Лютеница, компоти... Българинът май прави все по-малко зимнина?
Консервирането си струва, само ако продукцията е собствена, смятат купувачи
Времето постепенно отива към есенно, а сезонът на правенето на зимнина вече започна, макар да продължава активно дори през октомври. Доколко обаче българинът продължава с традициите да си приготвя буркани за зимата?
Проверка по столичните пазари на БГНЕС показва, че все по-малко зимнина с купена продукция правят българите.
Правенето на зимнина си струва само ако продукцията е собствена не само заради качеството на произведеното, но и заради цената, разказват купувачи. Така например, цената на килограм хубави червени чушки, ключови за производството на домашна лютеница, струва шест лева за килограм на най-стария пазар в Столицата – Женския. На определени сергии може да бъде намерена и капия за около 2 лв., но качеството й е много, много съмнително, казва Божидар, който вече е патил от покупката на евтина стока.
Килограм от зелените чушки струва поне 5 лв., като стока с по-ниско качество може да бъде закупена за около 3 лв. за килограм.
По около и над 10 лева за килограм вървят и различните видове люти чушки – от рибките, през „козия рог“, Джулюнската шипка, жълтите камбички, чорбаджийките, фефероните и кайенките. Те са основна суровина за „пуканите“ люти чушки, които са отлично средство за стопляне за студените зимни месеци.
Около два лева за килограм струват и сините сливи. Желаещи да правят сладко от тях, обаче, липсват. Повечето хора ги купуват за сурова консумация, защото бурканче сладко или мармалад от тях се връзва на около 5 лв., като се имат предвид захарта и електричеството за производството.
Българските праскови за компоти се продават за около два лева. От 6-8 праскови, колкото е килограм, може да се направят 4 буркана компоти, изчисли пазаруващ столичанин.
А времето за прословутите туршии все още не е дошло, защото за тяхното приготвяне времето трябва да е значително по-хладно.
Неочакван обрат в опита за съставяне на правителство
Селска манджа с печени чушки и сирене – стара българска рецепта, която ухае на лято и домашен уют
Мариана Векилска вдига сватба (СНИМКИ)
Разследват случай на жесток побой: 5-годишно дете е с множество хематоми след системно насилие
Неделя на Всички български светии, ето кой има имен ден
Росен Йорданов поема „Новите умове“: Експертът, който ще прочисти ГЕРБ от скрити лимонки
Времето ви изтича, имате само още няколко дни: Ако сте сред тези 3 зодии, ви се открива реален шанс за богатство
Всяка година в сезона на черешите правя този обърнат сладкиш - сочен, ароматен и толкова вкусен, че не остава и троха
Министърът на туризма Илин Димитров: Курортите ни са готови, но туристи няма
Как призрачният мегакомплекс Коста дел Кроко край Царево се превърна в бетонен капан за милиони евро
Брутално покушение в Мексико разкрива кървавата реалност зад блясъка на Световното първенство по футбол
Тръмп на 80: Превръща Белия дом в арена за зрелищни ММА битки
