Ще има ли зоополиция и ефективни присъди срещу насилието над животни
„Двигателят на времето“ събра иновативни училища в Бургас!
Европарламентът затяга мерките срещу изкуствения интелект
След палежа: Скопие уверява, че насилието няма да бъде толерирано
