Тръмп заплаши да наложи 30% мито върху вноса от ЕС

Вашингтон ще премахне високата ставка, ако „ЕС или страните от ЕС решат да произвеждат в САЩ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще наложи мито от 30% върху вноса от Европейския съюз (ЕС) от 1 август, предава ДПА, като се позовава на съобщения на президента на САЩ в социалната мрежа Truth Social. Вносът от Мексико също ще бъде обложен със същата ставка.
По отношение на търговията с ЕС Тръмп пише пост в собствената си социална платформа, че САЩ трябва да се отдалечат от "тези дългосрочни, големи и устойчиви търговски дефицити, породени от вашите тарифни и нетарифни политики и търговски бариери".
Тръмп написа още, че администрацията му ще премахне високата ставка, ако „ЕС или страните от ЕС решат произвеждат в САЩ“.
Европейският съюз се готвеше за писмото от Тръмп, в което той очерта планираните мита, насочени срещу най-големия търговски партньор на САЩ, след разширяването на митническата война през последните дни, предава Ройтерс. Годишната търговия между ЕС и САЩ възлиза на около 1,6 трлн. долара.
Първоначално ЕС се надяваше да сключи всеобхватно търговско споразумение, включващо нулеви тарифи за промишлени стоки, но месеците на трудни преговори доведоха до осъзнаването в Брюксел, че вероятно ще трябва да се задоволи с временно споразумение и да се надява, че все още може да се договори нещо по-добро.
Тази седмица, по време на изслушване в Европейския парламент (ЕП), еврокомисарят по търговията и икономическата сигурност Марош Шевчович, заяви че се надява в близо бъдеще да постигне споразумение със САЩ, но че и са предвидени ответни мерки, ако настоящите мита, в сила от април (в размер на 10 на сто), се запазят. В непрекъстатата работа на ЕК по отношение на постигане на споразумение със САЩ увери и председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен, като обаче заяви, че отношенията със Вашингтон може да се променят.
Преди дни Тръмп публикува нови митнически ставки за редица страни, включително Япония, Южна Корея, Канада и Бразилия, както и 50% мито върху медта.
Поредицата от нови митнически ставки на Тръмп след завръщането му в Белия дом започна да генерира десетки милиарди долари месечно нови приходи за правителството на САЩ. Постъпленията от мита на САЩ надхвърлиха 100 млрд. долара през федералната фискална година до юни, според данни на Министерството на финансите на страната от вчера.
През юни приходите от мита на САЩ достигат нов исторически максимум – 27,2 млрд. долара (бруто) и 26,6 млрд. долара (нето, след прихващания), като само за първите девет месеца на фискалната 2025 г. общите постъпления възлизат на 113,3 млрд. долара бруто и 108 млрд. долара нето. Това представлява почти двойно увеличение спрямо същия период на предходната година.
В резултат на тези приходи правителството отчете неочакван бюджетен излишък от 27 млрд. долара за юни – сериозен обрат спрямо дефицита от 71 млрд. долара за същия месец на 2024 г. Общите приходи за юни нарастват с 13% до 526 млрд. долара, докато разходите намаляват със 7% до 499 млрд. долара. Въпреки това, при отчитане на календарни размествания в приходите и плащанията, излишъкът се коригира до дефицит от 70 млрд. долара.
С натрупване митата вече са четвъртият по големина източник на приходи за федералния бюджет, като отстъпват на приспаднатите подоходни данъци (2,683 трлн. долара), плащаните директно от гражданите данъци (965 млрд. долара) и корпоративните налози (392 млрд. долара). Делът им във федералните приходи расте от около 2 на сто до близо 5 на сто в рамките на четири месеца.
Въпреки положителните сигнали за юни, общият дефицит на САЩ за първите девет месеца от фискалната година остава висок – 1,337 трлн. долара, което е с 5% повече спрямо същия период на миналата година. Основните причини са увеличените разходи за здравеопазването, социалното осигуряване, отбраната, лихвите по дълга и дейността на Министерството на вътрешната сигурност.
Лихвените плащания по държавния дълг на САЩ продължават да растат и вече са най-голямото индивидуално перо в бюджета – 921 млрд. долара за деветмесечието, което е с 6% повече на годишна база./БТА
















