×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, няма да влезем в еврозоната


Кристалина Георгиева: Ако харчим повече, отколкото имаме, няма да влезем в еврозоната
България трябва да се концентрира върху приемането на бюджет, който да помогне на страната ни да влезе в еврозоната, каза Кристалина Георгиева
19 Декември 2024, Четвъртък, 21:49 ч.
Автор: Флагман.Бг

Управляващият директор на МВФ прогнозира, че инфлацията ще е 2,6% през следващата година

Ако харчим повече, отколкото имаме, ще зейне дупка в хазната и отново ще останем извън еврозоната. Това изтъкна в интервю за Нова телевизия управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева. 

„Ако в нашите критерии за еврозоната се появи нова дупка - този път бюджетен дефицит, действително ще отложим влизането си. Отлагахме го вече няколко пъти, време е да си кажем, че се стягаме и довеждаме тази работа докрай, както стана с Шенген”, добави тя. 

Според нея България трябва да се концентрира върху приемането на бюджет, който да помогне на страната ни да влезе в еврозоната. По думите ѝ проблемът с по-високата инфлация може скоро да бъде решен. Тя прогнозира, че ще бъде 2,6% през следващата година. Към момента процентът е 2,8.

Относно критиките, които дойдоха от БНБ към Бюджет 2025, управляващият директор на МВФ посочи, че това не се случва често и според мен се случи обективно по една единствена причина. „В Европейската централна банка работят много добре с Българската народна банка/ Комисията също работи добре с Министерството на финансите. Изградиха се очаквания, че най-сетне ние ще преодолеем едно единствено ограничение, което имахме - инфлацията, и сега се изправяме пред риска да има и ново ограничение. Затова БНБ каза: „Внимавайте, нека да сме по-реалистични”. Да, може би приходите ще се увеличат. Да не забравяме, че ние искаме да ги увеличим с еднократни действия, а не със системна политика за увеличаване на приходите”, заяви Георгиева. 

По думите ѝ в Европа има разбиране за това, че трябва да се въведе повече динамизъм в европейската икономика, ако тя иска да се състезава успешно с тези, които са по-добре от нея днес. 

„Глобално, растежът през тази година е сравнително устойчив - 3,2%. Предвиждаме 3,2% за следващата. Видяхме, че американската икономика се представи по-добре, отколкото ние очаквахме в началото на годината. Докато европейската се представи малко по-зле, отколкото бяха нашите очаквания. Защо? Каква е разликата между Щатите и Европа. Най-вече три неща”, обясни шефката на МВФ.

Тя поясни, че САЩ имат енергийна независимост, достъп до сравнително по-евтина, изобилна енергия, а в Европа, особено след войната в Украйна, трябваше да се адаптира към нова енергийна реалност. „Погледнато отстрани - европейците могат да се гордеят с това, което постигнаха. Толкова бързо да се пренасочат от голяма зависимост от Русия към относителна стабилност в енергийния пазар е немалко. Това обаче остава по-сложна тема за Европа“, заяви Георгиева.  

„САЩ имат капиталови пазари, които работят много по-интензивно, отколкото тези в Европа. Старият континент разчита повече на банковата система, докато САЩ - на капиталовия пазар. В този капиталов пазар в Щатите има лесен достъп до рисков капитал, което означава, че иновациите там се превръщат в компании, а компаниите стават глобални лидери много бързо. Това в Европа не се случва“, добави тя. 

„ Ние нямаме тази енергия. Другата разлика, е че в САЩ има огромен достъп до човешки капитал. В Европа положението е по-сложно. Ние сме по-бързо остаряващи и все още не сме си решили темата за това как ще можем да осигурим работна ръка за нашата икономика. Такава, каквато новата икономика, която е много по-технологично зависима, изисква”, заяви шефката на МВФ. 

„Светът се променя много бързо. Виждаме как трансформацията на икономиките вдига някои нагоре и сваля други. Европа има огромен потенциал да запази ролята си на мощен фактор в световната икономика, само ако си реши проблемите. Надявам се, че големите икономики в Европа ще преодолеят техните собствени ограничения и ще намерят път към това да са отново лидери в растежа в Европа. Дали това ще стане през 2025 г. - ще видим. Възможно ли е да стане - разбира се. Това, което мога да кажа от наблюденията по света - има цикличност. Това, което променя траекторията на страните, е решителността да се справят с проблемите, каквито са, а не каквито ни се иска да бъдат”, заключи тя.

Припомняме, че Кристалина Георгиева зае 13 място в тазгодишната класация на Forbes за най-влиятелните жени в света. „Това показва, че когато се работи сериозно, има резултати и те се признават. Разбира се, това е признание не само за мен, но и за целия екип на МВФ, за многото работа, която свършихме в полза на световната икономика през тази година”, сподели тя.
 


В категории: Бизнес


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
7
Коментара
Флагман.БГ Намалете лошия холестерол с тези храни Намалете лошия холестерол с тези храни 16/03/2026, Понеделник 22:00 0
Тервел ИЛИЕВ Скалата с обръщение към украинския си двойник Скалата с обръщение към украинския си двойник 16/03/2026, Понеделник 21:30 0
Тервел ИЛИЕВ Гответе като професионалист: Основни правила Гответе като професионалист: Основни правила 16/03/2026, Понеделник 19:33 0
7
Коментара по темата
7.
ТБС
20.12.2024 09:36:00
0
1
Искам да я видя мъртва, нея и всички уроди като нея.
6.
_nib_
20.12.2024 08:06:52
1
9
Не ни и трябва еврозоната!
5.
Ние и не искаме!
20.12.2024 07:40:29
1
11
Стига сте ни залъгвали, че е добре да сме в Еврозонатга. Че щели сме да харчим по-лесно пари в чужбина, че инвуститори незабавно ще ни налазят и ще ни вкарат в клуба на богатите. Никаква полза за нас няма от никакво евро! Защо Норвегия, Чехия, Швеция, Унгария, Полша Дания не го приемат за своя валута? Моето обяснение е, че тези, които сега крадат български пари от обществени поръчки, от държавни средства и др. п. ще продължат да крадат в евро и ще си ги харчат необезпокоявани, без нужда да ги сменят, за да не ги и излавят. не , че сега, пък и тогава, някой има или ще има желание да ги разобличава.
4.
неуважаема госпожо
20.12.2024 07:23:30
1
15
Повечето българи презират такива като теб
3.
Bobi
20.12.2024 03:28:35
1
21
Тази ,беше обвинена в присвояване на евро пари ,в огромен размер. Но е в комбина с големите,и всичко се потули. Ей ,продажници много бре.
2.
Ко ти пука ма
19.12.2024 22:11:43
0
30
Те хората имат, обаче от години ги крадат. Иначе много обичам пребоядисани комунисти да ме поучават
1.
-Аз
19.12.2024 21:55:59
5
34
Не искам в еврозоната .
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Морското турне на дует „Келтик“ и Николай Киселов за Деня на поезията започва от Бургас Морското турне на дует „Келтик“ и Николай Киселов за Деня на поезията започва от Бургас Те ще представят свои песни в Галерия „Богориди“ в четвъртък, а ден по-късно ще пеят и във Варна Приморско се превърна в сцена на театралната магия по време на първия фестивал „Сцена за вас“ Приморско се превърна в сцена на театралната магия по време на първия фестивал „Сцена за вас“ Любителски театрални състави от цялата страна представиха своето изкуство в рамките на четиридневен празник на сцената, който събра актьори, публика и творци в Приморско Шофьорите на линейки в Бургас излизат на протест, след като получиха 232 глоби от КАТ за месец Шофьорите на линейки в Бургас излизат на протест, след като получиха 232 глоби от КАТ за месец Половината спешна помощ трябва да остане без книжки - заради това, че са бързали за спасяването на човешки животи  Вътрешният министър: Мотивът за (само)убийствата до Петрохан и Околчица остава неясен Вътрешният министър: Мотивът за (само)убийствата до Петрохан и Околчица остава неясен Вероятно ще се търси със сексологичната и теологичната експертиза, каза той Свободна Палестина и ICE вън: Как тазгодишните Оскари станаха политически Свободна Палестина и ICE вън: Как тазгодишните Оскари станаха политически Посланията на звездите, които белязаха церемонията през тази 2026 година   Народният театър стартира кампания за младежи от 18 до 25 да закупуват билети за 5 евро Народният театър стартира кампания за младежи от 18 до 25 да закупуват билети за 5 евро Тя се провежда в периода 15 март - 30 април 2026 г. Ексклузивно! Проговори пред Флагман.бг телохранителят на демонстративно самоубилия се в центъра на Бургас бизнесмен Ексклузивно! Проговори пред Флагман.бг телохранителят на демонстративно самоубилия се в центъра на Бургас бизнесмен Около 14:30 часа двамата се разделили спокойно и Бургазлиев тръгнал сам към паркираната сутринта на ул. "Поп Георги" кола, веднага след това сложил край на живота си Нощното движение ще е променено в три тунела на АМ Хемус между 17 и 20 март Нощното движение ще е променено в три тунела на АМ Хемус между 17 и 20 март АПИ въвежда временна организация на трафика в тунелите Витиня, Ечемишка и Правешки ханове  Специализирана трудова борса в сферата на туризма ще се проведе в Бургас Специализирана трудова борса в сферата на туризма ще се проведе в Бургас Очаква се участие да вземат повече от 30 работодатели Окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев: Самоубийство е, със законно притежаван пистолет Окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев: Самоубийство е, със законно притежаван пистолет Намерихме проектила – извън колата е, казаха от прокуратурата 
Мощни взривове в Дубай и Багдад, ирански дронове атакуват посолства и нефтени находища Мощни взривове в Дубай и Багдад, ирански дронове атакуват посолства и нефтени находища Ударено е австрийското посолство и щаба на мисията на ЕС в Ирак Протест срещу „Зара“ в Англия: Отказали помощ на бяло момиче, пребито от мигранти Протест срещу „Зара“ в Англия: Отказали помощ на бяло момиче, пребито от мигранти От магазина виждали как жестоко я ритат на земята, но останали безучастни Лари Джонсън: Ще преживеем глобална депресия заради войната, а не само рецесия Лари Джонсън: Ще преживеем глобална депресия заради войната, а не само рецесия Независимо от риториката на Тръмп, икономическата болка ще стане прекалено силна за много от съюзниците на САЩ, каза US експертът Димитър Гърдев: Тръмп иска помощ дори от Китай, импийчмънтът му е обещан при провал в Иран Димитър Гърдев: Тръмп иска помощ дори от Китай, импийчмънтът му е обещан при провал в Иран US президентът се сблъска с нещо, което се случва при война – правиш едни планове, а се получава нещо различно, каза бившият шеф на на комисията по европейски въпроси и външна политика  Германия отказва да се включи в военната подкрепа за Ормузкия проток Германия отказва да се включи в военната подкрепа за Ормузкия проток Берлин отхвърли искането на Доналд Тръмп да помогне за осигуряването на сигурността в Ормузкия проток, заявявайки, че войната не е на НАТО Израел има военни планове за още три седмици война с Иран Израел има военни планове за още три седмици война с Иран Израелската армия заяви, че разполага с хиляди цели за поразяване, докато конфликтът в Близкия изток продължава да се разширява Коранът отеква силно, докато палестински рецитатори се събират в Газа Коранът отеква силно, докато палестински рецитатори се събират в Газа Oпустошението от войната не помрачи традицията за Рамазан с рецитали на свещената им книга като източник на надежда и сила Болница в Йерусалим лекува пациенти в подземно отделение заради ракетния обстрел Болница в Йерусалим лекува пациенти в подземно отделение заради ракетния обстрел Медицинският център „Шааре Цедек“ премести стотици пациенти под земята след засилени атаки и очаква нови ранени Трима чужденци са задържани в Дубай след като изпратили снимки от експлозията на свои близки Трима чужденци са задържани в Дубай след като изпратили снимки от експлозията на свои близки След атака с дрон близо до летището Два пъти в рамките на час: Заловиха млад водач да шофира с близо 200 км/ч в Сливенско Два пъти в рамките на час: Заловиха млад водач да шофира с близо 200 км/ч в Сливенско Книжката на водача е отнета и са му съставени актове за 2100 лева
Ивайло МИРЧЕВ, Демократична България Ивайло МИРЧЕВ, Демократична България Пеевски управлява ГЕРБ с фейсбук статуси Виц на деня Виц на деня Между мъже:
- Скарахме се с жена ми и после тя ми призна, че съм прав. Какво да правя? Никога не съм попадал в такава ситуация.
- Извини и се. Кажи, че не си искал да бъдеш прав.
Виц на деня Виц на деня - Мамо, защо татко си отиде от вкъщи?
- Ти знаеш ли как се изтриват съобщения във Вайбър?
- Знам.
- Е, той не знае...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако тъщата почне да ти вика "синко", значи на село е пълно с работа!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори