Еколози съдят ЕРП заради мор на щъркели, 29 птици паднаха изпържени от кабелите
11 Август 2014, Понеделник, 12:16 ч.
Животните са умрели при страшни мъки, каза Светла Димитрова
Летовници през уикенда се натъкнаха на потресаваща гледка. Поле край Варна е осеяно с трупове на щъркели. Птиците са били ударени от високото напрежение. Хората дори стават свидетели на това как щъркелите кацат върху кабелите и падат мъртви. Природозащитници получили сигнала, говорят за масова екзекуция.„Това е масов мор. Птиците буквално са падали изпържени пред колите на хората. Решихме да
обходим това място, за да помогнем на оцелелите. Открихме 29 трупа, които са изпържени и разчленени. Висят на парчета по старите ръждясали стълбове. Животните са умрели при страшни мъки. Части от телата им са на метри от стълбовете“, каза пред камерата на бТВ Светла Димитрова, която е представител на природозащитна организация.Открити са две живи, но ранени птици. От тел. 112 казват на еколозите да чакат и да не предприемат нищо. От зоологическата градина във Варна пък обясняват, че ще приемат ранените щъркели, ако имат позволение от РИОСВ, но хората не успяват да се свържат с екоинспекцията в неделя.
„Някой трябва да отиде да обере труповете. Един заразен щъркел ако има, ще пламне цялата местност“, предупреди Димитрова.
От РООСВ обаче обясняват, че телата не могат да бъдат преместени, защото ще се прекъсне хранителната верига.От районната екоинспекция веднага се заеха със случая и изпратиха свой екип за оглед.
„Ние сме длъжни да предприемем действия, когато щъркелите са в беда, за да можем да им помогнем. Ако не могат да бъдат спасени, се оставят на място“, обяснява Христина Генова от РИОСВ – Варна.
Природозащитниците обаче смятат да заведат дело срещу „Енерго – Про“.
„Това са стари стълбове, които не са обезопасявани. Те отделят напрежение и са опасни както за животните, така и за хората“, каза още Светла Димитрова.
От електроразпределителното дружество обещаха да направят проверка, за да установят дали съоръженията са техни, а не на НЕК и ще се опитат да установят причината за нещастието.
Щъркелът е застрашен вид според българското законодателство и напоследък все повече хора у нас сигнализират за птици в беда.
В категории:
Животът
250 000 евро за тристаен в София: Купувачите отстъпват, сделките падат с 15%
Данъчен удар по туризма в Гърция: 13 287 нарушения и глоби над 1 млн. евро
Сушата остави добитъка без паша, фермери го хранят с краставици и пъпеши
Ламин Ямал купи имението на Жерар Пике и Шакира за 11 млн. евро
4-тонна степен на Falcon 9 ще удари Луната на 5 август
Ново проучване свърза червеното месо с риск от предсърдно мъждене
Бургас се превърна в център на бойните спортове
Рекордно нисък Дунав задейства мерки в АЕЦ Козлодуй
30/07/2026, Четвъртък 19:00
0
Софтуер засече 5000 пътни капана у нас, всяко пето преминаване е с превишена скорост
Съветниците отрязаха над половината бюджет за концерта в Деня на Варна
30/07/2026, Четвъртък 18:00
2
Дигитално възраждане: Как виртуалната реалност може да събуди спящото археологическо богатство на България
30 000 автомобила на ден през Кърджали: Готвят четири ленти и забрана на левите завои

птичките ще са защитени, но хората едва ли.... криворазбрана
социална политика...
Защо не пуска вода по тях, че да могат да пият милите птици...