×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Петролът поевтиня след споразумението между Ирак и Турция
  • МиГ-29 по тревога: Полша реагира на руски разузнавателни полети
  • Такси вдигат цените на уредите за дома
  • След 29-часово прекъсване: Възстановиха тока в Куба
  • Скандал в хижа „Камен дел” завърши с изстрели
  • Турция отправи остри критики към Гърция, напрежението в Източното Средиземноморие се изостря
  • Зеленски призовава Тръмп и Стармър да се срещнат и да намерят общ език
  • Снаряд падна в близост до иранската атомна централа в Бушехр
  • Разследват смъртта на млада жена в софийска болница
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Лихварят Лютви Кютюка забърса богат старец и започна да му прибира имотите


Лихварят Лютви Кютюка забърса богат старец и започна да му прибира имотите
Болният дядо Димитър започна да се освобождава от имотите си веднага след като попадна в ръцете на Кютюка
24 Август 2024, Събота, 18:08 ч.
Автор: Божидар БОЖКОВ

Преди 6 месеца 91-годишният дядо Димитър е отведен на неизвестно място и не е ясно какво се случва с него

Известният айтоски лихвар Лютви Мехмедали Кютюка вече шести месец държи при себе си 91-годишен богат, но безпомощен старец в деменция и е започнал да прехвърля имотите му на свои близки и роднини, научи „Флагман“. През февруари Кютюка е отвел дядо Димитър Димитров от дома му на ул. „Хан Крум“ в Бургас на неизвестно място и към момента няма никаква връзка с него. Телефонът на стареца е спрян. Всички опити на Флагман.бг да се свърже и разговаря с него се оказаха безуспешни. „Дядо Димитър е при мен. Добре е. Сменил съм му телефона“, каза Кютюка, но не пожела да предостави новия номер.

„Икономическа полиция проверява Мехмедалиев за имотна измама. Той е прибрал възрастен мъж да го гледа, а веднага е тръгнал да прехвърля имотите му. Работим по този случай“, потвърди старши комисар Емил Павлов, шеф на Областната дирекция на МВР в Бургас.

Кютюка научил за съществуването и имотите на дядо Димитър покрай негов приятел съименник – Димитър Камиларов, също на 91 години. Двамата възрастни мъже били някога колеги. Когато състоянието на Димитров се влошило, Камиларов му предложил да се грижи за него. Купувал му дрехи и храна. Вечер оставал да спи при него в апартамента на „Хан Крум“. Не е ясно дали Димитров е осъзнавал какво прави, но по това време подписал пълномощно на приятеля си Камиларов да управлява спестовната му сметка, в която имало 60 000 лева.

Здравият дядо Димитър разказва, че по тази причина не се налагало да пере мръсните дрехи на болния си другар. Направо ги хвърлял и му купувал нови. Същевременно с по 2000-3000 лева в джоба отивал често на баните във Ветрен, за да се потопи в минералния басейн. Там се запознал с Кютюка, който също всеки ден стоял в басейна.

„В началото той мислеше, че аз съм богат и прояви голям интерес към мен. Води ме на негова вила, запозна ме с някои нежни женички и ме оставяше насаме с една от тях“, разказа Димитър Димитров. От дума на дума обаче дядо Димитър признал пред Кютюка за съществуването на болния имотен старец, както и че парите всъщност идват от него.

„Той първо мислеше, че аз съм богатия и ме запозна с някои нежни женички“, разказва Димитър Димитров.

 

Почти веднага след това Мехмедалиев извел 91-годишния Димитър Димитров от дома му и го взел при себе си. Дни по-късно дядото останал без апартамента си на „Хан Крум“. По документи той е прехвърлен на зетя на Кютюка. „Помещението беше в ужасно състояние. Накарах зетят да го купи, за да помогнем на дядото да вземе малко пари“, обясни лихварят. Жилището е малко - 30 кв. м, но в идеалния център на Бургас и е с пазарна цена над 100 000 лева.

Същевременно Мехмедалиев завел с колата си болния от деменция старец в Нова Загора, за да се опита да прехвърли и нивите му, които са в землището на общината, разкриха полицаи. „Той каза, че иска да си продаде цялата земя, затова реших да помогна“, обясни Мехмедалиев.

При вида на възрастния мъж тамошните нотариуси отказали да изповядат подобна сделка. В Бургас обаче Кютюка открил подходяща, известна с услужливостта си при подобни случаи, нотариуска, която оформила пълномощно. С него дядо Димитър, пак без да е ясно дали е осъзнавал какво прави, прехвърлил всички права да се разпорежда с имотите му на 58-годишния Станчо Станчев, близък приятел на Кютюка. Мехмедалиев призна това, но го обясни единствено с желание да помогне на болния старец.

