Националният ни отбор по състезателни дронове заминава за Световното в Китай, но се нуждае от вашата подкрепа
Какво представляват състезанията с дронове, вижте в следващите редове
Трима българи са напът да оставят своите редове в книгата на историята, като участват и се борят за златото за пръв път представяйки страната ни на Световния шампионат по състезателни дронове в Китай. Вълнуващото приключение на Александър Даскалов, Антони Георгиев и Димо Щерев ще ги отведе на от 31 октомври до 4 ноември в Йанджоу, но само ако могат да стигнат до там.
С лични средства младежите успяват да си покрият разходите за самолетни билети, такси за участие и визи – всичко на стойност около 5000 лв. Техни спонсори успяват да ги снабдят с част от необходимата техника, която ще използват по време на състезанието, но това не е достатъчно да станат тези трима българи шампиони.
Престоят им в Китай, който ще е в рамките на няколко дни поради естеството на самото състезание, както и нужната допълнителна техника за участие, включваща резервни части за дроновете, които младежите сами сглобяват, са скъпо и невъзможно за тях перо – общата сума, която ще е необходима, възлиза на малко над 9600 лв. Това са средства, които те физически нямат откъде да намерят и затова търсят подкрепа на всеки, който би желал България да си има шампион в един от най-иновативните модерни спортове в света.
Като отбор Алекс (16 г.), Антони (37 г.) и Димо (22 г.) имат невероятни постижения. Ето някои от успехите им:
- Второ място на световното класиране за 2022 г.
- FAI Serbia 2022 – 1-во място
- World drone Cup 2023– 7-мо място
- FAI Hungary 2022 – 3-то място;
- FAI Serbia 2024 – 5-то и 6-то място;
- FAI Varna 2024 – 6-то и 8-мо място;
- Germany, Aircrasher Neckartenzlingen – 3-то място;
- Games of the Future 2023, Team race – 2-ро място;
- FAI Phoenix Macedonia 2022 – 2-ро място;
- FAI Italy 2024 – 8-мо място;
- Многократни призови места на национални състезания в София, Варна, Пловдив и Габрово.
Общо тримата, като отбор, имат над 40 купи и медали в български и международни състезания.
Какво представляват състезанията с дронове?
Малцина могат да си представят скоростта, с която тези малки летателни апарати се движат, освен ако не са ги виждали на живо. От 0 до 100 км/ч. в рамките на 0.8 секунди – брутално ускорение, което не е активно само в права линия, а включително и по резките, понякога 720-градусови завои с изкачване или спускане, с лупинги или със сфредели. Това е спектакъл, който публиката вижда от очите на пилота по време на полет – сякаш те са вътре в самия дрон и летят. Но защо да обясняваме нещо, което просто може да се види. Подчертаваме, видеото не е забързано:
Националният отбор по състезателни дронове в България е пуснал специално за събирането на средства кауза в сайт за crowdfunding. До момента са достигнали до над 2600 лв. в дарения само за 3 дни. Ако искате България да си има шампиони, които да развеят трибагреника ни чак до Китай, можете да подкрепите Алекс, Антони и Димо ТУК.