Подслушвали полузаконно лекаря и учителката от затвора, осъдени за вземане на подкуп от пандизчия
Председателят на Софийски градски съд/СГС/ Владимира Янева дала разрешението за СРС-ата на д-р Веселин Вангелов и Диана Станчева
Условните присъдите на бившия лекар на Окръжен затвор-Бургас д-р Веселин Вангелов и учителката Диана Станчева за вземане на подкуп от затворник бяха потвърдени от Бургаския апелативен съд. Той постанови по три години условно за двамата с петгодишен изпитателен срок. Те са осъдени заради това, че през декември 2011 г. д-р Вангелов като инициатор е поискал „почерпка” от 1200 лв. от задържания Данчо Симеонов, за да му напише диагноза, която да го освободи от затвора. Учителката Диана Станчева пък водила комуникацията с неговите близки.
Основни доказателства по процеса бяха приложените СРС-ата, които установяват съпричасността на Станчева и Вангелов към случая. Оказва се, че разрешение за тях незнайно защо е издадено не от Бургаския окръжен съд/БОС/, на чиито съдебен район се извършва преспъплението, а от председателя на Софийски градски съд/СГС/ Владимира Янева. Според защитата това са груби процесуални грешки още в досъдебното производство.
Апелативен съд-Бургас обаче констатира, че възражението е неоснователно. Според съдебния състав с председател Веселина Герова въпрос на динамика било в коя област ще се извърши престъплението, а в Закона за специалните разузнавателни средства/ЗСРС/ е изрично подчертано, че разрешение за тях може да се издават както от окръжните съдилища, така и от СГС.
По съществото на казуса бургаските магистрати са категорични, че няма съмнения за извършеното престпление от д-р Вангелов и Диана Станчева. В началото на декември 2011 г. задържаният по това време Данчо Симеонов предоставил всички налични медицински документи на д-р Вангелов, с надеждата, че заради увреждане на лявото око ще му бъде позволено да се лекува в домашна среда. Д-р Вангелов прегледал всички книжа, но бил категоричен - заболяването не може да го освободи от затвора. Освен, ако... не „почерпи”.
Почерпката била цифром и словом 1200 лв. Тогава Симеонов решил да сигнализира за изнудването на Методий Владимиров - полицай, отговарящ за реда в затвора. Последният му предложил да поиска разсрочване на сумата – два транша по 600 лв. За куриер е трябвало да бъде използвана съпругата му Красимира, която според предварителната уговорка е трябвало да даде „почерпката” на близката семейна приятелка на д-р Вангелов – Диана Станчева, която тогава работела като учителка в затвора. Именно тя водила и цялата комуникация. Учителката продиктувала банкова си сметка в ДСК на Красимира Симеонова. След превода тя изтеглила сумата и взела своя процент. Малко преди да бъде задържана от криминалистите през декември 2011 г. учителката изтеглила 300 лв. от подкупа и се отправила към казиното до х-л “Бургас”. Междувременно полицията арестувала и съучастникът и д-р Веселин Вангелов.
4-тонна степен на Falcon 9 ще удари Луната на 5 август
Ново проучване свърза червеното месо с риск от предсърдно мъждене
Бургас се превърна в център на бойните спортове
Рекордно нисък Дунав задейства мерки в АЕЦ Козлодуй
30/07/2026, Четвъртък 19:00
0
Софтуер засече 5000 пътни капана у нас, всяко пето преминаване е с превишена скорост
Съветниците отрязаха над половината бюджет за концерта в Деня на Варна
30/07/2026, Четвъртък 18:00
1
Дигитално възраждане: Как виртуалната реалност може да събуди спящото археологическо богатство на България
30 000 автомобила на ден през Кърджали: Готвят четири ленти и забрана на левите завои
Тихата катастрофа на пазара на труда: Как 90 % ще останат без работа
Капаро, блокиран профил и несъществуваща квартира: Българи изгоряха с оферти за Гърция
Жельо Вардунски посрещна 63-тия си рожден ден с изненада преди сесията в Камено
Дунав счупи историческия минимум: Реката падна до 23 см в Будапеща
