×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ужас deja-vu! Да не е 2 януари 2081 година?


Ужас deja-vu! Да не е 2 януари 2081 година?
Нова година, ново вето, стари методи в парламента. С действията си политиците ни станаха творци, направо а ла Оруел
02 Януари 2018, Вторник, 03:57 ч.
Автор: Антония ЧОРЕВА

1984 е антиутопичен политически роман, написан от британския писател Джордж Оруел през 1948 г. като противопоставяне на тоталитаризма

Първата политическа новина за 2018 г. е ветото на президента Румен Радев върху Антикорупционния закон. Лично аз направо се стреснах и получих малко объркване – като в книгата на Оруел –  антиутопичният му политически роман „1984“, дето е писана 1948 г. Точно така се почувствах – сега са едва първите дни на 2018 г., а българските политици пишат историята на 2081 г. 

Всичко е едно и също. Deja-vu. Политиката не е мръднала, нито действията, нито мисленето за нея.

Ето и защо!

2 януари е, а политическата година започна със замах. И докато депутатите си пуснаха предвидена ваканция до 11 януари, президентът вече е на работа. И се започна – вето върху Антикорупционния закон – така чакан, така важен и така искан от европейските институции закон, който трябва да покаже борбата на България с корупцията.

Лошото обаче е, че този филм сме го гледали – сега вето, после законът се гледа в зала, няколко дебата – два-три часа, същите тези, които чухме по време на комисията при гледане на закона, по време на приемането в парламента и сега за трети път. Шефът на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ ще излезе да каже колко е добър законът, председателят на групата на ГЕРБ Цветан Цветанов ще излезе да помоли за добър диалог между управляващи и опозиция, опозицията ще каже няколко декларации как Европа ни хули за корупцията и законът ще излезе в същия вид, какъвто е сега.
Проблемът дори не е в този закон, а в липсата на уважение между институциите в България.

Пето вето на президента, а в неговите желания към законите, които връща да бъдат преразгледани, има и стойностни мотиви. И така да е, обаче, депутатите в парламента не се интересуват нито от мотиви, нито от нечие чуждо мнение, камо ли да си преправят „добрите закони“ заради някакво вето.
А досега не се вижда депутат да е уважил мнението на президента Румен Радев.

Решенията в парламента се вземат със златния пръст на Веселин Марешки, който напоследък от върл защитник за по-добро бъдеще на българския народ, се оказа най-тихият човек в българския парламент, който само гласува и то както трябва.

Законите в парламента от години се приемат по един и същ начин, броят се гласовете, маха се с пръсти, знаци, символи. И единственият, който може да налага и ветото му важи, е премиерът Бойко Борисов. Макар да сме парламентарна република и това да се повтаря непрекъснато.

От 4 вета върху законите досега само един бе върнат – този на бюджета на Здравната каса, свързан с мораториума върху лекарствата, върху който между другото пак имаше наложено вето, но той не бе върнат заради ветото, нито заради Стефан Данаилов, който разплака България с признанието за болестта си, нито заради протестиращите болни пред парламента, а заради спомена за майката на Бойко Борисов, която също си отишла от рак. Но май и тя не беше причината, тъй като премиерът просто видя огромното обществено недоволство и най-вече разочарованието на обществото от липсата на съпричастност и състрадание. 

Така че от идващата политическа 2018 г. се вижда да е същият политически фарс като изминалата, само че на фона на българското европредседателство, което може да наклони везните тук и там, и то само с цел да не се изложим пред чужденците.

А има и един вот на недоверие към управляващите с неизяснена тема дори – за корупцията, който след речта на Доган как сега не е време за нови избори и няма алтернатива, също е просто един начин на опозицията да покаже на избирателите си, че работи. И тази политическа врътка ще завърши с неуспех, но все пак целта Нинова и БСП да бъдат показани по телевизията ще е изпълнена. 

Така че идат закони на конвейер, може би още няколко вета и от време навреме някой стих на Спас Гърневски в парламента.

Ето и малко от книгата на Оруел, за да е ясно за какво говорим

1984 г. се смята за една от 100-те най-велики книги на всички времена.
Всичко в супердържавата Океания се наблюдава от Големия брат, лидерът на партията, към когото има култ към личността, която реално не съществува. Партията не се интересува от нищо друго, освен от абсолютната власт. Главният герой на романа Уинстън Смит е член на Външната партия, който работи за Министерството на истината и отговаря за пропагандата. Неговата работа е да пренаписва минали статии от вестниците, които да отговарят на поддържаната партийна линия. Голяма част от това министерство се занимава с унищоването на документи, които не са редактирани. Поради тази причина не съществува никаква опозиция на официално изказаната от Партията позиция. Смит е усърден и умел работник, но тайно мрази Партията и мечтае за бунт срещу Големия брат. Прототип на главния женски персонаж Джулия е втората съпруга на Оруел.
Сюжетът на книгата е ситуиран в Океания, една от трите супердържави в света след Глобалната война. Големи плакати на Големия брат са из цялата страна, невъзможни са изключването на множеството екрани, които непрекъснато бълват информация за „просперитета“ и военните действия, които води Океания. Има три обществени прослойки

– Висшата класа на Вътрешната партия, която е 2% от населението.
– Средната класа на Външната партия, която е 13% от населението.
– Ниската класа – пролетариат – която е 85 % от населението и представлява работническата класа.

Историята на главния герой започва на 4 април 1984 г. Въпреки това самият той не е убеден в истинността на датата, предвид факта, че професията му е да променя всякакви дати, факти и новини.
В книгата на основния лидер на Съпротивата Емануил Голдщайн се разкрива, че след Втората световна война Обединеното кралство попада в гражданска война и е погълната от една от супердържавите – Океания. Едновременно с това СССР завладява континентална Европа и обособява втората супердържава – Евразия. Източноазия е третата супер държава, която обхваща регионите на Източна и Югоизточна Азия. Трите супердържави водят непрекъсната война помежду си. Информацията с коя от тях се бие Океания непрекъснато се променя, фактите се заличават и заменят с други.

Властта е строго разпределена. Съществуват следните министерства:
– Министерство на мира – занимава се с войната и военните действия,
– Министерство на истината – занимава се с новини, забавление, образование и изкуство – изцяло пропагандни,
– Министерство на изобилието – занимава се с икономически афери (купонна система и гладуване),
– Министерство на любовта – занимава се със закона и реда, както и с мъчения и промиване на мозъци.

Моят финал

Както започнах, така и ще приключа 2 януари 2018 г. е, а започва все едно е краят на предната. Новата година за политиците ще остане в стария дневен ред. Ясно е! Българските политици обаче станаха творци и написаха книга в стил а ла Оруел – „2081 г.“. 

В категории: Политика


Антония ЧОРЕВА Автор
Антония ЧОРЕВА
10
Коментара
Флагман.БГ Психолог направи на пух и прах ергените Психолог направи на пух и прах ергените 01/05/2026, Петък 18:20 0
Тервел ИЛИЕВ Григор Димитров пропуска Мастърса в Рим Григор Димитров пропуска Мастърса в Рим 01/05/2026, Петък 17:00 0
Тервел ИЛИЕВ Петима чужденци спипани с дрога на морето Петима чужденци спипани с дрога на морето 01/05/2026, Петък 15:40 0
Тервел ИЛИЕВ Водата свършва - кои първи ще платят цената Водата свършва - кои първи ще платят цената 01/05/2026, Петък 15:00 2
10
Коментара по темата
10.
Георги
03.01.2018 11:46:45
0
1
„1984“ и „Фермата на животните“ са две книги, които трябва да бъдат настолни за всеки човек. На мен лично винаги ми стоят на нощното шкафче и редовно ги препрочитам. От едната си припомням за потресаващата пропаганда, на която сме подложени ежесекундно, дори и в днешните времена: обясняват ни колко добре живеем, докато всъщност съществуваме; обясняват ни кои са враговете ни, докато точно обясняващите са истинските ни врагове; обясняват ни как са там заради нашето добруване, а всъщност единствената цел е безкрайната, ненаситна жажда за власт и пари.
От другата книга си припомням... е, че животните не спят в легло (с постелки), че животните не пият алкохол (без мярка), че животните не убиват други животни (без причина) и най-важното – всички животни са равни, но някои са по-равни от другите.
Четете тези велики книги на гениалния Оруел и не вярвайте на никого, само на себе си.
9.
до умниците
03.01.2018 08:25:36
1
5
Поредната алабалистика. Като вземете да ги пишете такива и все се мислите за много умни, пък всъщност съдържанието е пълна нула.
8.
До номер 5
03.01.2018 07:07:10
1
5
Ние сме сътворени очи.... затова все ви коригираме статиите, без да сме журналисти. Вие сте срам за учениците и учителите.... не знам кой ви е дал дипломи за журналисти. Просто сте неграмотници. Няма друга дума за вас.
7.
До 5
03.01.2018 07:04:31
1
6
Никой не се заяжда. Всички знаем за некадърните писачи в сайта. Явно имате ново лице, което ако е наистина кадърно, скоро ще ви напусне. Дано не се слее с останалите в сайта ви, защото ще я теглите надолу!!!! И не сме длъжни да следим новите ви попълнения. Достатъчно е че знаем старите ви неграмотни писачи... апропо - преписвачи.
6.
До 3
02.01.2018 21:13:19
0
1
То и бат Бойко каза, че материала не става, ама хората вместо да се замислят му се разсърдиха.
5.
До 1
02.01.2018 21:11:06
3
4
Антония Чорева е автор и работи в редакцията на флагман, отваряй си очите по-добре. Освен ако не коментираш, за да се заяждаш.
4.
Бай Ганьо
02.01.2018 20:15:00
0
5
Всички са маскари.Я също искам я за депутатин да ма изберат.Я да барна Солунската митница.Келепир има в тая работа,яяя
3.
бай Зелю чепа
02.01.2018 18:18:41
2
14
До 1 и 2
Проф.Иво Христов и Вежди Рашидов го казаха точно и ясно ,а вие още се чудите!
2.
х
02.01.2018 18:11:35
0
17
аз пък се чудя, българина не разбра ли, след толкова години, че във властта влизат само злодей, без значение с какво име се наричат...
1.
До флагман
02.01.2018 17:49:57
2
18
Аз се чудя защо тази статия е хубава и е без грешки, а то се оказва, че тя не е ваша. Пак сте я преписали и добре че няма ваша редакторска намеса. Щяхте да я осерете.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Парк "Капката" в Поморие: Спечели проект с футуристичен дизайн Парк "Капката" в Поморие: Спечели проект с футуристичен дизайн Гласуването приключи снощи  Дневната и нощната тарифа на тока: време ли е за промяна Дневната и нощната тарифа на тока: време ли е за промяна Може ли сметката да спадне, без да се ограничаваме - специалист с препоръки Митичен бизнесмен от Бургас поема оперативното управление на футболния "Левски" Митичен бизнесмен от Бургас поема оперативното управление на футболния "Левски" Предприемачът, който до този момент бе популярен с проектите си в Черноморец и Созопол, е свързвал Атанас Бостанджиев с Наско Сираков Иван Демерджиев: Ние ще накараме институциите да заработят и да спазват стриктно закона Иван Демерджиев: Ние ще накараме институциите да заработят и да спазват стриктно закона Прогресивна България“ е политическа сила, коята има намерението да приключи модела на отдавна изтеклите мандати в съдебната система, на нетърпимото положение, на което сме свидетели днес, обяви Демерджиев Какво крие МВР за катастрофата в Ботевград Какво крие МВР за катастрофата в Ботевград Контролът от страна на МВР е фокусиран главно върху скоростните режими, което ние намираме за крайно недостатъчно и неефективно, написа Диана Русинова  Слави Василев: Дневният ред ще го ръководим ние и другите ще се съобразят с това Слави Василев: Дневният ред ще го ръководим ние и другите ще се съобразят с това "Продължаваме промяната" и "Демократична България" са естественият партньор за диалог за промени в съдебната система, каза той Президентът: Недопустимо е в 21 век да има „работещи бедни“ Президентът: Недопустимо е в 21 век да има „работещи бедни“ Йотова подчерта, че са нужни „смели и грамотни политици“, които не само на думи, а с действия да гарантират достойни условия за труд и доходи 150 години от избухването на Априлското въстание 150 години от избухването на Априлското въстание Апостолите и загиналите във въстанието остават в българската история не като мъченици, а като герои Извънредно! Тежка катастрофа между джип и камион взе пет жертви Извънредно! Тежка катастрофа между джип и камион взе пет жертви Пътят е затворен Secrets Sunny Beach Resort & Spa посреща сезон 2026 с нови награди и безкомпромисен лукс Secrets Sunny Beach Resort & Spa посреща сезон 2026 с нови награди и безкомпромисен лукс Ризортът, предназначен само за възрастни, отново бе удостоен с наградата „HolidayCheck Award“, което затвърждава позицията му като едно от най-популярните места за настаняване в света
Арестуваха известна турска актриса за наркотици Арестуваха известна турска актриса за наркотици Ханде Ерчел долетя в Турция от Лондон и веднага беше задържана от полицията на летището Новият върховен лидер на Иран заплаши да отговори на всяка американска атака Новият върховен лидер на Иран заплаши да отговори на всяка американска атака От началото на април е в сила споразумение за прекратяване на огъня между Иран и САЩ, но преговорите за уреждане на конфликта са в застой Американският президент: Имаме проблем, никой не знае кои управляват ислямската република Американският президент: Имаме проблем, никой не знае кои управляват ислямската република Той отговори уклончиво дали ще има нови удари по Иран Тръмп решава за нови удари по Иран, но US генерал призна, че не могат да принудят Техеран да преговаря Тръмп решава за нови удари по Иран, но US генерал призна, че не могат да принудят Техеран да преговаря Министърът на отбраната на САЩ Хегсет е изправен пред „остри въпроси“ от демократите в Сената относно войната с Иран Торино и Бургас започват сътрудничество в културния обмен за Европейска столица на културата 2032 Торино и Бургас започват сътрудничество в културния обмен за Европейска столица на културата 2032 Тази визита е само част от многобройните културни инициативи, които се реализират в контекста на кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата 2032 Лидерът на ДПС в Добрич хвърли оставка, оплака се от токсична среда Лидерът на ДПС в Добрич хвърли оставка, оплака се от токсична среда Това е мое лично решение. Осъзнато, категорично и без връщане назад, обяви Люцкан Малджиев Носителка на Златният орфей живее в крайна мизерия Носителка на Златният орфей живее в крайна мизерия Купувам си храна от топлата витрина в магазина, една порция изяждам на три пъти, казва певицата В ромското гето в Пловдив доматите са на най-ниските цени в България В ромското гето в Пловдив доматите са на най-ниските цени в България Продават ги за 1,50 евро на килограм Николаос Цитиридис ще дава по 10 хил. евро на случайни минувачи Николаос Цитиридис ще дава по 10 хил. евро на случайни минувачи Продукцията залага на международен формат, в който водещият задава въпроси на улицата, а участниците трябва да открият правилния човек сред тълпата, който да отговори вместо тях Чужденци активно изкупуват имоти в Халкидики и Солун  Чужденци активно изкупуват имоти в Халкидики и Солун  Голяма част от сделките са инвестиционни
Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Разделението на ПП-ДБ е грешка Виц на деня Виц на деня Младоженец си говори с приятел:
- Колко много се променя човек след сватбата.
- Защо? - попитал приятелят.
- Защото преди сватбата обичах всички жени на света, а сега - с една по малко.
Виц на деня Виц на деня В заведение:
- Сладурано, да те черпя нещо за пиене?
- Не, предпочитам в брой.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Опитът не ни пречи да правим глупости, но ни пречи да ги правим с удоволствие
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори