Разпитаха Мирослав Найденов и му осигуриха охрана
25 Април 2013, Четвъртък, 16:34 ч.
Прокуратурата го сложи в графа "защитени свидетели", счита, че има опасност за живота му
Бившият министър на земеделието Мирослав Найденов бе разпитан в прокуратурата по делото за незаконно подслушване от МВР. Взети са мерки за неговата лична физическа охрана, както той е поискал.
Найденов е дал показания като свидетел по наказателното производство водено срещу Цветан Иванов, Камен Костов, Сергей Кацаров и Радко Димитров (бившите и настоящи служители на специализираната дирекция на МВР - СДОТО - б.р.), съобщиха от прокуратурата.
Бившият министър е поискал лична физическа охрана, като постановлението за защита е изпратено за изпълнение на главния секретар на МВР Калин Георгиев, съобщи още прокуратурата.
Тази сутрин в скандално интервю за bTV Найденов заяви, че по времето на кабинета „Борисов” МВР масово е подслушван незаконно целия Министерски съвет със знанието и разпореждането на вътрешния министър Цветан Цветанов. За това знаел и президентът Росен Плевнелиев. По думите на Найденов водени били разговори за това с Бойко Борисов, но просто не искал да повярва, че това е възможно, защото "ако някой го прави, той е директно за затвора".
Мирослав Найденов, освен че е повторил казаното в телевизионното интервю, е допълнил показанията си в прокуратурата тази сутрин. Това обясни по-късно пред журналисти говорителят на СГП Румяна Арнаудова, цитирана от БТА.
"По преценка на наблюдаващия прокурор, заради казаното от Найденов и по негова молба, а и заради реални заплахи за живота му, е взето решението той вече да се движи с охрана. Така Найденов придобива качеството на защитен свидетел, като това по никакъв начин не облекчава положението му на обвиняем по другото производство, по което прокуратурата вече му повдигна обвинения, каза още Арнаудова.
"Искането на Найденов е да му бъде назначена лична защита. Има два вида защитени свидетели, едната е защитен свидетел, другата е назначаване на лична охрана, обясни говорителят на СГП, цитирана от "Фокус".
Охрана от МВР е била назначена само на Найденов, но не и на семейството му. Бившият министър е изчакал охраната си в Съдебната палата.
Арнаудова уточни, че твърденията на Найденов ще бъдат проверени. Тя не изключи възможността заради показанията на Найденов да бъдат призовани Бойко Борисов и Цветан Цветанов.
Мирослав Найденов каза още, че от няколко дни семейството му е извън България. Той ги изпратил в чужбина от „страх за спокойствието, да не казвам живота им”. Признанието бившият земеделски министър направи във връзка с въпрос за това дали е вярно, че бившият депутат от ГЕРБ Емил Димитров е изтеглил семейството си в чужбина поради опасения за сигурността им.
"Не искам моето семейство да става свидетел на това да обикалят оперативни работници на МВР пред апартамента, в който живея, демонстративно, показвайки моя снимка, след като аз години наред съм министър и ме познават хората…", каза още Найденов в отговор на въпрос какво може да се случи на семейството му.
В категории:
Темида
Допълнително финансиране се обявява за шест нови професии
TravelX и новото лице на туризма: пътуване без алкохол като устойчива бизнес тенденция
Генералният секретар на ООН предупреждава за предстоящ финансов колапс
Жоро Милионера, който задигна 1.5 милиона, харчи пачките в Кипър
Мъжът на Риана иска да се кандидатира за кмет на Ню Йорк
България е на последно място по минимална работна заплата в ЕС, най-високата е 2704 евро
Уникално: Джокович се завърна от "Ада" в Мелбърн, Синер е детрониран
Бели или кафяви яйца да ядем - има ли реална разлика за здравето
Испански учени с огромен пробив в борбата с рака на панкреаса
Спасиха бедстващо коте по време на саниране на блок в бургаския жк. "Меден Рудник"
През февруари Бургас приема Европейско първенство по спортна стрелба
Кирил Петков отива на скенер на мозъка за наркотици
