×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

80 000 млади българи дължат пари на банки и кредитни институции, харчат за почивка, телефон и дрехи


19 Ноември 2024, Вторник, 17:20 ч.
Автор: Флагман.бг, снимката е илюстративна

Данните на ЧСИ са тревожни - длъжниците до 20-годишна възраст са 4000

Заради внушителния брой млади хора, които дължат пари на банки и кредитни институции, Камарата на частните съдебни изпълнители поде кампания за финансово ограмотяване на населението. Инициативата започва в столичното 127 СОУ "Иван Денкоглу", тъй учениците в горен курс са уязвими и склонни, когато станат пълнолетни - веднага да започнат с дърпането на кредити.

Данните на ЧСИ са тревожни - длъжниците до 20-годишна възраст са 4000. На възраст до 25 години задлъжнелите лица са 36 000, а в групата между 25 и 30 години - 80 000 души имат кредити.

"Досега около 100 училища са изявили желание да участваме с лекции, колегите в цялата страна са заявили готовност да присъстват в беседите. Кампанията не е до края на календарната, а до края на учебната година. Надявам се да успеем да покрием всички училища, които са ни поканили. Ценното в случая е, че на ученици ще бъдат разказани истински истории какво се случва, когато взимаш необмислени финансови решения", коментира специално за "Труд news" Георги Дичев, председател на Камарата на ЧСИ в България. 

На учениците от 11 и 12 клас ще се четат лекции и ще се дават конкретни примери как необмислени финансови стъпки могат да ги докарат до тежки житейски ситуации и купища проблеми. В класните стаи в кампанията ще влизат истински съдебни изпълнители, които ще разказват на зрелостниците доста горчиви примери от тяхната ежедневна практика.

"Започваме в 127-о училище в София, но кампанията няма да се ограничи до София-град, нашата цел е да се разпрострем в цялата страна и инициативата да стане национална", заяви пред "Труд news" експерт от Камарата на ЧСИ. 

Според тях повечето от кредитополучателите до 30-годишна възраст взимат пари от банка, или друг тип финансова институция, за да отидат в чужбина, пазаруват маркови дрехи или за да се сдобият с по-нов модел телефон и друга подобна техника.

Огромен е процентът на младите, които харчат цялата си заплата по барове, ресторанти, дискотеки и казина.

"Затова им се налага да изтеглят заем, за да запълнят дупките до следващата заплата", коментират от Камарата на ЧСИ.

„Ниската финансова култура и грамотност ясно личи и в подписването на неизгодни договори за кредит, не се чете тънкия шрифт", отбелязват от сдружението.

Забелязва се устойчива тенденция да се увеличава делът на тези, които прибягват до заеми, бързи и потребителски кредити. Това са хора, които са в началото на своята трудова кариера, част от тях студенти. Изпитват затруднения при месечното изплащане на вноските, защото самите те работят сезонно или ако са на постоянна работа, основно в сферата на услугите, те са ниско платени, пресмятат от Камарата.


 


В категории: Животът


Коментари
Светлозария КИДЕРОВА Ипотечните лихви у нас се покачват до 3,5% след решението на ЕЦБ Ипотечните лихви у нас се покачват до 3,5% след решението на ЕЦБ 15/06/2026, Понеделник 14:20 3
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Най-грандиозното заведение на българското Черноморие отваря врати този уикенд! Най-грандиозното заведение на българското Черноморие отваря врати този уикенд! NAKED Beach посреща 3000 души на плажа в Бургас с DJ Gorro, DJ Pokera, Светлин Къслев, Manuel Riva, Dan Tanev и Matizze   Подпалиха дипломатически автомобили на българското посолство в Скопие Подпалиха дипломатически автомобили на българското посолство в Скопие Неизвестен извършител е подпалил служебните коли, които са били паркирани в централната част на македонската столица Старозагорските предприемачи братя Ангелови се завърнаха в Бургаско с мегасделка за милиони Старозагорските предприемачи братя Ангелови се завърнаха в Бургаско с мегасделка за милиони Закупиха птицефермата в село Черни връх  Пеевски отстрани Йордан Цонев и Хамид Хамид от ръководството на ДПС Пеевски отстрани Йордан Цонев и Хамид Хамид от ръководството на ДПС Чух хората и винаги ще ги чувам, заяви лидерът Европейската комисия предупреждава: Пазете се от онлайн измами и фалшиви отзиви Европейската комисия предупреждава: Пазете се от онлайн измами и фалшиви отзиви Потребителите трябва да внимават за подвеждащи оферти и съмнителни сайтове при пазаруване в интернет Международният футболен турнир за купата "Созопол-Царево 2026" започна с елитни младежки отбори Международният футболен турнир за купата "Созопол-Царево 2026" започна с елитни младежки отбори Кметът Марин Киров откри престижното състезание, което събира млади спортни таланти от четири държави Община Несебър разширява образователната инфраструктура и подкрепя модерни иновации в професионалното обучение Община Несебър разширява образователната инфраструктура и подкрепя модерни иновации в професионалното обучение ПГТ „Иван Вазов“ в Слънчев бряг събра водещи експерти от Южна България за обмен на успешни бинарни практики Внезапно си отиде топ мениджърът на туризма по Южното Черноморие Внезапно си отиде топ мениджърът на туризма по Южното Черноморие Това  е българинът, който въведе у нас ол инклузив обслужването в големите хотели Ипотечните лихви у нас се покачват до 3,5% след решението на ЕЦБ Ипотечните лихви у нас се покачват до 3,5% след решението на ЕЦБ Прогнозираното увеличение от 0,5 до 1 процентен пункт слага край на ерата на свръхевтиното жилищно кредитиране в България 16 ковчега за 10 дни: Черната статистика по пътищата, която МВР не може да скрие с пиар акции 16 ковчега за 10 дни: Черната статистика по пътищата, която МВР не може да скрие с пиар акции Институтът за пътна безопасност с брутална диагноза за властта – сегашният модел е напълно изчерпан и опасен
Реферите на Световното първенство по футбол прибират по над $100 000 Реферите на Световното първенство по футбол прибират по над $100 000 Това е минималната премия за главните съдии от Мондиал 2026 21-годишната Мария загина при бънджи скок от мост, забравиха да й сложат въже 21-годишната Мария загина при бънджи скок от мост, забравиха да й сложат въже Тя е паднала от около 40 метра (131 фута) височина Аз ще бъда най-отпред: Пеевски разсея слуховете за оттегляне и проведе чистка в ДПС Аз ще бъда най-отпред: Пеевски разсея слуховете за оттегляне и проведе чистка в ДПС Напук на разпада в регионалните структури, лидерът бетонира властта си и пенсионира Йордан Цонев и Хамид Хамид от тясното партийно ръководство Фестивалът Етносфера продължава с Ден на ромската култура Фестивалът Етносфера продължава с Ден на ромската култура Днес фестивалът принадлежи на ромската култура - жива, пламенна и неудържима Война между двете камари в Лондон: Депутатите заобикалят Лордовете, за да узаконят правото на смърт Война между двете камари в Лондон: Депутатите заобикалят Лордовете, за да узаконят правото на смърт Историческият законопроект за асистираното умиране се завръща с процедурен коз, който елиминира ветото на „неизбраното малцинство“ Звездата Оливър Трий загина при самолетна катастрофа Звездата Оливър Трий загина при самолетна катастрофа Два хеликоптера се сблъскаха над Рио де Жанейро в неделя сутринта и се разбиха в западната зона на града, при което загинаха всичките шест души на борда, включително Трие Кралски позор в Норвегия: Доведеният син на престолонаследника влиза в затвора за изнасилване Кралски позор в Норвегия: Доведеният син на престолонаследника влиза в затвора за изнасилване Най-големият потрес в залата предизвика разкритието, че едно от изнасилванията е било извършено в мазето на семейния дом на престолонаследника принц Хокон Дипломатическа експлозия: Израелските десни обърнаха гръб на Тръмп и нарекоха Джей Ди Ванс „измет“ Дипломатическа експлозия: Израелските десни обърнаха гръб на Тръмп и нарекоха Джей Ди Ванс „измет“ Сделката между Вашингтон и Техеран предизвика безпрецедентен разрив и гневни обвинения в предателство Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“ представя юбилейна изложба по повод 80-годишнината на Руси Куртлаков Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“ представя юбилейна изложба по повод 80-годишнината на Руси Куртлаков  Експозицията, разположена на първия и втория етаж на галерията, има за цел да разкрие многостранния и разнопосочен талант на автора Руски олигарх продава емблематичния си замък в Германия за 11 млн. евро Руски олигарх продава емблематичния си замък в Германия за 11 млн. евро Историческото имение е един от най-ексклузивните и скъпи имоти в страната
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Кораби, палете двигателите си. Нека потече петрол Виц на деня Виц на деня В България в часовете по трудово обучение учениците сглобяват табуретки, а в Китай сглобяват айфони. Виц на деня Виц на деня Върви си Червената шапчица из гората, а насреща вълкът.
- Червена шапчице, не те ли е страх да се разхождаш сама в гората?
- Защо да ме е страх? Познавам гората, обичам с*кса...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук В живота, както и във футбола, не можете да отидете далеч, без да знаете къде е страничната греда.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори