×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Мария Илиева специален гост с най-големите си хитове на „Бургас и морето“
  • Черноморец 1919 се завръща в Бургас, посреща Берое в събота от 18 часа, входът е свободен
  • Ясен Петров ще поеме Спартак
  • Само 5% от новите фирми оцеляват
  • Девет плажа в Гърция останаха без „Син флаг“ след внезапни проверки
  • Русия удари американска компания в Киев
  • От "Възраждане" поискаха съвет по сигурността заради позицията на Иран за авиобаза "Безмер"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

ИАРА е издала 130 разрешителни за стопански риболов, при нас няма сигнали от рибари


ИАРА е издала 130 разрешителни за стопански риболов, при нас няма сигнали от рибари
Доц.д-р Галин Николов уточни, че вписването и отписване на риболовни кораби е постоянен процес
26 Септември 2017, Вторник, 04:22 ч.
Автор: Емел МАХМУД

През 2018 година ще бъда отписани риболовните кораби, които са били неактивни през 2016 и 2017 година

Преди дни бургаските депутати от ГЕРБ Ивелина Василева и Димитър Бойчев алармираха, че ИАРА бави процедурите за издаване на разрешителни за стопански риболов. Народните представители внесоха парламентарно питане до министъра на земеделието, храните и горите Румен Порожанов. Техният въпрос касае спазването на разпоредбите, отнасящи се до риболовния капацитет, както и коректно прилагане на свързаните с тях процедури от страна на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Флагман.бг потърси за коментар изпълнителния директор на ИАРА доц. д-р Галин Николов. В интервю той обяснява откъде идва проблемът и как може да бъде разрешен.


- Г-н Николов, според сигнали на рибари ИАРА отказва да приема заявления за разрешителни за стопански риболов. Има ли истина в твърденията и на какво се дължи?

- Съгласно вътрешните правила, служителите с функции на административно обслужване входират всички постъпили в агенцията заявления. Разрешително за стопански риболов във водите на Черно море, река Дунав и водите на Европейския съюз се издава за кораб, вписан в регистъра на риболовните кораби. До момента в агенцията не са постъпвали жалби или сигнали от граждани за отказ от наша страна за приемане на заявления за издаване на разрешителни за стопански риболов. Дори желая да отбележа че до сега са издадени 129 разрешителни за стопански риболов.
 
- Проблемът в необявена процедура по преразпределяне на свободния капацитет ли е, защо не е инициирана нова?

- Мисля, че трябва да бъдем внимателни при обявяване на подобен тип процедури. За да се обяви процедура за свободен капацитет, е необходимо наличното количество да бъде достатъчно за да покрие нуждите на максимален брой риболовни кораби.

В случаите, когато граждани желаят да упражняват стопански риболов в Черно море, но нямат лодка в регистъра на ИАРА, т.е. не притежават необходимия за целта капацитет, изразен в брутотонаж и киловати, те могат да си набавят такъв сами или да участват в процедура по разпределяне на свободен капацитет, който ИАРА предоставя безвъзмездно.

Предстои да бъде открито производство по издаване на общ административен акт за разпределяне на риболовен капацитет до края на тази седмица. Ще бъдат публикувани на интернет страницата на ИАРА уведомление и проект на заповед за разпределяне на риболовен капацитет. По този начин ще бъдат спазени законовите изисквания. Ще бъде дадена възможност и срок на заинтересованите лица да участват в производството чрез писмени предложения и възражения, което ще гарантира прозрачност при провеждане на процедурата.

- Какво трябва да се промени, за да има справедливо преразпределяне на свободния капацитет?- 

- Вписването и отписването на риболовни кораби чрез осигуряване на свободен капацитет е постоянен процес и не е необходимо наличие на процедура, за да се вписва риболовен кораб в Регистъра на риболовните кораби. Съгласно действащото законодателство вписването на кораби в регистъра на риболовните кораби се извършва след:

1. осигуряване на свободен капацитет (бруто тонаж и мощност, kW), което е задължение на собственика на риболовния кораб;

2. вписване в регистъра на корабите, воден от Изпълнителна агенция "Морска администрация".

Също така съм предприел и някои административни мерки в приложимото национално законодателство. За целта по отношение на неактивните риболовни кораби ИАРА продължава да прилага националното законодателство, съгласно който има възможност за прекратяване на действието на разрешителното за извършване на стопански риболов и на издадените въз основа на него удостоверения за право за извършване на стопански риболов, ако две поредни години корабът не е извършвал риболовна дейност. Корабите с прекратени разрешителни на това основание се отписват служебно от регистъра на риболовните кораби, а освободеният капацитет остава в полза на държавата и в последствие се разпределя между риболовни кораби, желаещи да бъдат вписани в регистъра на риболовния флот.

ИАРА е планирала прилагането на националното законодателство в тази насока с цел постигането на баланс между риболовния капацитет и възможностите за риболов. Прилагането на тази мярка е заложено в „Годишен доклад на България за усилията през 2016 г. за постигане на устойчив баланс между риболовния капацитет и риболовните възможности“ и ще се извърши по следния времеви график:

- През 2017 година ще бъдат отписани риболовните кораби, които са били неактивни през 2014 и 2015 година;

- През 2018 година ще бъда отписани риболовните кораби, които са били неактивни през 2016 и 2017 година.

В тази връзка в началото на месец септември беше сформирана работна група, която да извърши проверка и да излезе със становище колко и кои кораби са били неактивни през 2014 и 2015 година. Или казано с други думи в момента тече процедура по отписване на риболовни кораби.

В категории: Политика


Емел МАХМУД Автор
Емел МАХМУД
5
Коментара
5
Коментара по темата
5.
*********
28.09.2017 13:39:00
0
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
4.
Не работят
26.09.2017 16:42:34
1
4
Чакат отговор от Порожанов...... Опрях до министерството на земеделието и съм отвратен от мудни и некомпетентни чиновници. Порожанов да ме извини но хората му не работят. Като повечето чиновници. И в община Бургас е така.
3.
Трифон
26.09.2017 15:59:11
0
4
За новия главен мнение,предложение, становище и препоръки от еколожката и бармана ли ще има?
2.
Jhjg
26.09.2017 15:43:35
0
5
A Trifon ot yara koga shte go priberete,kade zima ot sichki traladjii po 1 lv na kg taksa spokoistvie
1.
Ето още едно доказателство
26.09.2017 15:08:14
1
9
БАРМАНА И КОКОЩКАТА ЕКОЛОЖКА НИЩО НЕ РАЗБИРАТ И НЕ СА И ПРОЧЕЛИ ДОРИ, А САМО ЛАЯТ И КЛАТЯТ ИНСТИТУЦИИТЕ ЗА ДА ОПРАВЯТ СВОИ ХОРА
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Изрод застреля котка в Айтос пред очите на малко дете Изрод застреля котка в Айтос пред очите на малко дете Заподозреният е задържан, а при доказано престъпление в присъствието на дете законът предвижда до 8 години затвор Нови кадри от хижа Петрохан: Курабийки и неизпечен хляб останали след трагедията Нови кадри от хижа Петрохан: Курабийки и неизпечен хляб останали след трагедията Видеото показва стаите, работилниците и кухнята след пожара, но не разкрива кога са приготвени храните Официално: България избира президент на 25 октомври Официално: България избира президент на 25 октомври При втори тур избирателите ще се върнат пред урните на 1 ноември, парламентът постави началото на подготовката за вота Арестуваха жена от Сливен в Сарафово след положителен тест за амфетамин Арестуваха жена от Сливен в Сарафово след положителен тест за амфетамин 35-годишната нарушителка ще прекарала денонощие в ареста Мария Илиева и Стенли превръщат гората край с. Изгрев в концертна сцена Мария Илиева и Стенли превръщат гората край с. Изгрев в концертна сцена Фестивалът Странджа манджа събира местните вкусове, традициите и две от най-разпознаваемите имена на българската музика Пращат Копринков в Пекин? Слухът за разрив в кръга на Радев набира скорост Пращат Копринков в Пекин? Слухът за разрив в кръга на Радев набира скорост Румен Радев не го опроверга публично, въпреки че разполага с официални и неофициални канали за бърз отговор Опашки пред заведения в Слънчев бряг, тръгвайте към морето, съветва Румен Драганов Опашки пред заведения в Слънчев бряг, тръгвайте към морето, съветва Румен Драганов Сега е най-изгодно, добавя той Над половината фирми у нас са без служители, големите държат 67,6% от заетостта Над половината фирми у нас са без служители, големите държат 67,6% от заетостта НСИ отчете 43 315 нови предприятия за година, но само 284 от тях стартират с поне 10 наети Юлиан Костов и Мирела Илиева с откровен разговор на сцената на Sea You Podcast в Бургас Юлиан Костов и Мирела Илиева с откровен разговор на сцената на Sea You Podcast в Бургас Сред специалните гости на първото издание ще бъде една от най-обсъжданите светски двойки – Юлиан Костов и Мирела Илиева Млад шофьор предизвика катастрофа на пътя Варна-Бургас, жена пострада Млад шофьор предизвика катастрофа на пътя Варна-Бургас, жена пострада Несъобразената скорост и липсата на дистанция довели до удара
Демерджиев прати сигнал срещу Пеевски до Сметната палата Демерджиев прати сигнал срещу Пеевски до Сметната палата Вътрешният министър иска проверка за разминаване между декларираното имущество, доходите и разходите за частни полети Търговците натиснаха спирачка на цените, но юлската инфлация остава 4,4% Търговците натиснаха спирачка на цените, но юлската инфлация остава 4,4% Бизнес климатът се подобрява в промишлеността и строителството, докато секторът на услугите очаква по-слабо търсене Трагедия! Лавина помете 10 алпинисти, сред тях е легендарният Нирмал Пурджа Трагедия! Лавина помете 10 алпинисти, сред тях е легендарният Нирмал Пурджа Рекордьорът по изкачени осемхилядници е бил с още 9-има алпинисти под Броуд пик, тече издирвателна акция Добра новина! Започват ремонтите на два подлеза в Бургас Добра новина! Започват ремонтите на два подлеза в Бургас Става въпрос за подлеза на ул. "Никола Петков" и този при магазин Лидл в ж.к. Славейков Богдан Милчев: България е в пандемия от тежки катастрофи Богдан Милчев: България е в пандемия от тежки катастрофи Председателят на Института за пътна безопасност предупреди, че държавата отчита трагедиите, вместо да управлява риска преди тях Балистична ракета срина американски завод за дронове в Киев Балистична ракета срина американски завод за дронове в Киев Terminal Autonomy произвежда апаратите AQ-400 Scythe и AQ-100 Bayonet Данъчен удар по туризма в Гърция: 13 287 нарушения и глоби над 1 млн. евро Данъчен удар по туризма в Гърция: 13 287 нарушения и глоби над 1 млн. евро Инспекторите провериха 2252 бизнеса по островите и курортите, а при тежките нарушения затвориха обекти Иран предупреди България заради американските самолети в Безмер Иран предупреди България заради американските самолети в Безмер Техеран поиска решението да бъде преразгледано, София отрече участие във военни действия Ламин Ямал купи имението на Жерар Пике и Шакира за 11 млн. евро Ламин Ямал купи имението на Жерар Пике и Шакира за 11 млн. евро Световният шампион избра прочутия комплекс край Барселона заради близостта до клубната база, спортните съоръжения и строгата охрана 4-тонна степен на Falcon 9 ще удари Луната на 5 август 4-тонна степен на Falcon 9 ще удари Луната на 5 август Сблъсъкът край кратера Айнщайн се очаква в 09:35 часа българско време и не носи опасност за Земята
Богдан МИЛЧЕВ, пътен експерт Богдан МИЛЧЕВ, пътен експерт МВР работи повече от всякога. Усилията са огромни, но резултат няма Виц на деня Виц на деня - Какво е общото между книгата и жената?
- Гледат се първо отзад. Ако не ти хареса, изобщо няма смисъл да гледаш отпред.
Виц на деня Виц на деня - Дядо, вярно ли е, че на лошото трябва да се отговаря с добро?
- Да, вярно е.
- Тогава дай пари за сладолед, че ти счупих очилата.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Господи, жена ми е толкова глупава, ама тооолкова глупава! Благодаря ти, Господи!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори