Би Би Си обяви за футболистка на годината атлет с мъжки тестостерон
Барбра Банда от Замбия бе отстранен/а от Купата на африканските нации за жени, заради проблеми с пола
След алжирския боксьор Иман Хелиф, предизвикал разгорещени страсти по време и след Олимпиадата в Париж заради високите нива на тестостерон, което би трябвало да е пречка да играе при жените, дойде ред на подобен скандал и в още един спорт. Във вторник Би Би Си обяви за футболистка на годината замбийския спортист Барбра Банда. Той бе отстранен от Купата на африканските нации за жени по същата причина като Хелиф – високи нива на тестостерон.
Това, което не може в Африка, е възможно в Америка. Банда в момента е нападател за филаделфийския женски тим „Орландо прайд“. Той получи приза след онлайн гласуване. Подобни вотове обаче имат свойството лесно да се изкривяват, ако сред претендентите е човек, любим на определена общност. В такива ситуации тя дейно се организира и успява да го наложи, дори нейните представители да не се интересуват въобще от областта на занимание на избраника си. Наблюдатели предполагат, че в случая е станало тъкмо това.
Новината за приза на Банда още снощи предизвика недоволство, както от защитници на женския спорт, така и от бивши спортисти. Авторката на „Хари Потър“ Джоан Роулинг заяви: „Вероятно Би Би Си са решили, че така е много по-ефектно, отколкото да ходят от врата на врата, за да плюят жените направо в лицата.“ Трейси Едуардс, бивша британска ветроходка, осъди награждаването като „унищожаване на женския спорт".
Тиш Рийд, олимпийска състезателка по академично гребане от 1992 г., твърди, че „задължителните изследвания за полова принадлежност биха отхвърлили всякакви слухове и противоречия около лицата, които се състезават на женската спортна арена“.
Британската неправителствена организация Мрежа за правата на жените обвини Би Би Си, че създава „лоша слава“ на женския спорт, като изобщо е включила Банда сред претендентите за наградата. В отговор от телевизионния оператор се оправдаха, че в комисията за подбор нямало служители на Би Би Си и победителят бил определен чрез публично гласуване.
Барбра Банда заяви след като получи приза: „Бих искала да благодаря на хората, които гласуваха, и на всички, които са изиграли роля в живота и кариерата ми – моето семейство, моя национален отбор в Замбия и особено отбора на „Прайд“. Тази награда е за всички тях.“
През 2022 г. Андрю Каманга, президент на Замбийската футболна федерация, обясни защо Банда е отстранена от Купата на африканските нации за жени: „Всички играчи трябваше да преминат проверка за полова принадлежност, което бе изискване от Конфедерацията на африканския футбол. За съжаление тя не отговаряше на критериите, определени от конфедерацията.“
Година преди това обаче Банда бе част от националния отбор на Замбия на Олимпиадата в Токио. Там тя отбеляза 6 гола. След като се разрази скандал около половата ѝ принадлежност, няколко европейски спортни издания писаха, че служителите в Замбийския олимпийски комитет са знаели, че нивата ѝ на тестостерон надхвърлят максималните граници, но са си премълчали. Международният олимпийски комитет не подлага спортистите на хромозомни тестове от 1999 г. насам.
Снощи частната британска телевизия „Джи Би нюз“ разкри, че Замбийската футболна федерация предложила на Барбра Банда лечение с хапчета за потискане на хормоните. Тя отказала, защото се притеснявала от страничните ефекти на препарата.
След олимпиадата интерес към нея имаше женския „Реал“-Мадрид, но отстраняването ѝ от африканските игри осуети преминаването ѝ там. Затова пък този сезон Банда вече отбеляза 13 гола за „Орландо прайд“, помагайки на клуба да осигури първата си титла в историята му в Националната футболна лига за жени в САЩ.
От токийската олимпиада насам, а и след награждаването ѝ вчера, тя е популярна само с футбола. Но преди да започне да рита, Банда бе боксьор. Също като Иман Хелиф тя успешно пребиваше други жени и нямаше нито една загуба в двубоите.
Стана вече мода това -не знаеш кой какъв е -и както изглежда дори и животните са засегнати .Принципно няма нищо ново под слънцето .
А на Вяра й препоръчвам да се върне в осми клас или поне да си купи учебника по биология за осми клас ,за да прочете за мъжките и женските хормони в един и същи организъм -или е позабравила материалът или има пропуски в областта .
Вяра ,не си ли виждала жени с мустаци ?
Явно вече стриктно ходят по козметици .Докато не се завърне пак модата им.Преди време по-начесто можеше да се видят .
Ако на естрогена казват "женски хормон", защото от него расте масна тъкан в гърдите и изтънява гласа, а на тестостерона казват "мъжки хормон", защото от него расте брада и косми по гърдите, то тестостерона в жените как го наричаш? Женски мъжки хормон ли?
Какъвто автора, такива и коментаторите му :D