Готви се опасна промяна, която ще взриви трудовия пазар, алармира финансист

За някои бизнесмени това е манна небесна, за страната – катастрофа, смята Вулджев
Опасна тенденция се прокрадва в българското трудово законодателство. Без особен обществен шум и без сериозни медийни дебати, управляващите подготвят нова промяна, която ще позволи до 50% от наетите в дадена фирма да бъдат лица от т.нар. „трети държави“, извън Европейския съюз. За това алармира икономистът Георги Вулджев от Европейския клуб за икономика.
Според него процесът започва преди няколко години, когато границата беше едва 10%. Впоследствие тя се покачи на 20% за големи предприятия и на 35% за малки. А сега се иска ново, още по-драстично увеличение. По този темп, коментира Вулджев, до 2030 година ще бъде възможно 100% от наетите в дадена компания да са чужденци извън ЕС.
Натискът идва от най-нископлатените сектори – туризъм и строителство, където бизнесът настоява за още по-евтина работна ръка. Българската стопанска камара е сред най-активните поддръжници на това, настоявайки, че иначе икономическият растеж е невъзможен. Промяната вече получава лобиране и от транспортния министър Гроздан Караджов, твърди Вулджев.
Работодателите често оправдават подобни искания с демографската криза, но според икономиста има огромен неизползван човешки ресурс вътре в страната. Само сред младите (15-29 години) има над 150 000 икономически неактивни, а българската диаспора в чужбина също наброява милиони.
Вулджев е категоричен: проблемът не е липсата на хора, а нежеланието на бизнеса да предлага достойни заплати и нормални условия на труд. Сектори като туризма, строителството и търговията остават с най-ниско заплащане в целия ЕС. По данни на Евростат, трудовите разходи в тях са едва една трета от средното европейско ниво.
В същото време ценовото равнище в страната вече достига 60% от средното за ЕС, което означава, че хората, работещи в тези сектори, са реално двойно по-бедни спрямо европейците. За работодателите това създава възможност за рекордни печалби, но за държавата и обществото – дългосрочна икономическа деградация.
„Това е пагубен модел, при който доходите изостават от цените, а реална конвергенция с европейския стандарт изобщо не се случва. Затова българите продължават да напускат страната“, казва Вулджев. И добавя: „Ако България не догонва по-развитата Европа, работещите сами ще го направят – ще заминат при нея.“
Финансистът предупреждава – държавата се отказва от бъдещето си в името на ниски разходи и високи маржове за определени бизнеси. Цената ще я платим всички.



















Господ гледа.... Скоро, много скоро за всички робовладелци.
Нашата земя е пропита с кръвта и костите на българския народ. Платена е тежка, кървава цена.
"Не искай повече, отколкото можеш да понесеш да платиш!"- Съдбата!