Тръмп обмисля нов пакет военна помощ за Украйна
Това е първата потенциална помощ от администрацията
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обмисля нов пакет военна помощ за Украйна на стойност стотици милиони долари. Това пише Politico, като цитира свои източници. Това е първата потенциална помощ от администрацията.
Дискусиите идват малко повече от седмица, след като Пентагонът изненада мнозина в Белия дом, като рязко спря част от съществуващ пакет от помощ с хиляди артилерийски снаряди и прецизни боеприпаси. Тръмп заяви, че помощта ще се възобнови.
Нов пакет от оръжия би подчертал вътрешните разделения на администрацията относно помощта за Украйна, тъй като битката ѝ срещу Русия продължава вече трета година.
Парите ще дойдат от фонд, одобрен от Конгреса миналата година при президента Джо Байдън, който позволява на Министерството на отбраната да изтегля оръжия от запасите на американските военни за Украйна. Фондът, известен като "президентски орган за изтегляне на оръжия", все още държи около 3,8 милиарда долара.
Тръмп, който изрази разочарование от отказа на Кремъл да помогне за посредничеството за прекратяване на войната, намекна в интервю за NBC News в четвъртък за "важно изявление" в понеделник, включващо Русия.
В петък той отново загатна за съобщението, когато репортери го попитаха за нощното бомбардиране на украински родилен дом от Русия. "Ще видите какво ще се случи", каза той.
Нито Белият дом, нито Пентагонът отговориха на исканията за коментар. "Ройтерс" първи съобщи, че администрацията обмисля нова помощ.
Междувременно страните от НАТО работят по по-голяма сделка за закупуване на американски оръжия за Украйна, каза помощник в Конгреса, който подобно на други е получил анонимност, за да обсъди вътрешните разговори. POLITICO съобщи по-рано този месец, че Киев моли Вашингтон да позволи на Европа да купува американски оръжия.
"Изпращаме оръжия на НАТО и НАТО ще възстанови пълната цена на тези оръжия", каза Тръмп в интервю за NBC.
Служители на Министерството на отбраната заявиха, че са спрели доставките на оръжия поради опасения относно запасите на САЩ. Но някои служители не са съгласни, че тези относително малки доставки ще имат неблагоприятно въздействие върху способностите на САЩ.
Според източник, запознат с разговора, проблемът накара заместник-министъра на отбраната Стивън Файнбърг да свика ръководители на отбранителната промишленост в кабинета си на среща миналия месец, за да обсъдят опасенията относно запасите. Според източник, запознат с разговора, този източник заяви, че опасенията са подобни на тези, изразени от администрацията на Байдън през последните ѝ месеци: войната в Украйна, заедно с продължаващите операции в Близкия изток, се отразяват негативно на запасите от боеприпаси на Пентагона.
Файнбърг, който отговаря за бюджетния процес на Пентагона, обмисля да изпрати до Конгреса предложение за нов пакет за финансиране на боеприпаси, според източника, и настоява отбранителната промишленост да ускори производството на системи за противовъздушна отбрана и прецизни ракети и оръжия.
Пакетът от помощ за Украйна, който беше спрян този месец, включваше 30 ракети за противовъздушна отбрана "Пейтриът" и стотици прецизни оръжия, които Украйна използва за нападателни и отбранителни цели. Около 8000 снаряда от 155-милиметрови гаубици и 250 ракети от системата за управляеми залпови ракети започнаха да се придвижват към Украйна, но не е ясно дали и кога ще бъдат преместени противовъздушните ракети "Пейтриът", според един от запознатите със ситуацията.
Потенциалната нова военна помощ, първата от САЩ от януари насам, идва в момент, когато украинските градове са изправени пред най-тежките руски бомбардировки с дронове и ракети досега. Руските атаки срещу Украйна през нощта убиха девет души и оставиха десетки ранени.




















След като и нашите дементирали про'с'таци, дет седят пред блоковете на бира искат да ги управляват от Брюксел - и те ще плащат.