×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Официално: Срещата между Тръмп и Путин в Будапеща - отменена!
  • Силно земетресение разтърси Източен Тайван
  • Керана Ангелова представя “Книга за Христо Фотев на 4 ноември в Художествената галерия
  • Националната премиера на документалния филм „Потопът и вкаменената гора“ стартира от Бургас на 8 ноември в НХК
  • Днес затварят две улици в ж.к. "Възраждане" - ул. "Дебелт" и ул. "Пробуда"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Председателят на ВКС Лазар Груев се срещна с бургаски магистрати


Председателят на ВКС Лазар Груев се срещна с бургаски магистрати
Лазар Груев, председател на ВКС
09 Май 2014, Петък, 13:46 ч.
Автор: Флагман.бг

Ще работя за запазването на Районния съд в Малко Търново, категоричен бе той
„В перспектива Апелативните съдилища трябва да се превърнат според мен в малки върховни съдилища за района, в който правораздават. Внесли сме предложения в тази насока“, заяви председателят на Върховния касационен съд проф. Лазар Груев пред съдиите от Апелативен район – Бургас при гостуването му на отчетното събрание на Апелативен съд - Бургас. ВКС трябва да се занимава предимно с тълкувателна дейност и уеднаквяване на практиката, посочи председателят му. Така апелативните съдилища ще се превърнат в последна инстанция за голямата част от делата, като основната правораздавателна дейност се осъществява в окръжните и районните съдилища.

Проф. Груев обърна внимание, че въпросът за прекрояване на съдебната карта на страната е много по-сложен и не може да се решава по броя на делата и на съдиите. В един съдебен район това са проблеми свързани с демографията, с дейността на МВР, на нотариата и други. „Аз ще отстоявам съществуването на съда в Малко Търново и в подобни населени места, защото те всъщност са държавата“, каза председателят на ВКС. Той поздрави съдиите от Апелативен съд – Бургас и неговия съдебен район за добрата работа през 2013 г.

Апелативен съд – Бургас отчита 96% свършени в тримесечен срок дела през 2013 г. Този резултат показва трайна тенденция към постигната бързина в правораздавателната дейност на съда. Пред него са образувани през миналата година 1034 дела, като за последните три години постъплението бележи ръст от 12%.

В наказателното отделение на Апелативен съд – Бургас са били образувани 244 дела през 2013 г., а са приключени 241 броя. В тримесечен срок са свършили 90% от тях. Въззивният съд е отменил изцяло 19 присъди на окръжните съдилища в съдебния район, което представлява 18,3% спрямо решените от него дела. Изменени са съдебните актове по 29 присъди на първоинстанционните съдилища, което означава 28% от общо решените дела. Потвърдени са 56 присъди на окръжните съдилища или 54% спрямо решените от апелативния съд дела.

Върховният касационен съд е потвърдил през миналата година 40 обжалвани съдебни актове на Апелативен съд – Бургас, изменил е други 11 броя и отменил тези по 13 дела.

Пред гражданското отделение на Апелативен съд – Бургас са постъпили през 2013 г. за разглеждане 398 граждански дела, което е с 3,4% повече от предходната година. Свършени са общо 406 въззивни граждански дела, като в тримесечен срок са решени 97% от тях. Значително е увеличен броят на постъпилите искове по Закона за задълженията и договорите, откъдето идва и нарасналият брой на въззивните граждански дела. Запазва се броят на въззивните граждански дела с предмет по Гражданско-процесуалния кодекс, Семейния кодекс, Закон за отнемане в полза на държавата на имущество придобито от престъпна дейност, Закон за отговорността на държавата и общините за вреди, по Кодекса за застраховане и Закона за собствеността. В търговското отделение на Апелативен съд – Бургас са образувани през миналата година 392 търговски дела, които представляват 8% повече от тези за 2012 г. Съдиите са свършили общо 390 търговски дела, а в тримесечен срок са приключили 99% от тях. В отчета на съда се посочва, че подобно на предходната година, най-голям е броят на делата за уреждане на последиците от неизпълнение на сключени между страните търговски договори и с предмет облигационни спорове, дела за присъждане на неустойки за неизпълнение и лошо изпълнение, включително по лизингови договори и договори с обществени поръчки и други.
Значителен ръст бележат през 2013 г. делата за несъстоятелност и съпътстващите ги искове за попълване на масата на несъстоятелност, които представляват 19% при 12% от въззивните търговски дела за 2012 г.

През изминалата година в съдилищата от Бургаския апелативен район са постъпили общо 51 730 дела. От тях на Окръжен съд – Бургас са 4447дела, на Окръжен съд – Сливен – 1508 броя, и на Окръжен съд – Ямбол – 1051 дела.

  Анализът на Апелативен съд – Бургас обръща внимание, че 51% от общо 305 свършени от окръжните съдилища първоинстанционни наказателни дела от общ характер, са приключили със споразумения, и това показва, че този нов институт за наказателно процесуалното право се е наложил в практиката и е удачна форма. Преобладават одобрените споразумения за транспортни престъпления, против стопанството, собствеността, личността, данъчната, финансовата и осигурителната система, дейността на държавните органи и обществените организации.

„Бързият процес е справедлив, защото наказателната репресия се реализира в съкратени срокове, непосредствено след извършване на престъплението и деецът е осъден. Докато при конвенционалното разглеждане на наказателните дела, особено по тези с фактическа и правна сложност, наказателният процес се проточва във времето, често над допустимия „разумен срок“ и се губи ефекта от санкцията“, коментира в отчета председателят на Апелативен съд – Бургас Яни Бахчеванов. Той отбелязва, че обществото не възприема еднозначно този вид процес, предвид ниския размер на санкция. „Напълно неоснователно неблагоприятните последици се фокусират върху съдията, който е длъжен да приложи точно закона“, посочва председателят на Апелативен съд – Бургас.

През миналата година Апелативен съд – Бургас е извършил съвместно със съдилищата от региона множество обобщавания и анализи по актуални въпроси, свързани с правораздаването. По инициатива на Апелативен съд – Бургас е проведена работна среща със съдиите от окръжните съдилища за обобщаване и уеднаквяване на практиката по теми от наказателното и гражданското правораздаване.

В категории: Темида


Коментари
Флагман.БГ Бърз трик за по-лесно заспиване Бърз трик за по-лесно заспиване 31/10/2025, Петък 20:29 2
Тервел ИЛИЕВ Безпрецедентна ситуация в Биг Брадър Безпрецедентна ситуация в Биг Брадър 31/10/2025, Петък 20:00 2
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Бавят Бюджет 2026 заради санкциите срещу „Лукойл“? Заради тях приходите намаляват с 1 млрд. евро Бавят Бюджет 2026 заради санкциите срещу „Лукойл“? Заради тях приходите намаляват с 1 млрд. евро Затварянето на рафинерията в Бургас води до тежък недостиг на средства и затруднява изпълнението на заложените цели, коментира икономист Шокиращ сигнал във Второ РУ: Собственик на детски център в Бургас дрогирал майки, за да спи с тях Шокиращ сигнал във Второ РУ: Собственик на детски център в Бургас дрогирал майки, за да спи с тях Следи от наркотици в телата на няколко жени вдигнаха полицията на крак Драма с моряците от „VIVA 962“, избягали в Бургас след арест в Севастопол Драма с моряците от „VIVA 962“, избягали в Бургас след арест в Севастопол Военните ни изпратиха с хляб и вода, споделят украинските моряци Всички ли мразят Слави? Тв водещият с безпрецедентен ход във фейсбук Всички ли мразят Слави? Тв водещият с безпрецедентен ход във фейсбук Публична тайна е, че други политически лидери имат модератори, които управляват публичните им страници и те блокират троловете Безпрецедентна ситуация в Биг Брадър Безпрецедентна ситуация в Биг Брадър Участник крещи: "Каам ти, каам ти" Иван Гайков: Нуждаем се от пристанищна инфраструктура в Приморско, за да развием цялото Южно Черноморие Иван Гайков: Нуждаем се от пристанищна инфраструктура в Приморско, за да развием цялото Южно Черноморие Кметът настоя за държавна подкрепа за реализиране на проекта Мъж се направи на жена в "Ергенът" Мъж се направи на жена в "Ергенът" Иронизира участничка Защо забраниха износа на горива и има ли запаси? Защо забраниха износа на горива и има ли запаси? Управляващите уверяват, че са бързали, за да предотвратят спекула с цените, но от опозицията подозират, че причината е друга - резервът е празен  Какво се случва с водата в голям роден град? Какво се случва с водата в голям роден град? Хора са притеснени Кметът Алексиев: Стартирахме проекта за голямата болка на Поморие, вече няма да оставаме без вода Кметът Алексиев: Стартирахме проекта за голямата болка на Поморие, вече няма да оставаме без вода Довеждащ водопровод с резервоари, вълнолом и екологични инициативи ще подобрят инфраструктурата на крайморския град
Пентагонът разреши Украйна да получи „Томахоук“ Пентагонът разреши Украйна да получи „Томахоук“ Военното ведомство оабче оставя окончателното политическо решение в ръцете на Доналд Тръмп Созопол ще посрещне Гимкхана и Супер Рали през уикенда Созопол ще посрещне Гимкхана и Супер Рали през уикенда На  1 ноември  от 11:00 ч. на наказателния паркинг до стадиона участниците в  Гимкхана  ще демонстрират умения, скорост и безопасно шофиране Терористи щяха да потопят САЩ в кръв за Хелоуин, ФБР предотврати атентата Терористи щяха да потопят САЩ в кръв за Хелоуин, ФБР предотврати атентата Не пропускайте празника на тиквата на пазар „Краснодар“ Не пропускайте празника на тиквата на пазар „Краснодар“ Цветното събитие ще се проведе на 6 ноември от 16 часа Хибрид между ураган и средиземноморска буря със сила 160 км/ч може да удари Балканите Хибрид между ураган и средиземноморска буря със сила 160 км/ч може да удари Балканите Вижте какво се случва Галена натиска последния златен бутон Галена натиска последния златен бутон В есенната неделната вечер зрителите ще се насладят на няколко въздействащи музикални изпълнения Хамас предаде тялото на убития български заложник  Хамас предаде тялото на убития български заложник  Сахар Барух е с българско гражданство и бе отвлечен от кибуца Беери Бизнес за милиарди подари Рамзан Кадиров на дъщеря си Бизнес за милиарди подари Рамзан Кадиров на дъщеря си Айшат стана горд собственик на фабрика за облекла, склад и общежитие за работници Ето къде приеха задължителен коледен бонус от 639 евро Ето къде приеха задължителен коледен бонус от 639 евро Така наречената "Зимна празнична надбавка" ще бъде в размер на половината минимална работна заплата  в Словения Защо военните вземат с 1000 лева по-високи пенсии Защо военните вземат с 1000 лева по-високи пенсии За високите пенсии на военни и полицаи е, че при тях три години действително изслужено време се зачитат за пет години осигурителен стаж от трета категория
Доналд ТРЪМП Доналд ТРЪМП Няма да си губя времето с Путин, който говори, говори – и нищо Виц на деня Виц на деня - Любовният ми живот е като Coca-Cola.
- Искрящ, бурен и сладък ли?
- Не, бе! Първо беше нормален, после стана Light, а сега вече е Zero!
Виц на деня Виц на деня - Дъще, ела да измиеш чиниите!
- Мамо, аз съм родена за големи неща!
- Добре, ела да измиеш тенджерата!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако не сте джентълмен, то е възможно да сте… лейди
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори