Кузман Илиев: Путин обича санкциите и да се милитаризира икономиката е голяма грешка

Тръмп можеше да спре парите на Киев, да се обърне към руснаците и да каже „прекратих финансирането на войната и сега искам от вас нещо“, коментира той
Вторият най-голям износител на втечнен газ към Европа е Русия въпреки санкциите, продължили вече няколко години, т.е. има икономически и енергийни реалности. Това каза в „Лице в лице“ по бТВ икономическия и политически анализатор Кузман Илиев.
„Путин харесва санкциите, защото казва на колетите си от БРИКС: „Вижте какво се случва – удрят всеки, който не е съгласен с тях! Това очаква и Китай, и Саудитска Арабия. Затова ще ви даваме евтини ресурси, които Европа имаше, и ще направим модела успешен“. Голяма грешка е да се милитаризира икономиката, да се прави оръжие от търговията, защото се губи доверието и в глобалният Юг си казват, че в САЩ само диктуват правилата, но и това се променя“, коментира той.
„По БВП води Китай, след това е Америка, следвана от Индия, Индия, Япония, Германия. Променя се светът и няма нужда от санкции. Трябва да се мине през дипломация“, заяви Илиев.
„В началото (б.а. на Специалната военна операция) не разбирахме целта на Русия. Тя е ясна – не е да завладява западната част на Украйна, защото не може да контролира това нещо. В източната обаче има рускоезично население и локален етнически конфликт, който стана глобален. Руснаците наистина имат преимущество. Нормално е и те следват своите стъпки“, добави той.
„Доналд Тръмп пък има вътрешни проблеми. Не можа да намали огромните разходи на Америка, скара се с Мъск. Високите цени и търговската война също са сериозни проблеми. Някак си президентът си е казал, че изпуска вътрешната политика и е време да направи нещо голямо, с което негативното да се неглижира. Това е много опасно“, предупреди икономистът.
„Ние очаквахме един президент миротворец, а не да се сбива с Иран. Надявахме се да спре етническото прочистване в Газа. Няма да донесе мир и в Украйна. Руснаците просто ще замълчат и ще продължат да правят това, което досега. Трябва да се разбере, че си има контекст и Доналд Тръмп не го разбира“, добавя той.
„Тръмп можеше да спре парите на Киев, да се обърне към руснаците и да каже „прекратих финансирането на войната и сега искам от вас нещо“. Вместо това обяви, че продължава да налива в оръжие и руснаците отговориха с „добре, тогава и ние“, каза още Илиев.
Дипломатът Милен Керемедчиев пък изтъкна, че имало огромно подценяване на Доналд Тръмп относно отношенията между САЩ и Русия. „US президентът подходи доста наивно в комуникацията си с Путин. Многократно изяви желание за двустранна среща на високо ниво“, добави той.
„Тръмп залагаше на личните си взаимоотношения, за да достигне до пробив. Видя се, че това няма да се случи. Путин продължава да печели на бойното поле и използва това протакане на мирните преговори в своя полза“, заяви бившият заместник-министър на външните работи.
„От икономическа гледна точка виждаме, че тези геополитически трусове, които не са от вчера, имат доста слабо отражение или поне ефекти, които на мнозина им се искаше да са по-сериозни. Цялостната тарифна (митническа) политика поне в краткосрочен план не носи това, което имаше като заявки. Трябва да се изчака, но в повечето случаи ефектите при такива действия са негативни“, каза пък икономистът Владимир Сиркаров.
„Има сериозно притеснение за политиката с митата. Преди няколко часа излязоха данните за инфлацията през юни. Повишението е от 2,7% на годишна база“, каза още той.
























С Цончо Ганев захлебват здраво российски денги