×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Затварят АМ "Тракия" между 157 и 162 км за ремонт в посока Бургас
  • Лятото започва с жеги от 35 градуса
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Над 500 000 българи имат по две жилища


20 Април 2017, Четвъртък, 16:01 ч.

Доходите са скочили с 48% за осем години

Над половин милион българи притежават две и повече жилища. 89,7% живеят в собствен дом, а под наем са едва 4 на сто. Това пише „Стандарт“, като цитира данни на статистиката за 2016 г.

Според тях огромната част от българите (92,3%) обитават къщи и апартаменти, построени преди 1990 г. Изградените след 2001 г. жилища са само 3,8%.

Всяко второ домакинство има кола, а близо 300 хиляди притежават две и повече. 14,6% искат да си купят автомобил, но нямат пари.

С компютри са се обзавели 52,1% от семействата, а почти толкова (51,9%) имат интернет. Почти няма дом без телевизор (99,1% имат), хладилник (98,7%) и пералня (92.1%).

Доходите на българите са скочили с 47,54% за последните 8 години, но с оглед на инфлацията реалният ръст е 32 на сто.

Въпреки това българите остават с най-ниските доходи в ЕС. Средният доход на човек през 2016 г. е 5167 лв., което прави по близо 430 лв. на месец.

Заплатите осигуряват само 54,3% от доходите на домакинствата през 2016 г., сочат данните на НСИ. За периода 2008-2016 г. заплатите са скочили с близо 50%, като само през 2016 г. те са се увеличили с 3%.

Доста по-сериозен ръст има при доходите в домакинствата от пенсии. За 8 години те са нараснали с близо 80%, като само през 2016 г. увеличението е с 11,4%.

Същевременно личното предприемачество не дава добри резултати. През 2016 г. доходите от самостоятелна заетост падат с близо 11%, а за периода 2008-2016 г. нарастват само с 20%.

Доходите от трудова дейност извън работната заплата също намаляват през 2016 г. - с 5,1%, а в сравнение с 2008 г. понижението е с 12,3%.

Същевременно социалните плащания като обезщетения за безработни, добавки за деца и други социални помощи нарастват с 30% за 8 години.

Прави впечатление, че хората все по-често теглят от спестяванията си, за да закърпят семейния бюджет, но ограничават взимането на нови заеми. През 2008 г. всеки човек е изтеглил от спестяванията си средно по 129 лв. и е взел заеми за 117 лв. През 2016 г. картината е напълно различна, като от спестяванията са изтеглени 179 лв., а новите кредити са само 57 лв. И докато по-бедните са принудени да теглят от спестяванията си, по-заможните продължават да трупат пари в банките.

През 2016 г. 30,8% от доходите на българите са отишли за храна. Интересно е, че за алкохол и цигари всечи човек дава средно 206 лв. на година, което е доста повече от разходите за дрехи и обувки - 172 лв.

В категории: Бизнес , Животът


5
Коментара
5
Коментара по темата
5.
социализма
22.04.2017 22:36:57
0
0
социализма ,ако го нямаше още щеше да ходите със свинските цървули с космите навънка по нивите на село не да живеете в апартаменти ,вашто мами
4.
До 1
20.04.2017 19:00:21
1
1
Карай,салата с ракия да има и чалгичка.За ко ти е да си образован?За ко ти е и жилище?
3.
3
20.04.2017 14:44:46
1
7
"Доходите на българите са скочили с 47,54% за последните 8 години"- вие, нормани ли сте, бе? От 2009г. заплатата ми не е мърдана и със стотинка, а работя в един от големите заводи в Бургас с истински трудов договор.

"доходите от самостоятелна заетост падат с близо 11%"- горките работодатели, станали по-бедни от работниците.
2.
DJARO
20.04.2017 14:06:49
0
5
Nedeite da lujete NARODA-pak PLATENI STATII OT GERB....Do-1-i az NQMAM-taka ni MANIPULIRAT......Zvetan ZVETANAOV(ZEzo Apartamenta)ima 6-te bili na tu6tata i tusta ne bili NEGovi,,,,vsi4ko se UVELI4AVA v TAQ DARJAVA....4akaha da minat IZBORITE i sko4iha GAZTA pove4e ot 30%...saotvetno TOK,PARNO.sega hlqba 6tql da ima uveli4enie...Bokluzi takiva ....tolkova hora da burkat po kazanite da tarsqt HRANA izhvarlena NIKOGA NE SAM VIJDAL-krivorazbranata IM DEMOKRAZIQ-mnogo po zle 6te stava.....I TOZ MANGAL s TOQ REFERENDUM....samo 4aka i e gotov da ni sloji fesovete...na den minavat po 200ziganina prez granizta...po-malko za da ne se 6umi mnogo....a pak te si govorqt 4e vsi4ko e OK..ot Bruxel i ot Amerikanskiq Poslanik idvat zapovedite.Realno te ni upravlqvat....nali sme im robi...daje MINERALNATE NI IZVORI sa izkupili tiq ot BELGIQ-DEVIN i drugi.....Ni6to BULGARSKO NE OSTANA TUKA s TIQ PRODAJNIZI-PREDATELI I ENI4ARI???
1.
i edno
20.04.2017 13:16:23
0
5
az i 1 nqmam
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Езиков абсурд: Новият квартал на Бургас "Мадика" се оказа "чурка", сменят името му Езиков абсурд: Новият квартал на Бургас "Мадика" се оказа "чурка", сменят името му Предложението е да се именува кв. "Тракия" - в чест на наследниците на хилядите тракийски бежанци, дошли в Бургас преди век Празник на смокинята в Созопол: Лято, традиции и изкушения Празник на смокинята в Созопол: Лято, традиции и изкушения Посетителите ще имат възможност да опитат домашно приготвени изкушения от смокини – от сладка, десерти и сиропи, до прочутата смокинова ракия Катастрофа блокира движението между Несебър и Бяла край с. Баня Катастрофа блокира движението между Несебър и Бяла край с. Баня Пътуващите да се заредят с търпение Извънредно! Каналджия с Порше Кайен спретна бясна гонка с полицаите в Бургас, арестуваха го (СНИМКИ/ВИДЕО) Извънредно! Каналджия с Порше Кайен спретна бясна гонка с полицаите в Бургас, арестуваха го (СНИМКИ/ВИДЕО) Задържаните са трима мъже, които твърдят, че са мароканци, издирва се четвърти Купуват тейзъри на полицаите, тестват електрошока първо върху тях Купуват тейзъри на полицаите, тестват електрошока първо върху тях Униформените ще получат и елечета за бодикамери Даде 100 лева, за да стане известна Даде 100 лева, за да стане известна Блондинката е приемана от зрителите като човек, когото свързват с ежедневието си и може би затова смятат, че я познават. Убеждава се и днес в това, когато се среща със свои почитатели Тази турска звезда няма да е безработна дълго, връща се в ефир Тази турска звезда няма да е безработна дълго, връща се в ефир Крехката красавица, която е трън в очите на управляващите от няколко месеца насам, сключи договор за участие в новия сериал „Косата” В Созопол започват проверки за незаконни квартири и туристически обекти В Созопол започват проверки за незаконни квартири и туристически обекти Глоби до 7000 лв. за некоректни хотелиери и ресторантьори в Созопол Несебърлия направи голяма глупост зад волана Несебърлия направи голяма глупост зад волана Кара пиян и блъсна няколко коли Трагедия в началото на лятото! Жена издъхна на плажа в Свети Влас Трагедия в началото на лятото! Жена издъхна на плажа в Свети Влас Старозагорката била изведена от водата от спасители, но починала преди да дойдат медиците
Зам.-министърът на образованието и науката акад. Витанов се запозна с дейността на световноизвестната Лаборатория по математична химия в Бургас Зам.-министърът на образованието и науката акад. Витанов се запозна с дейността на световноизвестната Лаборатория по математична химия в Бургас Акад. Витанов поздрави академичното ръководство за това, че бургаското висше държавно училище е със статут на научно-изследователки университет и за разширяването на структурата му с нов Факултет по фармация Форум за свързаност Бургас 2025 ще се проведе на 19 юни Форум за свързаност Бургас 2025 ще се проведе на 19 юни Форумът поставя специален акцент върху региона на Черно море и ще събере на едно място водещи експерти и заинтересовани страни от академичните среди Егаси феста2025 идва с армия от рапъри за най–якия лайф на лятото в Бургас - 100 кила и още 20 изпълнители се качват на сцената Егаси феста2025 идва с армия от рапъри за най–якия лайф на лятото в Бургас - 100 кила и още 20 изпълнители се качват на сцената На сцената ще се качат над 20 артиста, които ще вдигнат градуса на настроението до крайност Предсказа смъртта си Предсказа смъртта си Баща му сам изкопава гроба му по стар руски обичай Не ги изхвърляйте, може да спечелите Не ги изхвърляйте, може да спечелите По-далновидни граждани вече намират алтернативен подход – предлагат старите банкноти и монети за продажба в онлайн платформи 25-годишен украинец заловен с наркотици в Свети Влас 25-годишен украинец заловен с наркотици в Свети Влас Канабис и електронна везна иззети от жилище в Свети Влас Тази блондинка ще замени Натали Трифонова Тази блондинка ще замени Натали Трифонова Преди да се озове пред камерата на една от най-гледаните телевизии в страната, плевенчанката вече е била познато лице от различни формати Русия с тежки атаки по Киев и Одеса, има загинал американец Русия с тежки атаки по Киев и Одеса, има загинал американец В черноморския град бе обявена нощна тревога, която продължи 3 часа Късмет за Водолея, а Девата да се пази от насилници Късмет за Водолея, а Девата да се пази от насилници Хороскоп за деня – 17 юни 2025, вторник Иран ще удря нефтени рафинерии и ядрени обекти на Израел, зове хората да бягат от  Тел Авив Иран ще удря нефтени рафинерии и ядрени обекти на Израел, зове хората да бягат от Тел Авив Израелска атака прекъсна живото предаване на иранската държавна телевизия, а САЩ изпрати три самолетоносача да спасяват съюзниците им от мъстта на Техеран
Кристин Лагард, ЕЦБ Кристин Лагард, ЕЦБ Назрял е моментът за глобално евро Виц на деня Виц на деня - Господине, вдигнете си ципа на панталона, че ще ви излети "птичето"!
- Спокойно, ще се върне! Нали "яйцата" му са тук...
Виц на деня Виц на деня - Рангеле, кое ти допада най-много в мен?
- Ракията на баща ти.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук "Хората, които пият, са много по-щедри от трезвениците."
КАТ
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори