Зелената утопия потопи Германия в най-тежката криза от Втората световна война
Индустриални гиганти алармират канцлера Мерц, че само за година са загубили 100 000 работни места
В отворено писмо до федералния канцлер Фридрих Мерц, индустриални колоси като BASF, ArcelorMittal, LEAG и профсъюзът IGBCE отправиха категоричен призив: „Индустриални работни места СЕГА!“. Подписалите предупредиха, че Германия преживява най-тежката си икономическа криза от Втората световна война насам и че е време за решителни действия, за да се избегне катастрофа.
Само през последната година Германия е загубила над 100 000 индустриални работни места, алармират авторите на писмото. Политиките на предишното правителство, които обещаваха „зелено икономическо чудо“, са се оказали празни приказки. Реалността днес е ужасяваща: добрите работни места в енергийно-интензивните индустрии никога не са били толкова застрашени.
В писмото се подчертава, че повече от 1 милион души в Германия работят в тежката индустрия – в сектори, които пряко зависят от стабилна и евтина енергия. Повечето от тези хора са организирани в синдикатите IGBCE и IG Metall. „Нуждаем се от индустриална и икономическа програма до 2030 г. – СЕГА!“, заявяват отворено авторите.
Подписалите подчертават, че не искат милостиня под формата на субсидии. Вместо това настояват за ясни, предвидими и разумни рамкови условия, които да възстановят възможността за работа и икономическо развитие в Германия. Без иновации и инвестиции няма да има бъдеще за регионите извън мегаполисите.
Индустриалците се оплакват от мудните темпове на дигитализация и задушаваща бюрокрация. Но най-голямата опасност идва от грешната енергийна политика, която е превърнала Германия в най-несигурната страна за инвестиции в Европа.
Те сравняват енергийния преход със сърдечна операция, която се проваля и пациентът умира на операционната маса.
От 35 години насам Германия стимулира соларната и вятърната енергия с преференции и субсидии. Въпреки това, тези технологии не могат да осигурят енергийната сигурност на страната. Мрежовите разходи вече се измерват в милиарди евро, а ефектът за индустрията остава минимален.
Двойният отказ от ядрената и въглищната енергия е превърнал Германия в зависима от внос на газ и нестабилни възобновяеми източници. Последствията? Най-високите цени на електроенергията в Европа и несигурност за домакинства и индустрии.
„Никога досега не е било толкова скъпо и толкова несигурно да се произвежда в Германия“, се казва още в писмото.
Този публичен апел идва в критичен момент, когато германската икономика буксува, инфлацията остава висока, а инвеститорите губят доверие в предвидимостта на германската индустриална политика. Очевидно е, че енергийният преход без икономически реализъм може да доведе до деиндустриализация – и това вече се случва.
Въпросът е: ще чуе ли Фридрих Мерц този сигнал за тревога, или ще остане глух – докато пациентът Германия умира на операционната маса?

























Зелената Сделка и
Нулева Емисия,
Докато унищожим напълно ЕС.
За да накажем Русия!