×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Извънредно! Застреляха мъж в ауди в центъра на Бургас (СНИМКИ)
  • Заради ракетния обстрел: Болница в Йерусалим лекува десетки пациенти под земята
  • БАБХ откри растеж на бактерии и плесени в училищни сандвичи
  • Иран заплаши Румъния заради US самолетите на нейна територия
  • БАБХ наложи карантина на 20 хектара лозя край Велико Търново
  • Колкото пациенти - толкова медицински специалисти: Частните болници на бунт срещу стандарта по здравни грижи
  • България: По-скъпо е, отколкото в Япония и Германия взети заедно
  • "Крещи, напада и заплашва": Потърпевши сигнализират за агресивен мъж в столичен квартал
  • Агенцията за пътна безопасност дала милиони на външни изпълнители: Разследване на ИПБ
  • Шест партии играят в следващия парламент
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Горбачов обвини САЩ, че провокират „нова Студена война“


Горбачов обвини САЩ, че провокират „нова Студена война“
Макар и на 83 години Горбачов е в крепко здраве и изключително жизнен
14 Декември 2014, Понеделник, 00:36 ч.

В офиса на Михаил Горбачов, който за  неговите 83  години е енергичен и праволинеен, стените са  покрити с фотографии с пътуванията му  като ръководител на Съветския съюз и жива икона от  Студената война след разпадането на Съветския съюз. На една от снимките той стои с покойната си  съпруга Раиса до Мики и Мини Маус. На  друга  е с каубойска шапка и дънки до американския президент Роналд Рейгън, който през 1983 г. нарече  страната на Горбачов „империя на злото“. Тези портрети, както и много други в московския му  офис, показват, че Горбачов има симпатии към своите  бивши американски опоненти.

Но тази година тези чувства изглеждат се заменят с нарастваща враждебност, тъй  като Русия и Запада са навлезли, както казва Горбачов, в нова студена война. „Започна нова Студена война? Разбира се, че започна, „- каза миналия месец в интервю Горбачов.

Този възрастен държавник, който през 1987 г. бе определен от TIME за  „Човек на годината“, а няколко години по-късно и за  „Човек на Десетилетието“, не за  пръв път говори за началото на  нова Студена война. Поради присъединяването на Русия Крим, много лидери и експерти от цял говорят за това, че  западните опити за изолиране на Русия  са създали опасна пропаст между тях. Но корените на сегашния конфликт са по-дълбоки от събитията  миналата пролет, казва Горбачов, а вината за това е изцяло на американците.

След разпадането на Съветския съюз  Западът се „опитваше да ни превърне в нещо като застояло блато, провинция“, казва той. „Нашата страна не можеше да позволи това да се случи. И не става дума  само за гордост. Става дума за  ситуация, в която ти говорят каквото си искат,  когато ти налагат ограничения и така нататък. Америка командва парада! “

За страна, чиито лидери   помнят годините, когато Русия е била суперсила, господството на САЩ в световните дела винаги е било обидна реалност и постоянен източник на недоволство. Вместо да се отнася към  Русия като равноправен партньор, Западът се опитва да „ни избута настрани от политиката“, казва Горбачов. Последният пример за това е революцията в Украйна, която по-рано тази година доведе  на власт прозападно правителство. В отговор на този бунт Владимир Путин си върна част от влиянието, което  Русия загуби, и  предизвика  възхищение у Горбачов.

„Путин започна да действа независимо, – казва Горбачов за анексията на Крим, отнет от Украйна. – И неговата позиция е в съответствие с интересите на мнозинството „.

Преди една година бе трудно да си представим, че съветският  предшественик на Путин  толкова ще го хвали. През пролетта на 2013 г. Горбачов го критикува за тормоза на активисти на опозицията и репресии срещу дисиденти. В интервю за Би Би Си той описа такива репресивни действия като „атака срещу правата на гражданите“, и на Путин даде следния съвет: „За Бога, не е нужно да се страхувате от собствения си народ … Хората искат и очакват от техния президент той да   води с тях открит и пряк диалог. “

Скоро такава критика изчезна от публичните изяви на Горбачов, както и от изказванията на  много други бивши противници на Путин. След анексията на Крим рейтингите на президента скочиха до рекордни нива от над 80%, тласкани от патриотарска гордост, въпреки че западните санкции в този момент вече  девалвираха руската валута и бутаха икономиката към  рецесия. Днес изглежда, че Горбачов е  готов да прости на Путин авторитарните му тенденции, защото той работи върху възраждането на статута на „велика сила“, която Русия загуби.

В Русия „все още има елементи на автокрация, авторитаризъм“, казва Горбачов за TIME. „Но ето какво ще ви кажа. Ръчно управление на авторитаризма бе необходимо  за  справяне с тази  ситуацията, която бе създадена от нашите приятели, бивши наши приятели и съюзници, избутвайки Русия из  геополитиката. “

Новият разрив между Изтока и Запада  събужда  у Горбачов лоши предчувствия. В частност, последните предупреждения на Путин, че Русия  е ядрена сила и че чужденците е по-добре да не се занимават с нея, много напомнят за надпреварата във въоръжаването, която постави света на ръба на военна катастрофа, когато Горбачов се изкачва в йерархията на комунистическата партия за да стане  последният й генерален секретар.

„Хората отново заговориха не само за  нова студена война, но и за война „гореща „, – казва той. – Изглежда, че настъпва  време на голяма беда. Светът бушува. “

Но това не означава, че Путин трябва да отстъпи  пред лицето на западните санкции. Човекът, който извършваше  вътрешни реформи и водеше  мирни преговори със Запада в края на 1980 г., днес казва, че американците трябва да се научат на чувство на смирение по отношение на Русия и да спрат да се противопоставят на статута и на световна сила. „Руснаците  е трудно да се принизяват – казва Горбачов. – Знаем цената си „. И в случая  ако САЩ действително започнат да се стремят към затопляне на отношенията с Русия, той дава на Путин нов съвет. „Осъзнах, че американците могат да се слушат, но не може да им се вярва – казва той. – Когато те имат идея да направят нещо, ще преобърнат света, за да го  постигнат“.

Когато интервюто ни е към края си, Горбачов отново заема примирителна позиция, благодарение на която   преди четвърт век получи Нобелова награда за мир.

„Ние трябва да се върнем към диалога. Ние трябва да спрем този процес, казва той внимателно.
- Ние трябва да се върнем там, откъдето започнахме в края на Студената война „. Но за сега, признава  Горбачов, светът се движи в обратна посока.

Източник: ТУК

В категории: Политика


5
Коментара
Флагман.БГ Намалете лошия холестерол с тези храни Намалете лошия холестерол с тези храни 16/03/2026, Понеделник 22:00 0
Тервел ИЛИЕВ Скалата с обръщение към украинския си двойник Скалата с обръщение към украинския си двойник 16/03/2026, Понеделник 21:30 0
Тервел ИЛИЕВ Гответе като професионалист: Основни правила Гответе като професионалист: Основни правила 16/03/2026, Понеделник 19:33 0
5
Коментара по темата
5.
фффф
15.12.2014 12:26:47
0
1
ДОбрите Американски кво? Икономисти ли. Вие за това ли сте на това диредже, заради добрите ви икономисти.
4.
ff
14.12.2014 23:07:40
4
0
NA ZAPAD NIKOI NE SE INTERESUVA OT TOZI TUPAK I KOMUNIST, IAVNO FLAGMAN, STE DOSTA IZOSTANALI -- ZASHTO NE PISHETE ZA NAI DOBRITE AMERIKANSKI ECONOMISTI, PONE SA DOKAZANI --IMAT RAZTEG.
3.
USA
14.12.2014 23:02:02
5
0
Zashto pishete za tozi star komunisticheski tupak, oshte ot vremeto na Todor Givkov.
Ne vi li e sram.
Tolkova li niama da pishete kakvo e kazal David Cameron ili Tonny Abbott? Ami tozi ruski tupak, deto edin business ne e stroil prez givota si.

Haha, Kakvo bil kazal niakakuv tupak ot kurvava imperia na prostaci i kazaci.
2.
Ицака
14.12.2014 23:00:51
3
0
Горбачов,недей така ве мойто момче.За всичко е виновен Путин.Сега ще ти дърпат ушите че не пригласяш със тях
1.
Ицака
14.12.2014 23:00:51
3
0
Горбачов,недей така ве мойто момче.За всичко е виновен Путин.Сега ще ти дърпат ушите че не пригласяш със тях
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Морското турне на дует „Келтик“ и Николай Киселов за Деня на поезията започва от Бургас Морското турне на дует „Келтик“ и Николай Киселов за Деня на поезията започва от Бургас Те ще представят свои песни в Галерия „Богориди“ в четвъртък, а ден по-късно ще пеят и във Варна Приморско се превърна в сцена на театралната магия по време на първия фестивал „Сцена за вас“ Приморско се превърна в сцена на театралната магия по време на първия фестивал „Сцена за вас“ Любителски театрални състави от цялата страна представиха своето изкуство в рамките на четиридневен празник на сцената, който събра актьори, публика и творци в Приморско Шофьорите на линейки в Бургас излизат на протест, след като получиха 232 глоби от КАТ за месец Шофьорите на линейки в Бургас излизат на протест, след като получиха 232 глоби от КАТ за месец Половината спешна помощ трябва да остане без книжки - заради това, че са бързали за спасяването на човешки животи  Вътрешният министър: Мотивът за (само)убийствата до Петрохан и Околчица остава неясен Вътрешният министър: Мотивът за (само)убийствата до Петрохан и Околчица остава неясен Вероятно ще се търси със сексологичната и теологичната експертиза, каза той Свободна Палестина и ICE вън: Как тазгодишните Оскари станаха политически Свободна Палестина и ICE вън: Как тазгодишните Оскари станаха политически Посланията на звездите, които белязаха церемонията през тази 2026 година   Народният театър стартира кампания за младежи от 18 до 25 да закупуват билети за 5 евро Народният театър стартира кампания за младежи от 18 до 25 да закупуват билети за 5 евро Тя се провежда в периода 15 март - 30 април 2026 г. Ексклузивно! Проговори пред Флагман.бг телохранителят на демонстративно самоубилия се в центъра на Бургас бизнесмен Ексклузивно! Проговори пред Флагман.бг телохранителят на демонстративно самоубилия се в центъра на Бургас бизнесмен Около 14:30 часа двамата се разделили спокойно и Бургазлиев тръгнал сам към паркираната сутринта на ул. "Поп Георги" кола, веднага след това сложил край на живота си Нощното движение ще е променено в три тунела на АМ Хемус между 17 и 20 март Нощното движение ще е променено в три тунела на АМ Хемус между 17 и 20 март АПИ въвежда временна организация на трафика в тунелите Витиня, Ечемишка и Правешки ханове  Специализирана трудова борса в сферата на туризма ще се проведе в Бургас Специализирана трудова борса в сферата на туризма ще се проведе в Бургас Очаква се участие да вземат повече от 30 работодатели Окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев: Самоубийство е, със законно притежаван пистолет Окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев: Самоубийство е, със законно притежаван пистолет Намерихме проектила – извън колата е, казаха от прокуратурата 
Мощни взривове в Дубай и Багдад, ирански дронове атакуват посолства и нефтени находища Мощни взривове в Дубай и Багдад, ирански дронове атакуват посолства и нефтени находища Ударено е австрийското посолство и щаба на мисията на ЕС в Ирак Протест срещу „Зара“ в Англия: Отказали помощ на бяло момиче, пребито от мигранти Протест срещу „Зара“ в Англия: Отказали помощ на бяло момиче, пребито от мигранти От магазина виждали как жестоко я ритат на земята, но останали безучастни Лари Джонсън: Ще преживеем глобална депресия заради войната, а не само рецесия Лари Джонсън: Ще преживеем глобална депресия заради войната, а не само рецесия Независимо от риториката на Тръмп, икономическата болка ще стане прекалено силна за много от съюзниците на САЩ, каза US експертът Димитър Гърдев: Тръмп иска помощ дори от Китай, импийчмънтът му е обещан при провал в Иран Димитър Гърдев: Тръмп иска помощ дори от Китай, импийчмънтът му е обещан при провал в Иран US президентът се сблъска с нещо, което се случва при война – правиш едни планове, а се получава нещо различно, каза бившият шеф на на комисията по европейски въпроси и външна политика  Германия отказва да се включи в военната подкрепа за Ормузкия проток Германия отказва да се включи в военната подкрепа за Ормузкия проток Берлин отхвърли искането на Доналд Тръмп да помогне за осигуряването на сигурността в Ормузкия проток, заявявайки, че войната не е на НАТО Израел има военни планове за още три седмици война с Иран Израел има военни планове за още три седмици война с Иран Израелската армия заяви, че разполага с хиляди цели за поразяване, докато конфликтът в Близкия изток продължава да се разширява Коранът отеква силно, докато палестински рецитатори се събират в Газа Коранът отеква силно, докато палестински рецитатори се събират в Газа Oпустошението от войната не помрачи традицията за Рамазан с рецитали на свещената им книга като източник на надежда и сила Болница в Йерусалим лекува пациенти в подземно отделение заради ракетния обстрел Болница в Йерусалим лекува пациенти в подземно отделение заради ракетния обстрел Медицинският център „Шааре Цедек“ премести стотици пациенти под земята след засилени атаки и очаква нови ранени Трима чужденци са задържани в Дубай след като изпратили снимки от експлозията на свои близки Трима чужденци са задържани в Дубай след като изпратили снимки от експлозията на свои близки След атака с дрон близо до летището Два пъти в рамките на час: Заловиха млад водач да шофира с близо 200 км/ч в Сливенско Два пъти в рамките на час: Заловиха млад водач да шофира с близо 200 км/ч в Сливенско Книжката на водача е отнета и са му съставени актове за 2100 лева
Ивайло МИРЧЕВ, Демократична България Ивайло МИРЧЕВ, Демократична България Пеевски управлява ГЕРБ с фейсбук статуси Виц на деня Виц на деня Между мъже:
- Скарахме се с жена ми и после тя ми призна, че съм прав. Какво да правя? Никога не съм попадал в такава ситуация.
- Извини и се. Кажи, че не си искал да бъдеш прав.
Виц на деня Виц на деня - Мамо, защо татко си отиде от вкъщи?
- Ти знаеш ли как се изтриват съобщения във Вайбър?
- Знам.
- Е, той не знае...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако тъщата почне да ти вика "синко", значи на село е пълно с работа!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори