Борисов да продължи да управлява в оставка, докато Румен Радев стане президент, настоява ДПС
Това Народно събрание е изчерпано, нужни са предсрочни избори, категоричен е Мустафа Карадайъ
Ключови думи:
Плевнелиев, ДПС, Карадайъ, Доган, парламент, правителство, Бойко Борисов, Румен Радев, Желю Желев, Виденов, Йордан Цонев
30 Ноември 2016, Сряда, 16:06 ч.
Автор: Лъчезар Лисицов (снимка: Авторът)Росен Плевнелиев не трябвало да връчва мандати за ново правителство, а да изчака наследника си
ДПС настоява Бойко Борисов да продължи да управлява в оставка, а Росен Плевнелиев да не връчва мандат за съставяне на ново правителство. Лидерът на ГЕРБ трябвало да остане премиер, докато следващият президент Румен Радев застъпи и назначи свой кабинет.
„Това Народно събрание е изчерпано”, каза председателят на ДПС Мустафа Карадайъ на брифинг в парламента. От партията на Доган искат предсрочни избори.
Според Карадайъ вчера заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност не изпълнило целта си, а Плевнелиев действал в личен интерес - да бъде назначен за еврокомисар.
Нищо не налага сегашният държавен глава да връчва мандат за съставяне на правителство и той може да изчака, докато Радев застане на поста (това се очаква да се случи на 22 януари 2017 г.), заяви още председателят на ДПС.
По думите му, кабинетът в оставка можел да продължи да работи до встъпването в длъжност на новия президент.
Според Мустафа Карадайъ в момента вървяли задкулисни преговори за съставяне на ново правителство.
След въпрос на „Флагман” редно ли е да искат Борисов да продължи да управлява насила още два месеца, Йордан Цонев припомни, че е имало такъв случай при Виденовата криза (1996 – 1997 г.). Тогава президентът Желю Желев отказа да връчи мандат на БСП и остави това на наследника си Петър Стоянов.
В категории:
Политика
Молдова потъна в тъмнина заради срив в електромрежата на Украйна
Жените в живота на Димитър Рачков от първата голяма любов до предстоящата сватба
Българският футбол загуби още една легенда, почина Спиро Дебърски
Рибакина повали Сабаленка за титлата на Аустрелиън оупън
Еконт спира услуга
Радев с нова покана от ПП "Трети март", била създадена за него за изборите
Класическите пържени кюфтета стават сочни отвътре и хрупкави отвън с тайната на баба
Тя е бременна с 12-тото си дете, а дъщеря й с първото
Температурата в Москва падна под -20 градуса
Попфолк певицата Андреа открива нова творческа страница като художник
Тревога за инвеститорите - цената на златото спадна рязко
Гърция затяга контрола за имоти заради турски схеми през България
