×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Строят 9 многоетажни паркинга в София
  • 5,14% е безработицата през ноември
  • КЗП и НАП проверяват малките магазини за необосновано повишаване на цените
  • Възраждане иска избори през март
  • Страната се намира в началото на грипна епидемия, каза доц. Ангел Кунчев
  • Китайци възраждат марката Santana
  • Разкриват директни полети от София до Варшава
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Югоизточният регион на България е 8-и в ЕС по покупателна способност... ама отзад напред


Югоизточният регион на България е 8-и в ЕС по покупателна способност... ама отзад напред
В региона влизат областите Бургас, Стара Загора, Сливен и Ямбол
13 Март 2018, Вторник, 04:32 ч.
Автор: Лъчезар Лисицов

Статистиката е за 276 региона, у нас само Югозападният доближава средното ниво в общността


Югоизточният регион в България е на осмо място в Европейския съюз (ЕС) по покупателна способност на населението, само че отзад напред. Този извод може да се изведе от данни, публикувани от Евростат и разпространени от Националния статистически институт този месец.

ЕС е разделен на 276 региона.
В България пък регионите са шест. Пет от тях влизат в печалната класация на дъното на подреждането.
На последно място, разбира се, е Северозападният регион, който открай време е известен като най-бедният в ЕС. Любопитно е, че на предпоследно място е регионът Майот, който е в иначе богатата Франция.

На трето място отзад напред са два български региона – Северен централен и Южен централен. Следват район Североизточен в Румъния и Североизточният в България. Седми в печалната класация е Югозападен Олтения пак в Румъния.
Югоизточният регион в България е осми по бедност, като дели мястото със Северен Алфьолд в Унгария.

Сред последните 20 има и региони от Полша и Гърция.

Специално в България се отличава Югозападният регион, където е столицата София. Той гони средноевропейските стандарти. Регионът е на ниво 78% от средното в ЕС по стандарт на покупателна способност.
За сравнение последните 21 региона в ЕС са на ниво под 50%.

Югоизточният в България например е на 43%. В него влизат областите Бургас, Стара Загора, Сливен и Ямбол.

Най-богатият регион в ЕС в момента е Вътрешен Лондон-запад в Обединеното кралство (което скоро ще напусне ЕС). Там БВП на човек от населението, изразен в стандарти на покупателната способност (СПС), е 611% от средния в ЕС.
За намиращия се на дъното Северозападен регион в България числото е само 29%.

Стандартът на покупателната способност (СПС), на базата на която е направена статистиката, представлява условна валута, вземаща под внимание различията в националните равнища на цени.
Т.е. взимат се предвид освен доходите на населението, но и цените на стоките и услугите в съответния регион.


Данните на Евростат са базирани на Номенклатурата на териториалните единици за статистически данни (NUTS) 2013, утвърдена с Регламент на ЕС от 9 декември 2013 г.

Според тази номенклатура в ЕС има 276 региона: Белгия (11), България (6), Чешка република (8), Дания (5), Германия (38), Ирландия (2), Гърция (13), Испания (19), Франция (27), Хърватия (2), Италия (21), Унгария (7), Нидерландия (12), Австрия (9), Полша (16), Португалия (7), Румъния (8), Словения (2), Словакия (4), Финландия (5), Швеция (8) и Обединено кралство (40). Естония, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург и Малта се третират като самостоятелни региони на ниво NUTS2.

В категории: Бургас , Политика


Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
6
Коментара
6
Коментара по темата
6.
аз
13.03.2018 20:09:28
0
3
Докато ни управляват бездарни политици, кланящи се на Падишаха- така ще да е , все надолу, надолу и кум дъното !
5.
До 4
13.03.2018 20:04:35
0
6
Прав си , че има читави, затова казах 99% от тях. Но няма как да не си краен с крайно долни хора. Аз съм се занимавал с бизнес и знам гнусотиите на повечето. Освен това повечето бургаски смешковци се кланят на шопите и са готови да рушат квото им кажат за някое друго евро. Съсипаха целия регион с кофти строителство, замърсиха с нерегламентирано изхвърляне на всякакви отпадъци, изнесоха бургаските капитали, гонят туристи и бъдещи купувачи с лошо отношение и ниско качество на високи цени, и така нататък. Знаеш ли, че повечето собственици на големи и малки хотелчета и ресторанти от Бургаски регион ходят на морски почивки в Гърция и Турция??? Кво е това нещо? За тях Бургаски регион е просто една мина - копат, копат и като изкопчат всичко оставят една яма пълна с отпадъци за гражданите
4.
До 2
13.03.2018 19:48:59
0
4
Много си радикален,Братле.С част от тезата ти съм съгласен,но пък има и по някой читав останал да работи.Иначе ,да ,има нужда от свежа кръв с правилния манталитет.
3.
Морски
13.03.2018 17:47:28
0
7
Това не е вярно! Бойко Борисов казва че живеем много добре!
2.
Хаха
13.03.2018 16:18:30
2
9
Бургас трябваше да е най-богатия регион в БГ , защото има супер възможности за туризъм и ваканционно строителство, БИО земеделие и фермерство, пристанище, добив на газ и евентуално петрол, и някое друго предприятие. За жалост бизнесмените в Бургас са отвратителни селяндури, които на 99% трябва да се ПР*МАХНАТ Ф*ЗИЧЕСКИ!!! Политиците в Бургас СЪЩО!!!! Бургас е използван от софийските тарикати като машина за пари, която да им пълни касичките. Най-печелившите в Бургас са софиянците. Според мен Бургаски регион трябва да се отцепи от БГ, както се опитаха Каталунците в Испания. Но първо трябва да се елеминират сегашните бизнесмени и политици от Бургаски регион , за да дойдат на тяхно място млади и неопетнени хора
1.
КМЛ
13.03.2018 15:26:02
1
5
Гърците пак тарикати - площа им колкото България, но ние с 6 района а те с 13.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Депутатите обсъждат удължителния бюджет: Минималната заплата става 620 евро от 2026 г. Депутатите обсъждат удължителния бюджет: Минималната заплата става 620 евро от 2026 г. Замразяват се обаче редица други увеличения на заплатите в публичния сектор, синдикатите недоволстват  "ДПС-Ново начало" пред Радев: Избори с машинен вот, но не с тези "мадуровки" (ВИДЕО) "ДПС-Ново начало" пред Радев: Избори с машинен вот, но не с тези "мадуровки" (ВИДЕО)  ДПС настоява машините да са преброяващи, сканиращи, за да се избегнат грешките в комисиите, уточни Цонев Пловдивският „Капан“ се превръща в убежище за просещи - няма кой да реагира Пловдивският „Капан“ се превръща в убежище за просещи - няма кой да реагира Проблемът е сериозен и с всеки изминал ден се разраства все повече и повече, а ресторантьорите споделят, че никой не обръща внимание Наталия Симеонова с нов проект „От сърце“ – платформа за любов, прошка и признание Наталия Симеонова с нов проект „От сърце“ – платформа за любов, прошка и признание Лицето на „Море от любов“ създаде лична платформа за видеопослания, с която хората могат да изразяват чувства и да създават незабравими моменти Опасна процедура за лице съсипа млада жена, прати я в болница с втора степен изгаряне Опасна процедура за лице съсипа млада жена, прати я в болница с втора степен изгаряне Това е нормално, казала козметичката ВКС потвърди 7-годишната присъда на Стойко Чепенлиев за смърт след побой и грабеж ВКС потвърди 7-годишната присъда на Стойко Чепенлиев за смърт след побой и грабеж Присъдата е окончателна – младежът пребил до смърт съработник в стопанство, след като му взел 60 лв. Като две капки вода започва през пролетта – новини, промени и всичко, което трябва да знаем Като две капки вода започва през пролетта – новини, промени и всичко, което трябва да знаем Шоуто за имитации се завръща с нови звезди, възможни промени във лидерите и силен интерес от феновете – какво да очакваме този пролет Тези грешки унищожават телефона ви Тези грешки унищожават телефона ви Въпреки че има много начини да удължите живота на батерията на вашето устройство, ето тези, които е добре да избягвате, ако искате да запазите дълготрайността на батерията си Арести на топ полицейски шефове разкриват тайна война в МВР Арести на топ полицейски шефове разкриват тайна война в МВР Полицаи, наркотици и съмнения за дългогодишна колаборация Красотата ще спаси януари и февруари! После трябва да отрезнеем Красотата ще спаси януари и февруари! После трябва да отрезнеем Нека ние влезем в Рекордите на Гинес като първата държава с двама премиер-министри едновременно! И не какви да е, а жени и то красиви и фотогенични
България №1 в ЕС по пушачи сред деца - момичетата пушат повече от момчетата България №1 в ЕС по пушачи сред деца - момичетата пушат повече от момчетата Всеки четвъртък българското дете на възраст 13–15 години посяга към цигарите, показва новото глобално проучване Доналд Тръмп-младши се сгоди за модел с впечатляващо минало Доналд Тръмп-младши се сгоди за модел с впечатляващо минало Доналд и Бетина започват връзката си през 2024 г., като двамата бързо привличат вниманието с публичните си появи ЕЦБ обяви, когато България влиза в еврозоната и какъв ще е точният курс лев-евро ЕЦБ обяви, когато България влиза в еврозоната и какъв ще е точният курс лев-евро На 1 януари 2026 г. левът отива в историята – вижте какво още трябва да знаете МВнР предупреждава, че стачка в Италия може да блокира полети на 17 декември МВнР предупреждава, че стачка в Италия може да блокира полети на 17 декември Поради обявена национална стачка във въздушния транспорт са възможни закъснения и отмяна на полети Унищожи ли Украйна руска подводница за 400 милиона долара? Москва и Киев с официални позиции Унищожи ли Украйна руска подводница за 400 милиона долара? Москва и Киев с официални позиции Командването на Черноморския флот на РФ заяви, че информацията не отговяря на действителността Русия узаконява изземането на жилища в окупирана Украйна Русия узаконява изземането на жилища в окупирана Украйна Новият нормативен акт засяга милиони украинци, напуснали домовете си заради войната, и отваря пътя за масова преразпределителна собственост Учените са озадачени от гигантска структура, скрита под Бермудските острови, която е „различна от всичко друго на Земята“ Учените са озадачени от гигантска структура, скрита под Бермудските острови, която е „различна от всичко друго на Земята“ Бермудският триъгълник може да е една от най-големите мистерии в света, но учените току-що откриха нещо още по-озадачаващо в района Почина Карл Карлтън – легендата зад хита "She’s a Bad Mama Jama" Почина Карл Карлтън – легендата зад хита "She’s a Bad Mama Jama" Звездата от Детройт, чиято музика беляза цели поколения, си отиде след дълги здравословни проблеми, но остави вечен отпечатък с хитовете си Европейската прокуратура поиска имунитета на Илхан Кючюк, евродепутатът: Изненадан съм, ще съдействам Европейската прокуратура поиска имунитета на Илхан Кючюк, евродепутатът: Изненадан съм, ще съдействам Той попада под ударите на разследване по сигнал, подаден от бивш асистент – прокуратурата иска сваляне на имунитета му Украински подводен дрон удари руска подводница за 400 млн. долара в Новоросийск Украински подводен дрон удари руска подводница за 400 млн. долара в Новоросийск Новият дрон "Sub Sea Baby" на украинските сили е нанесъл сериозни щети на руска подводница, способна да изстрелва крилати ракети "Калибър", сочи информация от СБУ
Слави ТРИФОНОВ Слави ТРИФОНОВ ПП-ДБ ни мислят за селяни и чалгари! Виц на деня Виц на деня - Каква е разликата между умната и опитната жена?
- Умната непременно ще каже на мъжа си сутринта нещо приятно, а опитната ще го направи...
Виц на деня Виц на деня - Вие как се оженихте - по любов или заради друго?
- По любов естествено, то другото, вече е на две годинки!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Възрастните птици Колибри, достигат дължина 10-13 см. Или както обичат да казват мъжете... около 21 санта
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори