×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Президентът назначи Елеонора Димитрова за посланик на България в Бразилия
  • Студентите платена форма на обучение ще имат право на стипендия, реши ВАС
  • Един милион и осем хиляди туристи са посетили Варна от началото на годината до 10 октомври
  • Въздушна спешна помощ ще има база край Търговище
  • Литва затвори границата си с Беларус
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Скандал! Турският премиер поискал от Борисов да подкрепи Местан в битката му с Доган


26 Декември 2015, Събота, 19:53 ч.

Давутоглу се срещнал тайно на 15 декември с екслидера на ДПС, след два дни последвала реакцията на Сокола


Бойко Борисов категорично е отказал да се намеси във вътрешнопартийния скандал на ДПС, за което върху него е бил упражнен силен дипломатически натиск. Българският министър-председател е имал тежък телефонен разговор с турския си колега Ахмет Давутоглу в сряда, 23 декември, по обяд след заседанието на правителството в София. Информацията е неофициална и все още „24 часа“ търси потвърждение от Министерски съвет и Външно министерство, информира изданието.

Още във вторник привечер, след като е започнала странната драма с Лютви Местан, приютен за часове в резиденцията на турския посланик Сюлейман Гьокче в София, Борисов е бил атакуван от дипломати в българската столица и от Анкара да приеме разговор с колегата си Ахмет Давутоглу. Според източниците от спецслужбите лидерът на ДПС е резчитал на сигурност и подкрепа от Турция и затова в нощта на вторник срещу сряда са направени десетки опити официално Анкара да потърси контакти с най-висшия ешалон на изпълнителната и законодателната власт в България.

Местан потвърди, че е бил в чуждата резиденция, за да "организира своята сигурност".

Канонадата телефонни обаждания, мейли, смс-и и изпращане на посредници е продължила в сряда, когато скандалът се разрази и стана ясно, че Анкара има важна роля във войната между Ахмед Доган и Местан. София е отклонявала дипломатическия натиск с обяснението, че в България са светли коледни празници и вътрешнопартийните проблеми на ДПС не са тема за каквито и да било коментари.

Борисов все пак е приел в сряда разговор след почти денонощие откази. Разговорът е продължил около 30 минути. Премиерът Давутоглу е настоял българският премиер да се намеси и недвусмислено да подкрепи Местан. Според дипломатически източници българският министър-председател е бил категоричен, че вътрешнопартйините отношения в ДПС не може да са залог на отношенията България-Турция. Борисов предупредил, че не приема българите да страдат от политически пристрастия към Русия или Турция. На практика премиерът ни дал ясен знак на своя колега, че пред Местан и Доган избира България, пише „24 часа“.

В разговора Борисов е припомнил още на Давутоглу, че Анкара е пренебрегнала интересите на България по категоричен начин, когато е започнала разговори с Москва за „Турски поток“. Българският премиер казал, че помни добре как Путин му е размахвал пръст от Анкара. Той не бил забравил и антибългарската позиция по отношение на АЕЦ "Белене".

В променената външнополитическа ситуация Борисов предложил спешна тристранна среща между Гърция, Турция и България по енергийните проекти.

Давутоглу е настоял още в телефонния разговор в сряда Борисов да приеме официално турския външен министър Мевлют Чавушоглу, който трябваше да пристигне в кърджалийска област днес по повод отбелязване на 31 години от възродителния процес. Българският премиер категорично е настоял Анкара да се въздържа от подобен дипломатически знак, тъй като нямало нужда българските турци да страдат допълнително от отношенията Доган-Местан.

В сряда вечерта почти до полунощ 4 дипломатически автомобила стояха пред резиденцията на турския посланик вероятно в очакване на официалната позиция на София към посещението на дипломат номер 1. То беше определено първо за официално, после частно, а накрая бе отложено.  

Според източници от Външно министерство на 25 декември официално държавата ни е отказала да приеме външния министър на Турция.

Дори посещението на Давутоглу на 15 декември в България е било осъществено под натиск от европейски лидери. Целта е била България да договори с Турция решение на бежанската криза, която после официално да бъде обсъдена в Брюксел.

В краткото си официално изявление след срещата си тогава с Борисов Давутоглу обяви, че България е входната врата на Турция към Европа. Самата среща между Борисов и колегата му бе проведена в държавната резиденция Бояна, тъй като в София имаше протести срещу турския гост.

Близо час продължи официалната среща тогава, от която има няколко знаменателни изречения. По повод оградата, която се издига между Турция и България заради бежанците Давутоглу каза: Идва хлад. Борисов му отговаря: „Хлад у нас идва от метеоролози“.

След разговора пред журналисти българският премиер завършва с многозначителния коментар по повод българо-турските отношения: „Едно от най-важните качества на мъжа е търпението“.
Източници от службите твърдят, че на 15 декември в държавната резиденция "Бояна" след всички официални и публични срещи е имало една, която не е обявена. Лидерът на ДПС Лютви Местан е имал почти едночасова среща на 4 очи с Давутоглу, като на нея за малко е присъствал и турският посланик в София.

Два дни по-късно, на 17 декември в Сараите в Бояна звучи паметната реч, в която почетният лидер на ДПС Ахмед Доган обвинява тежко председателя на движението за речта в парламента и турската подкрепа за сваления руски самолет.

В категории: Политика


5
Коментара
5
Коментара по темата
5.
бай Ставри
26.12.2015 23:01:18
1
2
Сега започва да си личи кой е турската подлога и кой защитава интересите на майка България. Ей Лютви , донеси ибрика Ве, халка
4.
Свободна България
26.12.2015 19:30:57
7
1
Нещата започнаха бавно, но сигурно да се обръщат против агент Сава!
Кметът на Джебел и един от основателите на ДПС г-н Бахри Юмер напуска Савата!

"ДПС се роди в моя дом. Каузата беше ясна за всеки един от учредителите – правата и свободите на хората. Още тогава предупредих всички присъстващи на учредителното събрание, че ако се отклонят от тази кауза, не могат да разчитат на мен”
3.
Бонго Юсеин Обама до Кемала
26.12.2015 17:48:56
1
6
А ние дадохме маймуна президент.
2.
tychmfcyktcjyrxhyv.iuvlurxteckuy
26.12.2015 17:30:39
2
10
ОТ ЧИФУТ ЕРДОГАН ГРУЗИНСКИ ЕВРЕИН И ОТ ГРУЗИНСКИЯ ЕВРЕИН ТАПАКУГЛУ НЕ ЧАКАЙТЕ ДОБРО ..... ПРОСТО ИМ БИЙТЕ ШУТА .... И В АНАДОЛА ДА ЦАЛУВАТ МРЪСНИТЕ КРАКА НА МАЙКИТЕ СИ ......
1.
КЕМАЛ АТАТЮРК
26.12.2015 17:22:44
1
11
единствено нашата държава турция не е дала нищо хубаво на този свят
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Страхотен мач на Черноморец 1919, акулите на крачка от сензация срещу шампиона Страхотен мач на Черноморец 1919, акулите на крачка от сензация срещу шампиона Бургаският тим загуби в добавеното време COVID-19 протича с хрема и сухо гърло, но ваксините предпазват тежките случаи COVID-19 протича с хрема и сухо гърло, но ваксините предпазват тежките случаи Ваксините срещу COVID-19 в Бургас са безплатни за всички, независимо от възраст и здравноосигурителен статус Василев: Киселова е крила сигнали, свързани с документни престъпления и източване на държавен ресурс Василев: Киселова е крила сигнали, свързани с документни престъпления и източване на държавен ресурс Сигналите са изпратени до и.ф. главен прокурор, до президентската институция и до Народното събрание Министър Жечо Станков: България и Република Корея споделят обща визия  за чиста, сигурна и конкурентна енергетика Министър Жечо Станков: България и Република Корея споделят обща визия за чиста, сигурна и конкурентна енергетика Балансираната комбинация от ядрени мощности, възобновяеми източници, системи за съхранение и цифрови решения е ключът към устойчивото развитие на сектора, смята Станков От несигурност към спокойствие: PAXMINING показя пътя към стабилни доходи в нестабилни пазари От несигурност към спокойствие: PAXMINING показя пътя към стабилни доходи в нестабилни пазари PAXMINING предлага сигурен начин за печалба от криптовалути чрез облачен майнинг – без техника, без стрес и без нужда от опит „Бургас Инвест“ с отличие от Камарата на строителите и нов визионерски проект „Бургас Инвест“ с отличие от Камарата на строителите и нов визионерски проект Поредната награда е свързана както с реализираните жилищни сгради до момента, така и с изгаждането на впечатляващия с мащаба си комплекс до Mall Galleria Глоба за общински съветник, напсувал колеги Глоба за общински съветник, напсувал колеги Мъжът брои няколко стотака за непристойно поведение Непълнолетен счупи скулата на 71-годишен мъж с юмрук Непълнолетен счупи скулата на 71-годишен мъж с юмрук Тежката агресия на 17 годишният младеж е докарал до комоцио потърпевшия Разкриха колко взимат в големите хранителни вериги Разкриха колко взимат в големите хранителни вериги Само през последните няколко години веригите са създали близо 10 000 нови работни места Защо Емрах и Константин все още са с шофьорски книжки въпреки нарушенията Защо Емрах и Константин все още са с шофьорски книжки въпреки нарушенията Поп фолк певците обжалват наказанието си
Срутеният блок в Гебзе взе четири жертви: Откриха и родителите мъртви след 19 часа под отломките Срутеният блок в Гебзе взе четири жертви: Откриха и родителите мъртви след 19 часа под отломките Единствено най-голямото дете в семейството - 18-годишната Дилара Билир, оцеля в инцидента Тръмп: Измамата с изменението на климата загуби войната Тръмп: Измамата с изменението на климата загуби войната САЩ спряха парите за фондацията на Бил Гейтс и той заяви, че „глобалното затопляне“ не е толкова страшно Здравна криза налегна цяла Европа Здравна криза налегна цяла Европа Системната липса на инсулин е само част от критичните проблеми Тръмп нареди спешни ядрени тестове, след като Путин се похвали със Статус-6 Тръмп нареди спешни ядрени тестове, след като Путин се похвали със Статус-6 От Вашингтон считат, че Китай настига тях и Русия във въоръжаването Тръмп оцени срещата със Си с 12 по десетобалната скала Тръмп оцени срещата със Си с 12 по десетобалната скала Не е говорено за Тайван. Китай ще започне отново да купува американска соя и ще направи компромис за редкоземни елементи, Вашингтон обмисля да намали мита Изненадващ победител на изборите в Нидерландия Изненадващ победител на изборите в Нидерландия Крайнодесните на Герт Вилдерс получиха шамар във вота 7-етажна сграда рухна в Турция, има затрупано семейство 7-етажна сграда рухна в Турция, има затрупано семейство Намерено е тялото на едно дете Четирима българи застават пред съда в Париж заради... Четирима българи застават пред съда в Париж заради... Обвинението към тях е заради вандализиране на Мемориала на Холокоста във френската столица Седеметажна жилищна сграда се срути край Истанбул Седеметажна жилищна сграда се срути край Истанбул Не е ясно дали има жертви Мъск пусна Grokipedia, която да се конкурира с Wikipedia Мъск пусна Grokipedia, която да се конкурира с Wikipedia Съдържанието се генерира от изкуствен интелект и генеративния AI асистент Grok
Васил ТЕРЗИЕВ, кмет на София Васил ТЕРЗИЕВ, кмет на София Дали са български вълци, дали са турски, няма да са хора с докторантура по ядрена физика
Виц на деня Виц на деня - Омъжи се за мен! Откакто те познавам, не мога да спя!
- Простак такъв! Искаш да се ожениш за мен само за да се наспиш ли?
Виц на деня Виц на деня - Операцията мина успешно. Днес си на лекарства и системи. За вечерта ще пратя сестрата.
- Докторе, може ли да не е тази вечер, че още ме боли.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Днес шефът толкова дълго вика по мен, че накрая неволно казах: "Да, скъпа!"
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори