×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Няма да има замразяване на заплатите


Няма да има замразяване на заплатите
Шефът на КНСБ Пламен Димитров заговори за 10%-но хоризонтално повишение на възнагражденията в държавния сектор по време на посещението си днес в Бургас
19 Ноември 2024, Вторник, 14:40 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ, Снимка: Авторът

Търсим най-добрия вариант да попълним дефицита от 5.7%, обясни президентът на КНСБ

-Г-н Димитров, ще има ли замразяване на заплатите?

-Очевидно е, че няма да има, независимо от това кой какво говори. Това, което ние очакваме и искаме, а и вече сме разговаряли с финансовия министър, е за хоризонтална политика - увеличение с 10% на всички заплати в бюджетните системи. Към него тласкаме бюджета и се опитваме да намерим всички средства, които са необходими за тази сметка заедно с увеличението на пенсиите по швейцарското правило - без промяна.

-Какво очаквате да видите в Бюджета за 2025 г.?

-Минимална заплата от 1077 лв., както е решено и гласувано - без обструкции и без никакви промени. Ръст на заплатите в бюджетните системи с поне 10% с някои разлики, например при учителските възнаграждения, които трябва да са в размер на 125% от средната работна заплата, както има съгласие към дадения момент от всички политики. Очакваме и увеличения на заплати в други системи, които протестират постоянно - и в МОСВ, и в транспорта, и в културата. Така че най-накрая да получим възможните числа.

Към момента те са две и са много важни. 18 млрд.лв. е размерът на увеличението на разходите за 2025 г. при действащото законодателство. В това число се включват увеличенията на всички заплати - в МВР, в Министерството на отрбаната и във висшето образование, както и увеличението на хоризонтален принцип от 10%, и размерът на увеличението в МРЗ. При равни други условия, приходите, които идват от ръста на БВП, са около 7.1 млрд. лв. Тоест дефицитът, за който сега говорят политиците - неясно защо споменават други числа, е 11.9 млрд.лв. за 2025 г. Той трябва да бъде намален с данъчните мерки, които предлага в момента финансовият министър. За да стигне до 6.2 млрд.лв., колкото е позволения 3% дефицит, за да можем да влезем в еврозоната през 2026 г. Това е целият разказ - търсят се 5.7 млрд.лв.

-Откъде могат да бъдат намерени те?

-Търсим варианти. Дали с ръст на осигуровките, на ДДС - да върнем този данък до 20%, но там скача Ричард Алибегов, дали с допълнителни мерки към банките - ние сме „за”. 250 млн.лв. ще влязат допълнително. Най-важните мерки обаче бяха обявени накрая - двете амнистии. Данъчната за фирмите, която е абсолютно правилна, прави следното: Тя не вкарва чужди и „мръсни” пари. Касае се за декларирани задължения на фирмите, много от които са просрочени и с натрупани лихви, които НАП знае до стотинка. Те са в размер на 3.9 млрд. лв. без лихвите. Идеята е да не вдигаме данъците толкова много, а вместо това да потърсим това, което данъчнозадлъжнелите така или иначе дължат и при една добра преференция - без да плащат лихвите, да могат те да се издължат в определените срокове.

Данъчната амнистия за физически лица е по-сложен въпрос. Ако се отвори тази тема, разчетите са, че ще влязат около 800 млн.лв. Но тук не знаем откъде ще дойдат тези пари, затова сме по-скептични към този вариант. Смятам, че и обществото е по-скептично. Но не виждам причина данъчната амнистия към фирмите да не се прилага.

Обобщено - има откъде да се намерят парите без да вдигаме ставките на данъците. Чувам коментари как ще ги вземем тези средства. Има регламент на ЕС. Много от държавите в Европа го направиха и дан е забравяме, че много от банките са собственост именно на тези държави. Тоест има начин как се съберат тези средства, да върнем и ДДС-то на 20% - тоест това са около 500 млн.лв.

-По отношение на ДДС наскоро излезе статистика, че то е на едно от най-високите нива в България дори сега.

-Минималната ставка на ДДС в ЕС е 15%. Ние сме малко над средата. Не сме в най-високите нива - има страни с 22, с 24%. Не сме и на минимума и разбира се има мегдан да се намали. А може ли да се намали? Може. При данъчна реформа, за която в момента няма нито воля, нито желание. Обсъждали сме варианти, ако помните преди седем-осем години бяхме казали - 15-15-15. 15% ДДС, 15% корпоративен данък, 15% данък върху доходите, но с необлагаем минимум, равен на минималната заплата. Тоест ефективната ставка става под 10% за хората, които получават заплати. Накрая обаче има и други данъци, които трябва да бъдат вкарани в това уравнение, за да станат нещата възможни - данък върху финансовите транзакции. Цяла Европа го прави с изключение на 5 държави, една от които е България. Данъчната реформа трябва да бъде сложена на масата без стигма и без догма. Не можем да вдигаме, не можем да сваляме? Всичко можем да правим, ако е готово обществото. В момента хората плащат най-тежките данъци и пълнят хазната.

-Извън политическия популизъм от типа някой да каже „Ние вдигнахме заплатите”, какъв е смисълът от вдигането на минималната работна заплата?

-Няма популизъм тук. Ние трябва да конвергираме с доходите, като цените ни вървят нагоре. Ако погледнете тези два процеса ние изоставаме от доходите. Показвали сме цените в шест държави от ЕС в същите хранителни вериги. В България е най-скъпо прясното мляко и сиренето. Като казвам най-скъпо, сравняваме с шест държави, сред които са Германия, Нидерландия и Франция. Можем да преживеем, ако тези цени са по-скъпи от същите в Румъния, но да са над тези в Германия? Цените ни вървят нагоре. От друга страна пазарът на труда е толкова дефицитен, че той самият налага ръст на заплатите. 14.3% е ръстът на възнагражденията в частния бизнес за последната година. Без никой да кара никого насила, защото няма административни мерки. Държавният сектор изостава, но това е нормално. Това показва, че пазарът продължава да конвергира. Нямаме хора да се наемат на ниски заплати, затова бизнесът вдига нивата. В същото време ценовите равнища показват, че това трябва да се случи. Не става въпрос за популизъм. Просто няма как да стане по друг начин. Пазарът движи нагоре доходите, а МРЗ го следва.

В интервюто са използвани въпроси и от други медии

 


В категории: Бизнес , Политика


Показа Анди (СНИМКА)
Показа Анди (СНИМКА) 15/06/2025, Неделя 21:20 0
Най-влюбчивите зодии са...
Най-влюбчивите зодии са... 15/06/2025, Неделя 20:00 0
10
Коментара по темата
10.
Смятай
19.11.2024 23:15:03
0
7
А кога ще махнат 7500-те амортизирани пенсионери повечето с ТЕЛК. които само заемат бройките в системата и не правят нищо
9.
Анон
19.11.2024 19:32:11
0
8
Моята заплата за три години е мръсната 15 процента.... В чужда компания. Я вържа 2000 лв чисти я не. Голям растеж голямо нещо
8.
Да спрем субсидиите на синдикатите
19.11.2024 16:51:45
0
20
Най-правилното решение е да се спрат субсидиите за партиите, синдикатите и всички останали НПО-кърлежи (броячи на комари по дунава, броячи на орли и т.н.
Нямало за замразят заплатите, а щели да ги намалят нетно, като увеличат осигуровките. И още веднъж да ги намалят, като увеличат ДДС-то, т.е. цените на това, което се купува с тези заплати.
Щото Мургавото Ванче гледа с пренебрежие на дрънкулки за 20 000 евро, а иска бижута за по 200 000 евро. А и на Малкович хонорара платен от данъкоплатците е 100 000. А как българският народ да не даде толкова пари за да има кой да го нарича варварски?
7.
Споко
19.11.2024 16:05:33
4
16
Да взимаме заеми за да плащаме пенсии и заплати... перфектно. От синдикалисти и комунисти нищо хубаво не е следвало.
6.
?
19.11.2024 15:48:02
3
9
Всичко е игра на цифри.Не могат ли просто да печатат едни пари като вестници и да раздават на хората....
Това смешно 1077лв му трябва още една нула след единицата или след втората седмица
10 077 или 10 770
Живот на дребно живеем между четири стени
5.
292
19.11.2024 15:34:27
3
21
До 2. Ето защо. Оня ден същият този, в една друга телевизия размахваше данни за средните заплати по браншове и обясняваше колко са ниски. Строителство - някъде около 1400 лева. И вместо журналистът да го унищожи с въпрос - как така се е получило това число, след като и общак строител не си мръдва пръста под 150 лева дневен надник, взе да му приглася за това, което трябваше да бъде казано. Само от тази врътка се крадат осигуровки в рамките на 1,5-2 милиарда лева годишно. А подобни "бизнеси" колкото щеш. Начело с най-големите ревльовци - хотелиери и ресторантьори.
4.
Scrooge McDuck
19.11.2024 15:28:45
1
21
Никъде по света няма задължително членство в синдикатите. Ако го няма да са изчезнали. В САЩ синдикатите се свързват с мафията, а полицейски и пожарни инвестират парите от вноските им и дори им печелят пари. Тук всичко е обърнато. Иначе демокрация. На тоя жена му беше шефка на НАП при най големия теч на информация, а те се развяваха с този в Мексико.
3.
Да се знае!
19.11.2024 15:18:17
1
18
Твърдение: Няма да има замразяване на заплатите

Между редовете: Само ще има трайно намаляване на покупателната способност
2.
Marinero
19.11.2024 15:11:53
5
30
А защо държавата посяга само върху доходите на хората и почтенните фирми? Защо не помисли да съкрати безумно раздутата си и не ефективана администрация, като същевременно повдигне нивото и критериите за това да можеш да бъдеш държавен служител ? Я тоя синдикалист и тесен специалист, да вземе да сметне колко паричен ресурс би се освободил. Банките не могат да ги пипнат и с малкия си пръст, знаете чии са, не са българи. Тази игра те са я измислили.
1.
zaplatabg
19.11.2024 14:49:34
3
31
БГсиндикати=Изтривалки и съучастници в геноцида над БГ народ осъшественот крадливата партия ГРОБ-сДС
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
„Бургас и морето“ удължава срока за участие – знак за липса на силни песни? „Бургас и морето“ удължава срока за участие – знак за липса на силни песни? Има още няколко седмици за приемането на нови песни, а причината може да е творческа суша Задава ли се сух режим? Казаните за ракия са пред фалит, но не заради еврото Задава ли се сух режим? Казаните за ракия са пред фалит, но не заради еврото Чудо невиждано стана тази пролет - за първи път акацията не цъфна, а това е страшно знамение, защото от нея се прави най-пивката огнена вода От Бургас до София с експрес или как за 55 години влаковете станаха по-бавни От Бургас до София с експрес или как за 55 години влаковете станаха по-бавни . Експресът "Чайка" още през 70-те минаваше това разстояние по-бързо В Слънчака пуснаха бира, по-евтина от минерална вода, само не питай каква е! В Слънчака пуснаха бира, по-евтина от минерална вода, само не питай каква е! Ресторантьори сигнализираха, че е невъзможно питието да струва 2 лева Любов за Скорпиона, а късметът се усмихва на смелите Везни Любов за Скорпиона, а късметът се усмихва на смелите Везни Хороскоп за деня – 15 юни 2025, неделя  Бургас догони София по търсене на имоти Бургас догони София по търсене на имоти Три квартала чупят рекорди по търсене и цени Търсят се нови директори в ключови училища в региона Търсят се нови директори в ключови училища в региона Свободни позиции в училища от Бургас, Айтос, Несебър, Карнобат и други Едно от момчетата, наръгани от Памела в Слънчев бряг е в кома, лекари се борят за живота му Едно от момчетата, наръгани от Памела в Слънчев бряг е в кома, лекари се борят за живота му Сестрата на пострадалия се свърза с Флагман.бг, за да разкаже потресаващи подробности за инцидента Тир удари каруца, уби коня Тир удари каруца, уби коня Катастрофата е станала в района на Бяла Слатина Първото издание на Ретро фестивала в Царево стартира с голям интерес Първото издание на Ретро фестивала в Царево стартира с голям интерес Арт улицата пред СУ „Н. Й. Вапцаров“ става сцена на вълнуващото пътуване назад във времето
Ужасяваща трагедия: Загинал и 19 ранени при инциденти с балони в Кападокия (ВИДЕО/СНИМКИ) Ужасяваща трагедия: Загинал и 19 ранени при инциденти с балони в Кападокия (ВИДЕО/СНИМКИ) Пилотът е паднал от кошницата и краката му са се оплели във въже Доналд Тръмп отбеляза рождения си ден с военен парад, тълпата му пя "Честит рожден ден" (ВИДЕО) Доналд Тръмп отбеляза рождения си ден с военен парад, тълпата му пя "Честит рожден ден" (ВИДЕО) Президентът, обръщайки се към парада, заяви, че "армията на САЩ пази нашата свобода, вие ни правите силни и тази вечер накарахте всички американци да се гордеят с вас" Доналд Тръмп дава отбой и иска край на войната с Иран, но Техеран се кани да мъсти жестоко Доналд Тръмп дава отбой и иска край на войната с Иран, но Техеран се кани да мъсти жестоко Трима загинали и 125 ранени при последните атаки по израелските градове Президентът на Иран: САЩ помогнаха на Израел да ни нападне. Ще предприемем разрушителни атаки Президентът на Иран: САЩ помогнаха на Израел да ни нападне. Ще предприемем разрушителни атаки Иран няма да промени позицията си по ядреното си досие и няма да преговаря, докато израелските атаки продължават Борисов свиква национално съвещание на ГЕРБ, участват активът, премиерът Желязков и министри Борисов свиква национално съвещание на ГЕРБ, участват активът, премиерът Желязков и министри Акцент ще бъде поставен върху процеса на присъединяване на България към еврозоната Нетаняху: Израел ще нанесе удари по всички обекти на режима в Иран Нетаняху: Израел ще нанесе удари по всички обекти на режима в Иран Израел ще възобнови гражданските полети постепенно, предпазливо и бавно, веднага щом обстоятелствата го позволят, съобщи премиерът Известен милиардер почина по абсурден начин Известен милиардер почина по абсурден начин Той е председател на световния гигант за автомобилни части Sona Comstar Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото Не ви ли тревожи фактът, че правителството налива средства в социологически агенции, за да му предоставят такива резултати, каквито то иска да види, коментира пред журналисти държавният глава Турист счупи „Стола на Ван Гог“ Турист счупи „Стола на Ван Гог“ Нелепият, но и шокиращ инцидент, е бил заснет от охранителните камери и набра огромна популярност, след като беше публикуван в интернет Сбогуваме се с този сериал Сбогуваме се с този сериал „Големият финал“ обещава емоционално, разкошно и достойно сбогуване с един от най-обичаните сериали на съвременната телевизия и кино
Томислав Дончев Томислав Дончев Влизането в Еврозоната да не би да е градушка или друго стихийно бедствие Виц на деня Виц на деня - Да ти се похваля, купих си крокодил и го гледам на вилата.
- Съседите не реагират ли?
- Кви съседи?
Виц на деня Виц на деня - Скъпа, достави ми ор*лно удоволствие!
- Кво бе? Свирка ли искаш?
- Не ма! Замълчи малко!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук За разлика от мъжa жената е готова с изводите още преди началото на разговора.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори