×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Проф.Божидар Димитров за откритията на Русокастро: Това е най-големият и сложен замък по българските земи(ВИДЕО)


Проф.Божидар Димитров за откритията на Русокастро: Това е най-големият и сложен замък по българските земи(ВИДЕО)
Проф. Божидар Димитров подари изключително ценна икона на храма в с.Русокастро
17 Август 2016, Сряда, 16:00 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, снимки и видео: Иван КОЛЕВ

Възстановяването на крепостта ще развие изключително много туризма в региона, категоричен е директорът на НИМ

Средновековният замък на крепостта Русокастро в община Камено е най-големият и сложен като проект по българските земи.

Това каза директорът на Националния исторически музей (НИМ) проф.Божидар Димитров, който днес посети разкопките на крепостта, за да се запознае с последното откритие на бургаския археолог Милен Николов(ВИЖ ТУК), който разкри средновековния калдъръм, както и входа на западната стена и една от бойните кули.

„От пръв поглед се вижда, че това е много голям замък на феодалния господар, който царят е назначил да управлява провинцията. Задължително трябва да се направи опит да се реставрира“, категоричен бе проф. Божидар Димитров пред Флагман.бг.

На крепостта той разговаря и с кмета на Община Камено Жельо Вардунски, който прие присърце идеята и още от началото на мандата си работи за превръщането на Русокастро в атрактивна туристическа дестинация. Тази година по негово настояване се отпусна и немалка сума от общинския бюджет за археологическото проучване.

„Виждате, че всеки ден има разкопки, все излиза по нещо ново и исторически ценно. Мисля, че тази крепост, след като се разкрие ще бъде едно от най-големите богатства, ще води до голям туристически поток“, каза от своя страна Жельо Вардунски.

Той уточни, че в администрацията му работят усилено и за облагородяване на инфраструктурата. В момента със средства от капиталовата програма се изгражда път до върха на крепостта, която бе трудно достъпна за автомобили. Прави се и паркинг за автобусите.


Голямата инвестиция обаче ще бъде в пълната рехабилитация на пътя от село Константиново до село Русокастро, където са останките от замъка. Общината вече има готов проект, за който ще чака финансиране от оперативната програма „Развитие на селските райони“.

„Крепостта на Русокастро е 51 дка, а замъкът е 2,5 дка - доста голям комплекс. Заели сме се да разкрием цялата цитадела. Изключително постижение е, че има 3 метра височина като  запазени стени, което е рядко срещано. Другият успех е, че е открит средновековния калдъръм“, допълни ръководителят на археологическите проучвания Милен Николов.

Крепостта Русокастро е изградена през V век. Тя се намира на един от най-важните пътища в Североизточна Тракия  - между севера и юга, от всички източни проходи на Стара планина и Северното Черноморие към Босфора и Константинопол.



В категории: Камено


6
Коментара
Очаква ни лято в есента
Очаква ни лято в есента 16/09/2025, Вторник 14:00 0
6
Коментара по темата
6.
samo da pitam
23.08.2016 22:31:58
0
1
Protivnata snimka na Jelio za fon li e slojena ili da plashi zlite dyxove ?
5.
До 1
18.08.2016 08:11:28
0
5
Тикво куха - пише се АРХЕОЛОГ.
4.
Burgas
17.08.2016 22:35:19
1
16
Първите два коментара е още едно доказателство защо ни е такава загубена нацията.Вместо да се гордеем с нашата земя и археологически ценности ние пак някой ни е крив и пак на някой трябва да завиждаме.Аман от такива прости хора,аман.
3.
Гочо
17.08.2016 21:17:51
3
14
Шамандуро куха, Божидар Димитров е от Созопол!
2.
e
17.08.2016 20:37:21
11
5
такива "професори" на държавната хранилка, цял живот ще ги храним! в Румъния ги плющят такива комунета!
1.
Божо Дебелия Архиелог
17.08.2016 19:52:51
14
8
И намери Божо повод да иди на морето без пари. И заживели всички спокойно и щастливо!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
В изложбата "ПОКРИВИ от местата, на които Не съм бил" ще ни отведе Георги Янев на 18 септември в Бургас В изложбата "ПОКРИВИ от местата, на които Не съм бил" ще ни отведе Георги Янев на 18 септември в Бургас Едно вълнуващо творческо пътуване на Георги ЯНЕВ от българската школа до модерения почерк на запада ще ни завладее в предстоящата изложба на -  "ПОКРИВИ от местата на които НЕ съм бил". VIII Порт Прим Арт Фест стартира в Бургас с изложба на седем изключителни творци VIII Порт Прим Арт Фест стартира в Бургас с изложба на седем изключителни творци Гергана Николова, Анабел Хамамджиева, Лилияна Александрова, Рафаил Георгиев – Рафо, Цветан Кръстев, Стефан Чурчулиев и Стефан Божков откриват фестивала в галерия „Петко Задгорски“ Докога деца ще рискуват живота си на бургаската ул. „Стара планина“ Докога деца ще рискуват живота си на бургаската ул. „Стара планина“ Опасният трафик застрашава учениците, а институциите мълчат, пишат до нас ядосани родители Вижте градината на прокурорския син от Бургас - ред краставици, ред зеле и много марихуана Вижте градината на прокурорския син от Бургас - ред краставици, ред зеле и много марихуана Майка му - апелативният прокурор Валентина Маджарова няма намерение да си подава оставката, подала е само молба за отпуск АМ "Европа" се оказа полумагистрала - обикновено шосе АМ "Европа" се оказа полумагистрала - обикновено шосе Лентите са стеснени с по 25 см, а на места скоростта е ограничена до 90 км в час Катето Евро чака внуче, но получи куче Катето Евро чака внуче, но получи куче Младото семейство Кадиеви се сдоби с куче, което и двамата наричат „бебчо“ Община Бургас и Eldrive събират електрически автомобили от цялата страна на 20 септември на Морска гара Община Бургас и Eldrive събират електрически автомобили от цялата страна на 20 септември на Морска гара Фестивалът на електромобилността е част от програмата на “Европейска седмица на мобилността“, която се организира за 12-та поредна година в Бургас Бисквитки с парченца шоколад и портокалова кора Бисквитки с парченца шоколад и портокалова кора Ето как да ги приготвите Първи подробности за жената, намерена в гребния канал Първи подробности за жената, намерена в гребния канал Предстои аутопсия да изясни точните причини за настъпилата смърт Автомобил се вряза в кафе-закусвалня Автомобил се вряза в кафе-закусвалня Колата помете маси и столове, няма пострадали
Тръмп завежда дело за клевета срещу New York Times за 15 млрд. долара Тръмп завежда дело за клевета срещу New York Times за 15 млрд. долара Президентът на САЩ обвини вестника в лъжи за него, семейството му и бизнеса му Пияни тийнейджъри уринираха в супа, глобиха ги Пияни тийнейджъри уринираха в супа, глобиха ги Скандалът разтърси най-голямата верига за хот пот – съдът в Шанхай обяви родителите на младежите за отговорни Израел започна сухопътна офанзива в Газа Израел започна сухопътна офанзива в Газа "Газа гори", каза израелският министър на отбраната Украинец отиде в Русия да снима филми за възрастни, последва го тежка съдба Украинец отиде в Русия да снима филми за възрастни, последва го тежка съдба За 5 години той не получи документи за пребиваване в РФ, сега е зад решетките Учителка съблазни ученик, ще лежи в затвора Учителка съблазни ученик, ще лежи в затвора Драма отвъд океана Конър Макгрегър се отказва от надпреварата за президент на Ирландия Конър Макгрегър се отказва от надпреварата за президент на Ирландия Макар да се отказа от политическата сцена, той обеща да продължи да работи за доброто на страната Как родителите изпращат първолаците в Япония Как родителите изпращат първолаците в Япония Ако и у нас децата поемаха към училище с подобно възпитание, нямаше да произвеждаме зрелостници като пораснали магарета Търговците в Одрин се хванаха за главите, такова чудо не са виждали скоро Търговците в Одрин се хванаха за главите, такова чудо не са виждали скоро Цените са доста приемливи и всеки може да намери продукти по джоба му Гражданската война, която Западът не иска да повярва, че идва Гражданската война, която Западът не иска да повярва, че идва Безконтролната имиграция, икономическата стагнация и загубата на доверие в политиците неминуемо радикализират народа 20-годишен работник пострада при инцидент в ТЕЦ Бобов дол 20-годишен работник пострада при инцидент в ТЕЦ Бобов дол Младият работник е настанен в столична болница с втора степен изгаряния на левия крак
Володимир ЗЕЛЕНСКИ Володимир ЗЕЛЕНСКИ Руската атака срещу Полша е подобна на събитията в Крим Виц на деня Виц на деня - Защо майсторите се заглеждат в силиконовите бюстове?
- Защото изчисляват, колко душ кабини щяха да уплътнят с толкова материал
Виц на деня Виц на деня - Тя все ми викаше "Никакъв с*кс до сватбата!"
- И какво стана?
- Какво ли... срамна сцена в ритуалната зала!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук „Аз не съм на възраст, в която несъзнателно правя глупости. Аз съм на възраст, в която те се вършат осъзнато и с удоволствие!“ – Марк Твен
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори