Не е фейк - Русия прави плантация за банани
Подготовката за реализацията на първия подобен инвестиционен проект е в ход в Ставрополския край
Руското правителство може скоро да включи бананите в списъка на селскостопанските култури в страната. Това ще даде възможност на производителите да кандидатстват за мерки за държавна подкрепа.
„Въпросът за класифицирането на бананите като селскостопански продукти се решава на ниво руско правителство. Никой в Русия не е отглеждал или работил с такава култура в индустриален мащаб. За да отговарят на условията за определени мерки за държавна подкрепа, бананите трябва да бъдат разрешени като селскостопанска култура в Руската федерация. Министерството на земеделието на Русия работи в тази посока, мисля, че в близко бъдеще ще има резултати“, каза министърът на земеделието на Ставрополския край Сергей Измалков по време на пресконференция в Кавказкия информационен център ТАСС.
Подготовката за реализацията на първия подобен инвестиционен проект е в ход в Ставрополския край. В град Невинномисск се планира изграждането на 15 хектара оранжерии с обща инвестиция от около 1,4 милиарда рубли.
„Там има зона с приоритетно развитие – зона, която дава определени преференции за инвеститорите. Определен е парцел, като инвеститорът, заедно с всички заинтересовани органи на изпълнителната власт, се занимава с комуникационните въпроси - свързване на електропреносни мрежи, газови мрежи и др. Ако всички организационни и технически въпроси бъдат решени, то в бъдеще до 2026 г. тези продукти наистина могат да се появят в Ставрополски край“, обясни Измалков.
По-рано регионалното правителство каза на журналисти, че в допълнение към бананите, част от капацитета на оранжерийните комплекси се планира да се използва за отглеждане на авокадо, манго и маракуя. Очаква се проектът да бъде завършен до края на 2026 г.
Владимир Зографски влезе в топ 10 на Олимпиадата в Милано-Кортина
Електрически локомотив пламна в Русе
Бард събира на рождения си ден в Дома на писателя поети и музиканти
Осем години без Дядо Добри: Байлово почете своя най-смирен дарител
Разследват пожара в следствената служба във Враца
Солните стаи в детските градини в Русе под ключ след забрана от здравните власти
Първите пет бронирани машини "Страйкър" пристигнаха на пристанище Бургас
"Шугър деди": Бившият бос на Google с 43 години по-млада любовница
Сандов: Не вярвам, че мъжете от "Петрохан" са се самоубили
Захарова нарече изявленията на Зеленски "блъфове на болен човек"
Оставиха в ареста мъжа, наръгал децата и майка си
Годежен пръстен за 96 пенса разбуни Великобритания покрай Свети Валентин
