×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Президентът Йотова ще търси служебен премиер в среща с шефовете на БНБ днес
  • Унгарската МОЛ купува руския мажоритарен дял в сръбската петролна компания НИС
  • Антъни Иванов също отива на допинг игрите
  • Продължават доставките на изтребители Mirage 2000 за Украйна
  • Оцветяват моста в Бургас в розово
  • САЩ обявиха мащабно военно учение в Близкия изток
  • 34-ото заседание на ОбС Средец се провежда днес, в дневния ред има 19 докладни
  • Днес се провежда редовно заседание на ОбС Карнобат, очаквайте подробности
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Съдебната реформа – абсолютно безпредметен израз


Съдебната реформа – абсолютно безпредметен израз
Всъщност става дума за нов опит да се овладее системата и няма изгледи нещо съществено да се промени
11 Септември 2024, Сряда, 10:45 ч.
Автор: Виктория ГЕОРГИЕВА

А въпросът дали Сарафов е най-подходящият за поста главен прокурор е съвсем отделен и не от вчера е умело пренебрегван от същите загрижени днес за състава на ВСС

Вече повече от година, откакто на 12.06 Иван Гешев беше свален от поста главен прокурор, макар темата кой ще го наследи (Борислав Сарафов е временно на тази позиция) да е все така актуална, определено липсват горещите страсти, които породи както отстраняването на Гешев, така и мандата му.

Старият нов прокурор

След като прокурорската колегия на Висшият съдебен съвет (ВСС) взе решение за откриване на процедурата за избор на нов главен прокурор, временният изпълняващ длъжността Борислав Сарафов е фаворит за изкарване на пълен седемгодишен мандат. Но решението все още не е окончателно и трябва да бъде потвърдено от Пленума на ВСС утре.

Заспалите до този момент зимен сън ПП и ДБ призоваха настоящият Висш съдебен съвет да не избира нов главен прокурор, защото не притежава необходимите "демократична легитимност и интегритет“. Те внесоха и законопроект, който забранява на този ВСС да избира някой от т. нар. трима големи в съдебната власт – главния прокурор и двамата председатели на върховните съдилища. 

Не бива да забравяме и че те – ПП/ДБ - се съюзиха с ГЕРБ и ДПС с оправдания именно, че по друг начин не могат да извършат така лелеяната съдебна реформа... и промените в Конституцията. Нямали друг избор. Какви ги сътвориха в основния закон на страната – всички знаем. А Великата съдебна реформа отново не се състоя, след като и Конституционният съд отмени промените в основния закон, свързани с Висшия съдебен съвет, намаляването на правомощията на главния прокурор, съкращаването на неговия и мандатите на председателите на върховни съдилища. 

А въпросът дали Сарафов е най-подходящият за поста е съвсем отделен, не е от вчера и беше умело пренебрегван именно от същите, които сега са се загрижили, че с този състав на ВСС оставането му на поста е сигурно.

Няма Гешев, няма проблем!

Тази мантра беше дълго време повтаряна предимно от ПП и ДБ, както и от разни партии-еднодневки, които бяха решили, че през постоянното говорене по темата ще успеят да се доберат по-лесно до властта. БСП също активно яхнаха тази позиция, а президентът Румен Радев започна да повтаря, че „оставката на Иван Гешев като главен прокурор ще бъде в полза на гражданското общество и на страната”. Накрая към тях се присъединиха ГЕРБ и ДПС, за които главният прокурор рязко стана неудобен, което окончателно предопредели развоя на събитията.

Години наред това беше и темата-трамплин за ДБ, които си градяха цялата предизборна реторика на нея. Самият Христо Иванов в голяма степен се утвърди като политик (което само по себе си е парадоксално и нелепо, но е факт) отново през постоянното говорене по този въпрос, на сцената изплуваха и лица, които ще бъдат запомени единствено с нефелните си опити да покажат експертиза, каквато не притежават – например Надежда Йорданова.
Колко хора си спомнят, че на изборите през 2017 г. ДБ бяха събрали едва 2.96 %, а по-нататъшното им съществуване беше сериозно застрашено. Липсваше им за какво да се хванат, да намерят своите приоритети и да накарат хората да им повярват. И именно избирането на Гешев за главен прокурор им предостави отлична възможност – тяхното съществуване се легитимира. 

През годините след избирането му се увеличиха и кандидатите да реформират съдебната система, което отново беше обвързано с махането му. Целта беше пределно ясна – овладяване на прокуратурата, която до онзи момент беше сравнително независима, особено откъм влияние от страна на (раз)градската (екс)десница и присъдружните им НПО-та, които отдавна вече бяха овладели съда.

Мантрата „съдебна реформа” никога не включваше съда, акцентът винаги беше върху прокуратурата – „премахване на поста главен прокурор”, „премахване на прокурорската колегия на ВСС” и прочее. Предложение за работещ механизъм за справяне с реалните проблеми в системата липсваше. Всичко се свеждаше до нечии тясно партийни и икономически интереси, които бяха застрашени.

Важните въпроси

Проблеми в съдебната система безспорно има, не са и малко, но не са от вчера, не са от идването на Гешев (а и него вече го няма), не са само в едно звено. Те – проблемите – ще се задълбочават все повече, защото за толкова години не са напълно ясно дефинирани, винаги са определяни само през тяснопартийните интереси, а особено в последите години дефиницията им е единствено през опитите да се овладее прокуратурата, което в голяма степен допринесе както за доразрушаване на доверието в системата, така и до компрометиране на институцията.

Проблемите са свързани и с неща, които не зависят от магистратите:

1.    Некачествените закони, които се приемат от Народното събрание;
2.    Кадруването на политиците;
3.    Промените, които се правят от некомпетентни лица;
4.    Липсата на ефективен контрол върху работата им;
5.    Опитите да се заглушат гласовете на съдиите, прокурорите и следователите.

Разбира се, има сериозни дефицити сред самите магистрати:

1.    Липсата на отчетност;
2.    Корупцията;
3.    Чадърът над някои от тях;
4.    Спорните съдебни решения - макар под ножа почти винаги да е прокуратурата, най-сериозна вреда – дори и спрямо обикновените хора – нанасят съдиите с често безумните си отсъждания. Достатъчно е да вземем за пример дори сравнително безспорни дела, като тези касаещи пътните инциденти и обидно ниските присъди за виновните. После не бива да се чудим защо българинът няма доверие на съдебната система, което също е основен проблем;
5.    Кадровите проблеми, макар за част от тях да не са виновни самите магистрати;
6.    Мудната система, но отново с уточнението, че често това е вина предимно и отново на законотвореца, не на „изпълнителя”;
7.    Влиянието на политически и/или икономически кръгове.

И ето, вече години наред, съдебната реформа буксува. Нещо повече, изразът стана абсолютно безпредметен и предизвиква било смях, било подозрения, че става дума за опити за овладяване на системата. Каквото и в действителност се случва. Няма и изгледи скоро нещо съществено да се промени – поне не докато под „реформа” се разбира случващото се в момента.

ОЩЕ ОТ АВТОРА
 


В категории: Политика


Виктория ГЕОРГИЕВА Автор
Виктория ГЕОРГИЕВА
18
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Това е най-красивата нотариуска в България Това е най-красивата нотариуска в България 28/01/2026, Сряда 12:41 1
Тервел ИЛИЕВ Граничен полицай простреля човек Граничен полицай простреля човек 28/01/2026, Сряда 10:40 0
18
Коментара по темата
18.
XX
12.09.2024 09:40:39
0
0
България няма да се оправи докато има такива неграмотни и некадърни про'с'таци гласуващи за ЕС.
17.
XX
12.09.2024 09:39:17
0
0
Гледам, до сега 7 неграмотни про'с'така не одобряват факта, че ЕС е написал, че у нас няма проблеми с ...
Бас държа, че точно тези 7 неграмотни про'с'така са точно тези дето ревът как ЕС е върха, трябва да го слушаме... за да им ДАДЕ МРЗ.
16.
XX
12.09.2024 09:36:18
0
0
До 14

"Дааа, наистина няма нужда от съдебна реформа. " - и КАКВО ще реформираш?
Дай КОНКРЕТНО какви промени искаш да има.
КОНКРЕТНО!
ПП. Инак си същия неграмотен про'с'так като кито, христо и останалите в Шайката, които счупиха Конституцията.
15.
AA
11.09.2024 17:40:25
0
2
До 10 и 11 ХАХАХА . Ти голямо мнение имаш за себе си бе каун.
14.
Въй...
11.09.2024 13:52:52
1
5
Дааа, наистина няма нужда от съдебна реформа. Ами сега всичко си ни е наред - крадците и мошениците в съдебни тоги си разиграват коня безнаказано и си пълнят джоба. И сега да направим съдебна реформа и пак да станат "социално слаби" (като в Приморско).
Сакън! В никакъв случай! Тази съдебна реформа е вредна за българските "социално слаби" съдии и прокурори.
13.
чети внимателно
11.09.2024 13:04:18
1
0
При "трима българи - чета с предател, никога няма да се оправи положението. И Господ да дойде....Той ще бъде предаден от нашите Юди !
12.
Хахахах
11.09.2024 12:24:47
5
2
Винаги съм се кефил на потомствените минетмайстори спермояди, които гласуват за Киро grindr Фърфарата, Асен Тръбата, Христа халката, гейерал Гном-личния паж и минетмайстор на Косьо Самоковеца. Също и на изродената малоумна маса, гласуваща за гроб и бъсъпъ!
ХАХАХХХАХААХХАХ, малоумни свине ХАХАХАХАХ
11.
ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
11.09.2024 12:14:03
3
2
ДО 8 МОРСКИ ЛИ СИ ГОРСКИ ЛИ СИ АМА В КОМЕНТАР №9 ЯСНО СА ПОСОЧЕНИ ПРИЧИНИТЕ !!!!!!!!!!!! И ВТОРО МАЙ ОЩЕ ИНДИВИДИТЕ НАСЕЛЯВАЩИ ТЕРИГОРИЯТА ОЩЕ НЕ СА ДОКТИГНАЛИ ДО СТЕПЕН НА ОБЩЕСТВЕНО РАЗВИТИЕ ТИП ПЛЕМЕ !!!!!!!!!!!! В ПЛЕМЕТО ВОЖДА ""Винету" се грижи ЗА БЛАГОПОЛУЧИЕТО МУ а не КРАДЕ ОТ ПЛЕМЕТО ХАХАХА !!!!!!!!!! ПО СКОРО СМЕ НА ЕТАП ОРДА ВСЕКИ ЗА СЕБЕ СИ И ВСЕКИ СРЕЩУ ДРУГИЯ според интереса си ХАХА !!!!!!
10.
ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
11.09.2024 12:12:31
3
3
ДО 8 МОРСКИ ЛИ СИ ГОРСКИ ЛИ СИ АМА В КОМЕНТАР №8 ЯСНО СА ПОСОЧЕНИ ПРИЧИНИТЕ !!!!!!!!!!!! И ВТОРО МАЙ ОЩЕ ИНДИВИДИТЕ НАСЕЛЯВАЩИ ТЕРИГОРИЯТА ОЩЕ НЕ СА ДОКТИГНАЛИ ДО СТЕПЕН НА ОБЩЕСТВЕНО РАЗВИТИЕ ТИП ПЛЕМЕ !!!!!!!!!!!! В ПЛЕМЕТО ВОЖДА ""Винету" се грижи ЗА БЛАГОПОЛУЧИЕТО МУ а не КРАДЕ ОТ ПЛЕМЕТО ХАХАХА !!!!!!!!!! ПО СКОРО СМЕ НА ЕТАП ОРДА ВСЕКИ ЗА СЕБЕ СИ И ВСЕКИ СРЕЩУ ДРУГИЯ според интереса си ХАХА !!!!!!
9.
ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
11.09.2024 12:03:13
1
5
ДО №6 ДА ТАКА Е НИКАКЪВ ШАНС ЗА НОРМАЛНА ДЪРЖАВА С ПЛАТЕНА "Джуналистика" ИИИИИИИИИИИИИ вярващите и ДЕБИЛИ ХАХА!!!!!!!!!!!Един професор ТВЪРДИ че 80% от индивидити населяващи територията България СТРАДАТ от """"""""""Д–––––ефекта """""""""""открит от Д.Дънинг и Дж.Крюгер / ВИЖТЕ в Уикипедия за това отккритие / Професора определя СТРАДАЩИТЕ като ДЕБИЛИ !!!!!!!!!Царя УСТАНОВИ че за да се ПРЕОСНОВЕ в държава България е НУЖНО ПЪРВО ДА СЕ СМЕНИ ЧИПА НА ТЕЗИ ДЕБИЛИ ХАХА """""""""""""""проС матрял слаба държа......ООООПС. НИКАКВА ДЪРЖАВА """""""""""
8.
морски
11.09.2024 11:57:25
2
5
Не може да върви съдебна реформа и да сме шампиони по кражби и корупция. Племето ни е разбойническо, за жалост. Диви балканци и това си е.
7.
XX
11.09.2024 11:50:00
7
1
В доклада на ЕК си пише, че в България:
1. Няма проблеми с корупцията.
2. Няма проблеми с върховенството на закона.
3. Няма проблеми с охраната на границата.
Затова и Холандия гласува за приемането на България в Шенген. Факт.
Пък неграмотните тролове №3 и №4 на шарлатаните да си постват фалшивите опорки. Нали трябва и те да захлебят с нещо.
6.
.......
11.09.2024 11:47:58
2
12
Тук нямаш шанс
за нормална държава,
ДС своите слага на власт,
до безкрай ще ни грабят.
5.
XX
11.09.2024 11:46:27
9
3
Естествено, че "Съдебната реформа" е дъвка за пред неграмотните и некадърни про'с'таци, които гласуват ЕС да им даде МРЗ.
4.
ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
11.09.2024 11:31:09
1
12
Когато Кьовеши беше на посещение в България и препоръча ЗАКОНОДАТЕЛНА РЕФОРМА която ще изчисти обществото от "КРАДЦИТЕ" !!!!!!! ТОГАВА БУЦИИ ГУЦИ СЕ КРИЕХА В ХРАСТИТЕ ХАХА !!!!!!!!Сега години след което Румъния се изчисти от "КРАДЦИТЕ " гражданите и имат два пъти по висок стандарт от НАС ! !!!!!!!!!ПРИЧИНАТА Е ЧЕ КРАДЦИТЕ ПРОДЪЛЖИХА БЕЗНАКАЗАНО ДА СИ КРАДЪТ ! ТАЗИ СТАТИЯ ОБСЛУЖВА БЕЗАКОНИЕТО И БЕЗНАКАЗАНОСТА !!!!!!!!!!!!!
3.
ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
11.09.2024 11:19:41
1
11
В Румъния две жени М.Моковей –министър на правосъдието и Кьовеши след СЪДЕБНАТА РЕФОРМА вкараха в пандиза двама министър председатели и куп местни дерибеи хаха !!!!!!!!!!ТАЗ ТУКА АГИТИРА ЧЕ НЯМАЛО НУЖДА ОТ СЪДЕБНА РЕФОРМА !!!!!!!!!!!!ЗАЩО МЪ В ЧИИ ИНТЕРЕС МЪ аааааааааааа ??????????Или които плаща музика............ОООООООПСССССССС СТАТИЯТА Я ПОРЪЧВА ХАХА
2.
Смях
11.09.2024 11:12:59
4
4
Също както евроатлантизъм.
1.
ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
11.09.2024 11:12:12
1
15
ТАЗИ Е ПЛАТЕНА ОТ ГУЦИ И БУЦИ –МАФИЯТА ДА ЗАЩИТАВА ИНТЕРЕСИТЕ И ! ТЯ ПОВТАРЯ МАФИОТСКИТЕ ОПОРКИ ЗА ГЛАВНИЯ ПРОКУРОР И ЧЕ НЯМАЛО НУЖДА ОТ НОВО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО ЗАЩОТО СТАРОТО ДОБРЕ ВЪРШЕЛО РАБОТАТА НА МАФИЯТА !!!!!!!!!!!!!!НЯМА ЕДИН ОСЪДЕН ОТ ВИСШИТЕ ЕТАЖИ НА ВЛАСТА /разбирай БУЦИ И ГУЦИ/ ЗА ЗЛОУПОТРЕБИ !
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Това е най-красивата нотариуска в България Това е най-красивата нотариуска в България Критиците на нотариус Якова настояват, че клиентът „не търси сексапил, а професионализъм“ Тихомир Янакиев: В „12 без 5“ правителство в оставка реши съдбата на остров Св. Кирик и Юлита, не е редно! Тихомир Янакиев: В „12 без 5“ правителство в оставка реши съдбата на остров Св. Кирик и Юлита, не е редно! Бъдещето на острова трябва да бъде решено от местната общност, а не от централизирани държавни структури, които не познават реалния контекст, нужди и потенциал на мястото, категоричен е кметът Мими Николова едва оцелява със смешна пенсия Мими Николова едва оцелява със смешна пенсия Голямата певица посрещнала 2026 г. тихо и спокойно у дома Управителят на БНБ каза дали ще стане служебен премиер Управителят на БНБ каза дали ще стане служебен премиер Димитър Радев предупреди за институционални рискове и загуба на глас в ЕЦБ при подобен сценарий   20 години по-късно: Нов българин в „Хари Потър“ 20 години по-късно: Нов българин в „Хари Потър“ Случайно или не, се запознава с българския актьор Станислав Яневски, който влиза в образа ва Виктор Крум във филма от 2005 година. 20 години по-късно Даниел влиза в същата роля, но само с гласа си Веско Маринов вдигна цената, вече струва 12 хил. лева Веско Маринов вдигна цената, вече струва 12 хил. лева Допреди Нова година хонорарът му беше 8 хил. лева Трагедия в Слънчев бряг! Намериха тялото на мъртъв мъж в комплекс „Аркадия“ Трагедия в Слънчев бряг! Намериха тялото на мъртъв мъж в комплекс „Аркадия“ Става въпрос за украински гражданин, който се е самоубил Петима са задържани след акцията в дома на Ицо Папата в Костинброд Петима са задържани след акцията в дома на Ицо Папата в Костинброд От МВР потвърдиха, че провеждат операция, но отказаха повече подробности По 6 часа и 39 минути на ден прекарваме в интернет показват последни данни По 6 часа и 39 минути на ден прекарваме в интернет показват последни данни При децата и младежите онлайн времето надхвърля 7 часа дневно, 93% от българите имат достъп до мрежата   Външното министерство на РСМ към България: Бъдете партньор, не рецензент в европейския диалог Външното министерство на РСМ към България: Бъдете партньор, не рецензент в европейския диалог Скопие отхвърля обвиненията за намеса и призовава за институционална комуникация
Представителката на Минесота е била нападната с инжекция с неизвестно вещество по време на събитие Представителката на Минесота е била нападната с инжекция с неизвестно вещество по време на събитие Темата на срещата е била присъствието на федерални имиграционни служители в града Секс за 150 лв. на час: Шокиращи разкрития по делото за клуба „Силикон“ Секс за 150 лв. на час: Шокиращи разкрития по делото за клуба „Силикон“ Собственикът на еротичния бар Димитър Донов, управителят на заведението Николай Димитров и Алит Алит от Варна, за когото се твърди, че е извършвал сводническа дейност, застанаха за последен път пред Районния съд Граничен полицай простреля човек Граничен полицай простреля човек Инцидентът се случва в малкия град Аривака, а разследването може да отнеме време Испания легализира половин милион мигранти, за да попълни недостига на работна ръка Испания легализира половин милион мигранти, за да попълни недостига на работна ръка Вижте какви мерки се прилагат Това е най-евтината туристическа дестинация в Европа, нощувката е максимум 40 евро, а бирата - 2 евро Това е най-евтината туристическа дестинация в Европа, нощувката е максимум 40 евро, а бирата - 2 евро Става въпрос за Сараево  Изненадващ фаворит за вътрешен министър в служебния кабинет Изненадващ фаворит за вътрешен министър в служебния кабинет Емил Ганчев е бивш заместник-министър на вътрешните работи в служебния кабинет на Стефан Янев през 2021 година Как се прави жулиен с гъби и пилешко месо – проста рецепта Как се прави жулиен с гъби и пилешко месо – проста рецепта Жулиенът, рецептата за който ще споделим по-долу, е горещо ястие от френски произход, в което съставките (обикновено гъби, пилешко месо или морски дарове) се нарязват на ситно и се пекат в кремообразен сос под коричка от сирене Всяка домакиня допуска тази фатална грешка с пералнята си Всяка домакиня допуска тази фатална грешка с пералнята си Много хора смятат, че колкото повече дрехи натъпчат, толкова по-икономично ще бъде прането. Други пък пускат пералнята почти празна, за да „не се мачкат“ дрехите. И в двата случая резултатът не е добър Само във Флагман.бг! Ето как изглежда реално държавният преврат в Китай Само във Флагман.бг! Ето как изглежда реално държавният преврат в Китай Тихи чистки, „сърдечни пристъпи", взрив в тунел и изтрита новина – сигналите за борба за власт в Пекин Роналдо и Джорджина Родригес подготвят сватба - след пет деца и 9 години заедно Роналдо и Джорджина Родригес подготвят сватба - след пет деца и 9 години заедно Португалски медии свързват церемонията с края на Световното първенство по футбол и родното място на футболиста Мадейра
Илияна ЙОТОВА, президент Илияна ЙОТОВА, президент Политическите фигури не са решение за служебния кабинет
Виц на деня Виц на деня Той:
- В джоба ти намерих патрони и бележка на арабски.
Тя:
- Идиот, това са анални свещички и рецепта от доктора.
Виц на деня Виц на деня Докторе, не мога да издържам повече на тази диета! По време на с*кс отхапах на мъжа ми ухото!
- Бели кахъри, не повече от 40 калории.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук При младите самоубийството е зов за помощ, а при старите - само молба за смърт
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори