×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Получим ли "Да" за Шенген - от 1 януари пътуваме за Гърция без проверки


Получим ли "Да" за Шенген - от 1 януари пътуваме за Гърция без проверки
По думите на Антон Златанов се гледат два показателя в напредъка ни
24 Ноември 2024, Неделя, 11:57 ч.
Автор: Флагман.бг

Премахват всички бариери

България е на крачка от приемане в Шенген и по суша. Страната ни е получила “изключително добра оценка”, особено относно нелегалната миграция, заяви министърът на вътрешните работи Атанас Илков.

Кога и как ще се случи това - коментира в "Тази неделя" директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" Антон Златанов.

По думите му 1 януари е датата, около която са се обединили за влизането ни в Шенген в декларацията, подписана от вътрешните министри на Австрия, Унгария, България и Румъния.

„Решението дали това ще се случи, все пак трябва да бъде взето от Съвета по правосъдие и вътрешни работи, който е на 12 декември“, посочи Златанов.

Той коментира как ще пътуваме към Гърция след влизането ни в Шенген. Ако нещата се случат така, както са планирани - от първи януари на граничните пунктове ще може да се преминава без проверка. На границата с Гърция всички бариери, препятствия, легнали полицаи ще бъдат премахнати. Сградният ни фон обаче ще остане.

"Не бива да си мислим, че границата ни с Гърция ще остане безконтролна и непроверяема. В граничната зона, която е 30 км от самата линия, ще бъдат разположени патрули на "Гранична полиция, на Националната полиция, на "Митницата". На база на анализ на риска ще се извършват проверки", посочи Златанов.

Той уточни, че на румънската граница има изискване първите шест месеца да продължи контрола. Подобен контрол ще има и на румънската граница с Унгария. Ще бъдат прилагана компенсиращи мерки.

„Многократно съм казвал, че България е готова да влезе в Шенген. Изпълнила е критериите от много години. Три поредни проверки на шенгенски комисии е имало през годините – и трите са били положителни. Миналогодишната – последната, беше с доклад, че резултатите в България са брилянтни. Това беше през 2023 година, а през 2024 година – ние го подобрихме многократно“, коментира Антон Златанов.

„Благодарение на нашата работа и на служителите, които пазят границата срещу нелегалната миграция, ние съумяхме да държим добри резултати и вратите на тези преговори от страна на политици и дипломати отворени“, посочи директорът на Главна дирекция "Гранична полиция“.

По думите му се гледат два показателя – намалелите опити за преминаване на българо-турската граница. Антон Златанов обясни, че през тази година те са намелели със 70% спрямо миналата. Вторият показател е колко мигранти все пак са успели да преминат и през оградата, и през служителите и системите, но сме ги задържали самите ние вътре в страната или на изходите – тези случаи са намелели с 46%.

Директорът на "Гранична полиция" посочи, че в момента на българо-турската граница има 165 служители на Фронтекс, а в споразумението от петък е било заложено от 2 януари да пристигнат още 100 души.


В категории: Животът


Показа Анди (СНИМКА)
Показа Анди (СНИМКА) 15/06/2025, Неделя 21:20 0
Най-влюбчивите зодии са...
Най-влюбчивите зодии са... 15/06/2025, Неделя 20:00 0
22
Коментара по темата
22.
Другари
25.11.2024 03:53:55
0
0
Концесионерите и кръчмарите на БГ плажовете кого ще щавят?
21.
000
24.11.2024 20:49:03
1
3
Те Гърците боб хвърлят за нас
20.
14
24.11.2024 17:34:36
0
1
Мога да се обзаложа че ти не можеш да различиш обувалка от лъжица.
19.
До 12
24.11.2024 16:21:35
3
7
Така се гради напрежение и като ни приемат ще ликуваме че сме получили някакви екстрички, а че тепърва се качваме на потъващ омазан с лайна кораб... "Да не си някакъв русофил?" :D ... така че затваряй, поливай и пали кочината да изгори, тоя мечтан шенген ще ни излезе през гъза и през носа едновременно и накрая пак ще има "Путин е виновен", "кой си сложи акото в моите гащи" ...
18.
Pol
24.11.2024 15:16:03
0
7
Ами сега?По нашето черноморие кой ще остане?
17.
До#13
24.11.2024 15:14:15
2
6
Ами те и ченгетата не си плащат осигуровките,ние им ги плащаме,ама като се пенсионират пенсиите са им от 2500 нагоре,отделно от 20 брутни накуп.Те с какво са допринесли в пенсионния фонд,а?
16.
До1
24.11.2024 14:56:28
0
1
Този някой се казва Ганьо, защото границата му е платена ШЕНГЕН е за държави членки на ЕС, в ЕС мангалите прииждат от БГ, не от някъде другаде
15.
13...Колко
24.11.2024 14:46:43
3
4
пари да влезат в НОИ...от мен...при положение,че до 1989 г получавах добра за времето си заплата...280 лв...всичките ли трябваше да ми ги вземат!! $ беше 0.89 лв.
И понеже си елементарен тип и не отчиташ
инфлация на парите....ти пожелавам като се пенсионираш 1 хляб да струва 1500 лв...и заплатите тогава да бъдат за да си купиш 50 хляба...и ще усетиш колко пари сега плащаш към НОИ...Б...К!!
14.
Бай....до 5
24.11.2024 14:16:39
2
2
Е.П.М., келеш !
13.
до 10
24.11.2024 14:07:47
5
2
... Пенсията няма нищо общо с Шенген и Еврозоната! Но има общо с това, че освен 40 и няколко години стаж-колко осигуровки са влизали за теб в НОИ! В твоя случай са постъпвали малки осигуровки!
12.
Бахура
24.11.2024 14:04:35
3
9
Някой вярва ли на този наведен пендел и разни други,че ще влезем в сухопътния Шенген,всички държави в Европа, засягат границите,при нас ,ще е разграбен двор ,това е някакъв мит,по скоро
11.
Ханко Брат
24.11.2024 13:57:25
3
11
Те и в момента не ни проверяват за Гърция!
10.
Шенген,не е
24.11.2024 13:33:50
4
15
за мен и още 2 млн пенсионери (700 лв пенсия и 42 г стаж) не е и за голяма част от българите 1500 лв заплата...Ако пенсията ми е 1000€(2000 лв) пука ми ,че ще чакам за проверка половин час!!! Шенген е за тия дето правят стъкмистики и не искат да имаме нормално правителство вече няколко години и ,,лапат" по 10÷15 К заплати....А ве,къв Шенген ве боклуци,Ами те от EU отдавна ви разбраха,че не се ползват евросубсидиите по предназначение!!! Всички ги виждаме къде са!! Имения,скъпи коли,яхти,фотоволтаици...ПРИ КОГО СА!!
Ами вложете парите в икономиката!!!
Б.....ци!!!
9.
Перо
24.11.2024 13:07:13
6
6
И какво точно ще се промени и сега не винаги искат лични карти ако си с български номер и изглеждате нормално. Препълнени и претоварени коли и бусове винаги ще намерят основание за проверка. Поне за Гърция е така.
8.
Веньо Венев
24.11.2024 13:05:52
7
7
трябват ни още мигранти, да зимат те пари, а мигрантите да убиват нас
7.
ciklop 50
24.11.2024 13:05:02
4
11
Че то и преди години, гърците не ни проверяваха, само български копои стояха от двете страни на границата и проверяваха !?
6.
COCO JAMBO
24.11.2024 12:53:24
6
16
Грабвам багажа, качам се на яриса и се мятам на гръцко! Списък:
1. Домата 5кг
2. Сиринье 1.5кг
3. Плажно масло, че олиото скъпо 2бр.
4. Жината 1бр
5. Високо настроении

Пък вий си стойте при бедняците в сланчака и софето! Ганьо е Гъливер.
5.
2. Бай....
24.11.2024 12:32:09
7
9
Майка ти ве, селяк неграмотен. Ти си дреми в селото си прегърнал баджанаците си.
4.
Мучо
24.11.2024 12:29:54
2
9
Оценката им била "брилянтна" обаче ние многократно сме я подобрили! На каква сме я подобрили г-н полицай? Не водеше ли този операцията, в която убиха един полицай? Брилянтен е!
3.
Оле мале
24.11.2024 12:28:22
9
19
влизането ни в Шитген е основен приоритет на всички каналджии и контрабандисти май, че покрай тях и да ни докарат някой братовчед от изтока, защото все пак мигрантите не са бандити, а са лекари и инженери само. Абе тия шушляци сериозно ли си мислят, че народа яде бананите с корите и не вижда какво се случва? То бива наглост, ама чак пък толкоз...
2.
Бай....
24.11.2024 12:11:05
12
13
Чий кур ще търсиш в Гърция бе, шушляк ?!
1.
123
24.11.2024 12:09:33
10
17
Някой бърза да напълни ЕС с циганска паплач преди ТСВ. Друго обяснение няма за "изключително добрата ни оценка"
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
„Бургас и морето“ удължава срока за участие – знак за липса на силни песни? „Бургас и морето“ удължава срока за участие – знак за липса на силни песни? Има още няколко седмици за приемането на нови песни, а причината може да е творческа суша Задава ли се сух режим? Казаните за ракия са пред фалит, но не заради еврото Задава ли се сух режим? Казаните за ракия са пред фалит, но не заради еврото Чудо невиждано стана тази пролет - за първи път акацията не цъфна, а това е страшно знамение, защото от нея се прави най-пивката огнена вода От Бургас до София с експрес или как за 55 години влаковете станаха по-бавни От Бургас до София с експрес или как за 55 години влаковете станаха по-бавни . Експресът "Чайка" още през 70-те минаваше това разстояние по-бързо В Слънчака пуснаха бира, по-евтина от минерална вода, само не питай каква е! В Слънчака пуснаха бира, по-евтина от минерална вода, само не питай каква е! Ресторантьори сигнализираха, че е невъзможно питието да струва 2 лева Любов за Скорпиона, а късметът се усмихва на смелите Везни Любов за Скорпиона, а късметът се усмихва на смелите Везни Хороскоп за деня – 15 юни 2025, неделя  Бургас догони София по търсене на имоти Бургас догони София по търсене на имоти Три квартала чупят рекорди по търсене и цени Търсят се нови директори в ключови училища в региона Търсят се нови директори в ключови училища в региона Свободни позиции в училища от Бургас, Айтос, Несебър, Карнобат и други Едно от момчетата, наръгани от Памела в Слънчев бряг е в кома, лекари се борят за живота му Едно от момчетата, наръгани от Памела в Слънчев бряг е в кома, лекари се борят за живота му Сестрата на пострадалия се свърза с Флагман.бг, за да разкаже потресаващи подробности за инцидента Тир удари каруца, уби коня Тир удари каруца, уби коня Катастрофата е станала в района на Бяла Слатина Първото издание на Ретро фестивала в Царево стартира с голям интерес Първото издание на Ретро фестивала в Царево стартира с голям интерес Арт улицата пред СУ „Н. Й. Вапцаров“ става сцена на вълнуващото пътуване назад във времето
Ужасяваща трагедия: Загинал и 19 ранени при инциденти с балони в Кападокия (ВИДЕО/СНИМКИ) Ужасяваща трагедия: Загинал и 19 ранени при инциденти с балони в Кападокия (ВИДЕО/СНИМКИ) Пилотът е паднал от кошницата и краката му са се оплели във въже Доналд Тръмп отбеляза рождения си ден с военен парад, тълпата му пя "Честит рожден ден" (ВИДЕО) Доналд Тръмп отбеляза рождения си ден с военен парад, тълпата му пя "Честит рожден ден" (ВИДЕО) Президентът, обръщайки се към парада, заяви, че "армията на САЩ пази нашата свобода, вие ни правите силни и тази вечер накарахте всички американци да се гордеят с вас" Доналд Тръмп дава отбой и иска край на войната с Иран, но Техеран се кани да мъсти жестоко Доналд Тръмп дава отбой и иска край на войната с Иран, но Техеран се кани да мъсти жестоко Трима загинали и 125 ранени при последните атаки по израелските градове Президентът на Иран: САЩ помогнаха на Израел да ни нападне. Ще предприемем разрушителни атаки Президентът на Иран: САЩ помогнаха на Израел да ни нападне. Ще предприемем разрушителни атаки Иран няма да промени позицията си по ядреното си досие и няма да преговаря, докато израелските атаки продължават Борисов свиква национално съвещание на ГЕРБ, участват активът, премиерът Желязков и министри Борисов свиква национално съвещание на ГЕРБ, участват активът, премиерът Желязков и министри Акцент ще бъде поставен върху процеса на присъединяване на България към еврозоната Нетаняху: Израел ще нанесе удари по всички обекти на режима в Иран Нетаняху: Израел ще нанесе удари по всички обекти на режима в Иран Израел ще възобнови гражданските полети постепенно, предпазливо и бавно, веднага щом обстоятелствата го позволят, съобщи премиерът Известен милиардер почина по абсурден начин Известен милиардер почина по абсурден начин Той е председател на световния гигант за автомобилни части Sona Comstar Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото Не ви ли тревожи фактът, че правителството налива средства в социологически агенции, за да му предоставят такива резултати, каквито то иска да види, коментира пред журналисти държавният глава Турист счупи „Стола на Ван Гог“ Турист счупи „Стола на Ван Гог“ Нелепият, но и шокиращ инцидент, е бил заснет от охранителните камери и набра огромна популярност, след като беше публикуван в интернет Сбогуваме се с този сериал Сбогуваме се с този сериал „Големият финал“ обещава емоционално, разкошно и достойно сбогуване с един от най-обичаните сериали на съвременната телевизия и кино
Томислав Дончев Томислав Дончев Влизането в Еврозоната да не би да е градушка или друго стихийно бедствие Виц на деня Виц на деня - Да ти се похваля, купих си крокодил и го гледам на вилата.
- Съседите не реагират ли?
- Кви съседи?
Виц на деня Виц на деня - Скъпа, достави ми ор*лно удоволствие!
- Кво бе? Свирка ли искаш?
- Не ма! Замълчи малко!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук За разлика от мъжa жената е готова с изводите още преди началото на разговора.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори