Ако не предприемем мерки, до една година ще загубим Военния санаториум
По същата схема бе източен центъра за инвалиди "Свети Георги", построен от г-жа Елена Костова, припомни Иван Алексиев
20 Юли 2017, Четвъртък, 12:59 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, снимка: Иван КОЛЕВСценарият за ликвидацията продължава - ще теглят кредит, ще заложат санаториума и заемът ще стане изискуем
Кметът на Поморие Иван Алексиев затвори устата на критиците си и доказа, че няма користни цели спрямо Военния санаториум. Вчера той съобщи, че ако спечели делото за разваляне на дарението за болницата, ще дари имота обратно на държавата, но с изричното условие, че статутът няма да бъде променян.(ВИЖ НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ)Алексиев се зарече да запази мълчание по темата, заради това и до този момент не е отговорил на твърденията на военния министър Красимир Каракачанов, който го обвини в лобизъм. Ако реши да говори – със сигурност има какво да каже. Публикуваме последното му интервю по този казус, което той даде минути след вчерашната сесия.
- Г-н Алексиев, защо искате да се развали дарението, а след това да върнете имота на държавата? Каква е логиката на тези действия?
- Ние искаме Военният санаториум да остане такъв, какъвто е. Да няма преобразуване в търговски дружества, било то и държавни. Искаме той да е защитен и да е на държавата, за да не го загубим за следващите поколения. За съжаление мина точно година и се следва ясен сценарий за заличаването му. Ако искаха да запазят предназначението му – нямаше да реагираме, но това не се случва.
Опитваме се да спасим Военния санаториум и използваме всичко, което ни позволява закона. Последната възможност е разваляне на дарението, за да не влезе имотът в частни ръце. Тук е важно да уточня, че „Вита” ЕООД, въпреки че е държавно дружество, е регистрирано по Търговския закон и има право да продава, закрива, апортира и да залага имущество. Т.е. – имуществото не е защитено, каквото и да твърдят от отсрещната страна.
Но тъй като Община Поморие и нашите предци са дарили тази земя за Военен санаториум, ние нямаме моралното право да приемем това дарение, ако ни се върне. Заради това поисках да се отмени акта и ние отново да го дарим, но на държавата, а не на военния министър и с ясно условие какво трябва да се случи с Военния санаториум – да се запази статута му на публична държавна собственост.
- Действително ли санаториумът работи като хотел, защото на входа има табела, на която пише, че това е МБАЛ „Вита Велинград” ЕООД?
- Независимо, че има такъв надпис, няма разрешение да работи като болница. Управителят Валентин Крантев обвинява здравния министър и мен, че сме му пречили, а той самият не е подал документи, което е абсурд.
- Г-н Никодим Стоянов, общинският лидер на БСП в Поморие, твърди, че голяма част от уволнените служители са възстановени. Отговарят ли на истината твърденията му?
- Не е точно така. Част от тях са върнати на работа, но са назначени като охранители, общи работници, а някои от рехабилитаторките са камериерки. Там в момента няма нито един лекар или специалист. С едно изключение – това е главният лекар д-р Цветкова, може би заради благодарност, че докара санаториума до това положение. Тези хора в момента правят едни ремонти, за да се усвоят целевите средства – 1 млн.лева, отпуснати от държавата. Но калната инсталация не работи. Твърдят, че щели да пуснат лугата и да правят масажи – значи това е СПА, а не балнеология. Лошата новина е, че на служителите им е казано, че ще работят до септември, неофициално им е съобщено, че тогава влизат в основен ремонт и отново ще бъдат освободени и пратени на борсата, а следващата година ще бъдат върнати. Дали обаче ще се случи…
- Продължава ли сценарият за заграбването на Военния санаториум?
- Естествено, че продължава. В рамките на една година той ще се изпълни. За да бъдат чисти всички, ще се прибегне до следната схема. Ще повярвам, че този сценарий няма да се изпълни, ако държавата отпусне целево поне 3 млн.лева за ремонт на санаториума и 2 млн.лева за апаратура, но мисля, че няма да се случи. Но ако кажат: „Ние ще търсим парите отнякъде?”, е ясно какво ще стане. И от трибуната на Народното събрание се намекна, че най-лесният начин е финансиране от банкови институции. Важно уточнение е, че „Вита” ЕООД е търговско дружество, нормално е да могат да заложат имота, за да получат финансиране, да теглят кредит от 5 млн.лева, в рамките на 9 месеца да направят основен ремонт, да вкара оборудването, но понеже няма да има дейност, няма да имат достатъчно приходи, за да покриват кредита. Така той ще стане изискуем и ще се премине към публична продан. Тази схема вече я видяхме с центъра за инвалиди „Свети Георги”, построен от г-жа Елена Костова, с добрите намерения да обслужва инвалиди. Ръководството му натрупа дългове и банката взе сградите за 3,1 млн.лева – хотел, басейн и всички оборудвания за лекуване на инвалиди.
- Посочихте сценария, но до този момент не сме разбрали кой е сценаристът?
- Много бързо се сменят. Първият сценарист беше бившият военен министър, но той си замина, дойде служебното правителство, там се появиха други хора, но на изборите не им излезе схемата и се появиха нови. Всички работят по тази схема, баницата е замесена и бутната във фурната да се пече. Само трябва някой да я изкара. Зависи кой е този някой в точното място и точното време.
В категории:
Поморие
Учител и ученик се изправят един срещу друг в кастинг битка в „Игри на волята“
08/11/2025, Събота 18:38
0
Сложете една от тези 6 дреболийки в портфейла си и очаквайте богатството да потече в него
08/11/2025, Събота 18:29
0
Баба ви по майчина линия оформя съдбата ви
08/11/2025, Събота 18:21
0
Засилени полицейски проверки през почивните дни – ето къде ще са най-много
08/11/2025, Събота 18:08
0
НСИ: Българинът се пази здрав с кисело мляко и зеленчуци, ракията отсъства от статистиката
08/11/2025, Събота 18:00
0
Родителите на Никола Цолов не одобряват кака му Крисия за гадже
Трите зодии, които слагат край на връзките си през ноември
08/11/2025, Събота 17:40
0
Краставиците скочиха с 30% за няколко месеца
Миле Китич потресен от фалшивия му концерт в Габрово
08/11/2025, Събота 17:21
0
Николай Денков стана зам.-председател на ПП
08/11/2025, Събота 17:12
0
Разделени ли са Деси Банова и Росен Плевнелиев
Техеран планирал да убие посланика на Израел в Мексико
08/11/2025, Събота 16:50
0

Вдигнете процента и ще говорим ;)