Димитър Николов: Денят на Независимостта е повод да се гордеем, че сме наследници на достойни и смели българи
22 Септември 2017, Петък, 12:01 ч.
Този държавнически акт се счита за един от най-големите успехи на българската дипломация в съвременната ни история
На днешния ден - 22 септември, преди 109 години в старопрестолната столица Велико Търново княз Фердинанд с манифест обявява Независимостта на България. Това слага точка на дългогодишните борби на българския народ за отхвърляне на зависимостта от Османската империя, наложена след несправедливия Берлински договор.Този държавнически акт се счита за един от най-големите успехи на българската дипломация в съвременната ни история. Възползвайки се умело от промените в международната обстановка в Европа, българският владетел и правителство изпълняват волята на народа си и демонстрирайки смелост и национално самочувствие изпълняват на практика националния идеал и нареждат страната ни сред независимите държави в голямото европейско семейство.
Провъзгласяването на Независимостта издига международния авторитет на България, която след повече от 500 години отново става равноправен и желан партньор във външно-политическите и икономически отношения и спогодби. Това дава забележителен напредък в развитието на държавата ни във всяка сфера от обществения и културен живот в началото на XX век.
Денят на Независимостта ни дава повод да се гордеем, че сме наследници на достойни и смели българи. Той е урок, че можем да успяваме, само когато сме сплотени и единни, когато мислим отговорно за утрешния ден и бъдещето на нашите деца.
Нека винаги помним и се вдъхновяваме от онзи възторжен възглас, с който завършва княжеският Манифест от 22 септември 1908 година: "Да живее свободна и независима България! Да живее българският народ!".
В категории:
Бургас
Горивата в Германия поевтиняват, вижте цените
Иван Демерджиев: Ние ще накараме институциите да заработят и да спазват стриктно закона
Какво крие МВР за катастрофата в Ботевград
Как да приготвим агнешки котлети с мед и горчица: Лесна рецепта за празнична трапеза
Работници на протест, искат 13-а и 14-а заплата
Кошмар за Йокич в НБА
Арестуваха известна турска актриса за наркотици
Съдбовни промени за 3 зодии през май
01/05/2026, Петък 12:20
0
Слави Василев: Дневният ред ще го ръководим ние и другите ще се съобразят с това
Прост и евтин трик със сол прави чудеса по време на пране
Брутално! Отвлякоха и пребиха жестоко глухоням
01/05/2026, Петък 11:19
0
Президентът: Недопустимо е в 21 век да има „работещи бедни“
