Пенсионната възраст или социалните вноски да вдигнат управляващите? Гуцанов предлага трети вариант

Социалният министър очаква парите да се вземат като се удари сивата икономика и се повиши събираемостта
Смятам, че не бива да има увеличение на пенсионната възраст, но е нужна сериозна дискусия и едва тогава да се вземе решение. Това каза в „Лице в лице“ по бТВ министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, след като водещата Цветанка Ризова изтъкна, че управляващите се готвят да променят пенсионния модел. Кое е по-възможно – да се увеличат пенсионните ни вноски, или годините за пенсиониране, попита тя.
Първо нека да се вземе решение от страна на Народното събрание и да се даде 6-месечен срок, в който да бъде изработена т.нар. пенсионна карта, отговори министърът.
„Пенсионната система трябва да е предсказуема. Още като започваш работа, трябва да знаеш какво ще се случва през годините. Затова такива промени не се правят“, добави той.
„За увеличението на вноските трябва да се разгледа въпроса през няколко ъгъла. Първо е важно каква е събираемостта, тъй като има една сива икономика около 22-24%. Почти ¼ от икономиката е в този сектор. Тук има огромен резерв. Първо тази събираемост трябва да бъде направена“, заяви Гуцанов.
Много притеснително е това, че 914 случая са установени без трудов договор, добави той.
„Ако вземаш 1200 лева официално по договор, а реално – 3200, т.е. 2000 лева под масата в плик, което е често срещано явление, загубата, която ще натрупаш през твоя работен и пенсионен цикъл средно аритметично е около 303 000 лева“, изчисли министърът.
Много често не работодателя, а служителите искат да работят по този начин, което е пълен абсурд, коментира той.
Ако всички бъдат осигурявани на реалните доходи, ще се увеличат средствата в пенсионната система, изтъкна Гуцанов.
„43-43% са дотираните от държавата пенсии. Тази година намалихме делът на държавата с 2%“, добави той.
„Справянето с демографската катастрофа трябва да е национална стратегия. Това може да ни обедини, защото бяхме близо 9 млн. души през 1990 г., а в момента сме 6 400 000“, каза още социалният министър.


















Зако им се отнема това право?!
Спокойно след 10г ще сме под 5 и тогава ще се чудят от къде пари да вземат
Които нито ни служат, нито заслужават, а само смучат от нас, аааа нееееее!СТОП!