Професия „войник“: За вдъхновението да служиш в Българската армия
Какво мотивира млади хора да се посветят на военната служба?
Редниците са войниците, които не винаги са във фокуса, защото са на основното ниво и ядро в армията. Какво мотивира млади мъж и жена да постъпят, и то сега, в тези размирни времена, в Българската армия за професионални войници?
„Намираме се на учебен център „Николаево“. Провеждаме различни видове подготовки. Основно – огнева“, заяви командирът на 5-о Бригадно командване в Плевен Иван Вълев.
„Тази професия я избрах, защото в моето семейство всички мъже са военни“, казва редникът в 110-и логистичен полк в Пловдив Маринела Пачева.
„Инструкторите се стараят да ни научат на много неща. Едно от нещата е да сме силен колектив“, обясни редникът Симеон Кацаров, в.ф. 52410 в Пловдив.
„Това са мъже и жени, които са избрали професия войник“, допълни Вълев.
„Спри кашика да почине танка“ – тази крилата фраза от Българската армия се отнася именно до тези мъже и жени, наричани жаргонно „кашици“. Иначе казано, това са нашите пехотинци. Войниците на първа линия, на терен.
От 2007 година в редиците на армията вече няма така наречената наборна или задължителна служба. Подготвят се професионални войници, които доброволно са решили да бъдат част от военното дело. В сухопътните войски на първо място е не толкова техниката, колкото войника. Подготовката му е една от най-тежките – и физически, и психически.
На базата край Плевен се учат на стрелба, маршировка и издръжливост мъже и жени от цялата страна. В последния ден от обучението си е 34-годишната Маринела Пачева от Пловдив.
„За да бъдеш войник, то трябва първо да искаш вътре в себе си. Моят спомен за баща ми е как обличаше и носеше униформата с гордост и достойнство. И аз попих тези чувства от него и избрах с мечтата да бъда част от българската армия и съм щастлива, че имам тази възможност“, казва тя.
35-годишният Симеон Кацаров от Пловдив също приключва успешно задължителната си подготовка.
„Винаги ме е влечало военно дело. Имам доста книги, които чета. Самомотивирах се и жена ми помогна в това решение“, посочва Кацаров.
„Мъжете са по-издръжливи физически, но ние жените – психически. И това като се обедини това и се получава добра комбинация, която не може да бъде победена“, обясни Пачева.
Полковник Иван Вълев не брои колко войници е подготвил за 30 години служба в армията. Видял е всичко, което се е случило през годините и остава оптимист към днешна дата, гледайки мотивацията на новите попълнения в Сухопътни войски.
„Възнаграждението остава по-назад. Носенето на униформа, служба на родината, работа в колектив увлича хората и едни други чувства изникват . Определено го наблюдаваме“, подчертава Вълев.
Тези ценности може да звучат на средностатистическия българин странно, но за боеца или войника от родната армия, те са основополагащи, особен о във времена, като тези, когато посрещаме този Гергьовден и Деня на храбростта и Българската армия с война на няколкостотин километра от нашата граница.
„Бих искал да дам пример на сина ми. Той е малък, но след години дано ме последва“, призовава Кацаров.
„Да бъдеш войник е чест и задължение, което се отдава само на онези, които искрено вярват, че трябва да опазят чист и неопетнен идеал на хилядите наши войни, които са загинали за нашата страна“, допълни Пачева.
Нова телевизия

















По ирония на съдбата, това са сферите с най-пропито враженско влияние от изток, хората които уж трябва да ни пазят...