Същевременно адвокатът на Мехмедалиев завежда заповедно производство срещу здравия дядо Димитър с искане да предаде 35 000 лева, похарчени от спестовната сметка на болния му съименник, тъй като дядото в деменция си ги искал. Димитър Димитров отказва да върне парите. Всичко това се случва по време, когато полицията вече усилено разследва Кютюка.

Лютви Мехмедалиев Кютюка се радва на здравия дядо Димитър по времето, когато все още не е знаел откъде всъщност идват парите.

 

От полицията разказаха, че няколко пъти е имало опити да им се пречи на работата. Те изпратили разпореждане до всички нотариуси да спрат да изповядват сделки с имотите на болния дядо Димитър. Двама бургаски нотариуси пуснали веднага възражение до прокуратурата, че с това разпореждане полицията пречи на работата им.

В Бургаския окръжен съд пък се е водило дело за поставяне на болния дядо Димитър под запрещение. Въпреки, че в съдебната зала той не разпознал никого от присъстващите и се държал неадекватно, магистратката Боряна Димитрова, бивша членка на Висшия съдебен съвет, отказва да го постави под запрещение. Мотивите ѝ не са ясни, защото не са посочени в официално публикуваното решение.

Часове преди появата на този текст Лютви Кютюка се опита да притисне редакцията на „Флагман“ да не публикува нищо по този случай.

Мехмедалиев е стар познайник на полицията и съда. Преди повече от 10 години бе съден за лихварство и присвояване на имущество чрез фалшифициране на документи. Първоначално бе осъден на 4 години затвор и конфискация на половината му имущество. В документите по делото пише, че неговите жертви са най-обикновени хора, които вземали заеми. Обикновено трябвало да плащат по 3 процента лихва на седмица. Така за няколко месеца сумата се увеличавала лавинообразно и длъжникът затъвал все повече. Често за заем от 1000 лв. Мехмедалиев се сдобивал с цял апартамент. Тези, които дръзвали да се оплакват, ги чакали заплахи и мъчения. „Освен сицилианската примка, Мехмедалиев прилагал като способи горене по стъпалата с ютия и бесене с главата надолу“, пише в документите по делото. Но на последна инстанция адвокатите му успяха да убедят Върховния касационен съд, че Кютюка не е толкова виновен. Окончателната присъда на 22 юли 2013 г. бе три години решетки условно.
 


В категории: Разследване , Айтос


Божидар БОЖКОВ Автор
Божидар БОЖКОВ
22
Коментара
Мария АРНАУДОВА Летище Берлин спря 445 полета заради стачка  Летище Берлин спря 445 полета заради стачка  18/03/2026, Сряда 14:47 0
Мария АРНАУДОВА Каква е скритата причина за липсата на енергия  Каква е скритата причина за липсата на енергия  18/03/2026, Сряда 13:20 0
22
Коментара по темата
22.
Даниел Златев помака
27.08.2024 11:26:14
0
1
Не можем да не отбележим освен кютюка Сунай и Даниел Златев помака по същия начин се сдоби по същата схема двуетажна къща до ВиК Айтос
21.
До 16
27.08.2024 07:55:07
1
1
Този Сунай работи в охранителна фирма и е верно че измами стареца и му взе къщата на ул.шейново етажа над полицията
20.
Pol
25.08.2024 11:44:28
0
13
Сега вече е време за 9мм. "Изравнител".Той прави всички равни!!!
19.
АБВ
25.08.2024 11:26:30
1
17
Тази Боряна Димитрова изискала ли е мед.експертиза ? Как отказва да го постави под запрещение ? Или и тя има финансов интерес ???? Егати и съдийката ? Очи няма ли ? Човешки морал няма ли ? Как отсъждаш нещо , когато фактите са очевАдни ?????В Бг май само мошениците и измамниците имат права, особено когато си плащат тук и там . ....
18.
Мислещ
25.08.2024 10:53:55
1
12
Не разбирам, как може такива индивиди като този Кютюка или Сунай да имат доблестта да мамят хора,на чужд гръб с измами да изхранват децата си. Впоследствие с гордост да обикалят центъра на Айтос. Еми сч.....те им краката на тези мошеници.
Я кажете кои индивиди са на подчинение на Кютюка като наказателна бригада.
17.
Мнение
25.08.2024 01:20:25
0
21
В Германия такива сомотни възрастни се пращат в старчески домове, а издръжката е от продажбата на жилището им, с което се разпорежда кметството. А не някакви измамтици да се облагодетелстват.
16.
Кой е Сунай
25.08.2024 01:09:24
0
8
На тоз Сунай жена му да не фризьорка от м. поляна
15.
Ами
25.08.2024 00:56:14
0
7
Наоравоцда сец4азстрелват на м8мента и да се конфускува всичко
14.
SS
24.08.2024 23:34:24
0
16
Кой изпълняваше песента "Пътнико Свиден " ???

Тоз помияр пак изпълзя от дупката си....да видим, кво ще стане.
13.
елементарно
24.08.2024 20:43:34
1
40
резакът дели с някого, много таен ... сещайте се кой. А кои са двамата "нотариуси" с протести? Пишете ги, за да не е тайна, от коя мафия излиза чадърът.
12.
Македонеца
24.08.2024 20:31:09
0
49
Егати наглия турчин ибрик! Къде е полицията? Къде е прокуратурата? Да дойде в Несебър да види от къде изгрява слънцето!
11.
Ка# сабова,
24.08.2024 20:11:43
0
30
нали се сещаш Вальо,колко време се занимаваше с тоя имотен измамник.Вместо да те плаши да не поместваш информация...и ако все още имаш...към Вальо...впрегни целия си потенциал от журналисти...и тотална атака срещу боклука,и всички негови ,,чадъри"...докато не влезе там, където му е мястото...щото ютиите там може да са с фреон и да му харесат....
10.
Токаито
24.08.2024 20:01:41
0
30
Има още един Сунай този мошеник за 1 литър ракия взима имота на един точно до болницата и 30 декара ниви какво прави полицията и наиголемия куриоз че полицията и общината му плащат наем смятам че прокуратурата и съда трябва да вземе някакво становище по случая и за Сунаи ..
9.
Мариян
24.08.2024 19:57:00
0
49
Голям измамник, по цял ден обикаля Бургас и търси да измами някои. Не го е страх ни от полиция ни от прокуратура. Все се хвали че е недосегаем и никои не може да му каже нищо. Не знам защо още полицията не го е арестувала, все ще има за какво да е виновен!
8.
ДПС
24.08.2024 19:53:15
8
11
А така ве кърджалии
7.
*********
24.08.2024 19:43:48
0
20
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
6.
IQ Зиро
24.08.2024 19:14:45
1
29
три години решетки условно
----
Ай ся кай честно - как хем решетки, хем условно?
5.
Holms
24.08.2024 19:13:48
26
15
Грижи се за стареца. Някой друг грижи ли се. Кой ще наследи дядото, някой който не го е грижа. Ми на приятеля му тегли по 2000 лв на месец от сметката му за да си живее охолно, да ходи на бани, да си угажда. Абе за какво са пералните, обществените, в кралските дворове си перат бельото. Взима храна от кухнята за социално слаби за стотина лв, минава да види златната кокошка жива ли е още , пълен глупак че е преотстъпил златната кокошка на друг. Жалко , че човека е самотник, без роднини който да се грижат по някакъв начин за него.
4.
Бай Иван
24.08.2024 19:11:56
0
16
Китка държи дядото в Изворище. Или са на монетните бани във Ветрен.
3.
Минчо
24.08.2024 18:45:28
2
66
Начи, какво отново излиза - полицията е работила по случая, предприели разнообразни методи и накрая е успяла да вкара дело в съда. Браво.
Но от там, айде, всичко е наред. Бахти съда, егати града!
Браво на бургаската полиция!
2.
Исках,ама нямах желание!
24.08.2024 18:35:30
3
57
Полицията сезирахте ли я,като отговорни граждани,или чакате да се самосезира?Възрастен човек е в неизвестност или в известност ,докато е нужен?!
Иначе,много обичате да списвате,ами айде и малко да разследвате,не да се жалвате ,че ви притискат!Подайте сигнал!
1.
msp
24.08.2024 18:21:50
1
113
kak, да не му строшиш зъбките на този мазен айтошки лихвар!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Близки на Стамбето ридаят неутешимо: Отиде си момчето с огромно сърце Близки на Стамбето ридаят неутешимо: Отиде си момчето с огромно сърце Няма да те забравим, споменът за теб ще остане завинаги в сърцата ни, казват близките му ГДБОП задържа двама китайци част от международна схема за киберизмами  ГДБОП задържа двама китайци част от международна схема за киберизмами  Заподозрените от групата Smishing Triad за заловени в столицата след след покупка на 18 смартфона Всеки четвърти служител на Kaufland е над 10 години в компанията Всеки четвърти служител на Kaufland е над 10 години в компанията Ритейлърът отваря първия си магазин в страната през 2006 г. в Пловдив 10-ата Национална екологична конференция в БДУ събра съмишленици от цялата страна 10-ата Национална екологична конференция в БДУ събра съмишленици от цялата страна Научното събитие се реализира с подкрепата на Община Бургас, Министерството на образованието и науката, Регионалното управление на образованието – Бургас, както и на Студентския съвет към университета Община Царево получи нов електрически автомобил за социалните услуги  Община Царево получи нов електрически автомобил за социалните услуги  Модерното превозно средство ще подпомага социалните услуги в общината от 19 март Откриха нов крем, борещ се срещу рак на кожата в ранни изследвания Откриха нов крем, борещ се срещу рак на кожата в ранни изследвания Учени от САЩ отчитат потискане на туморния растеж при лабораторни тестове Гранични полицаи в Бургас откриха 10 мигранти в тайник на микробус край Пода Гранични полицаи в Бургас откриха 10 мигранти в тайник на микробус край Пода Шофьорът е румънски гражданин, а задържаните мъже са афганистанци, тръгнали от Турция преди около седмица Предадоха на съд обвиняемия за убийството на Магдалена Русева в Хасково Предадоха на съд обвиняемия за убийството на Магдалена Русева в Хасково Окръжната прокуратура в Хасково внесе обвинителен акт срещу 18-годишния Иван Костов, който е обвинен за умишленото убийство на 18-годишната Магдалена  Златка Райкова с нова стъпка в публичната си кариера  Златка Райкова с нова стъпка в публичната си кариера  Преди цели 15 години плеймейтката дебютира в ролята на проститутка в "Конан Варварина", а днес е избрана за главна роля в социална сатира  Заплати и имоти: Колко години трябва да работим неуморно, за да си купим дом в Стара Загора, София и Варна Заплати и имоти: Колко години трябва да работим неуморно, за да си купим дом в Стара Загора, София и Варна За да се купи имот в София, е нужно да заделяме поне 10,2 години по 1,5 средни заплати. По-дълго се работи за имот единствено във Варна
Летище Берлин спря 445 полета заради стачка  Летище Берлин спря 445 полета заради стачка  Засегнатите пътници са около 57 000, докато трудовият спор обхваща и градския транспорт в Мюнхен Войната ескалира: Нетаняху е разпоредил на армията си да избива всички ирански лидери Войната ескалира: Нетаняху е разпоредил на армията си да избива всички ирански лидери Междувременно Иран обеща отмъщение, докато подготвя погребението на шефа на службите за сигурност Али Лариджани Зеленски се оплака: Войната в Иран отклонява световното внимание от Украйна Зеленски се оплака: Войната в Иран отклонява световното внимание от Украйна Преговорите за мир постоянно се отлагат. Причината е една – войната в Иран, посочи Зеленски Попадна ли Америка в капана на Али Хаменей Попадна ли Америка в капана на Али Хаменей Преди да бъде убит, аятолахът одобрил бойния план и всичко се развива по неговия сценарий Тръмп: Ако не бяхме ударили Техеран, щеше да има ядрена война Тръмп: Ако не бяхме ударили Техеран, щеше да има ядрена война Техеран получи предложение за прекратяване на огъня чрез двама посредници, но новият върховен лидер Моджтаба Хаменей го отхвърли Да си гей в Иран е забранено, освен ако не си във властта Да си гей в Иран е забранено, освен ако не си във властта На калъп с младо момче там бе хванат дори човекът, натоварен да лови хомосексуалисти и да ги праща на бесилото НАТО разширява противоракетната отбрана в Турция НАТО разширява противоракетната отбрана в Турция Алиансът вече е разположил система за противоракетна отбрана в Източна Турция за защита на радар за ранно предупреждение, който следи ракетната активност в Близкия изток Трус на авиопазара: Подгответе се за по-скъпи билети и по-малко полети Трус на авиопазара: Подгответе се за по-скъпи билети и по-малко полети За да се предпазят от енергийната несигурност, някои превозвачи прибягват до предварително изкупуване на големи количества гориво Тропическа „капсула на времето“: Учени откриха уникална гора на 300 милиона години в Китай Тропическа „капсула на времето“: Учени откриха уникална гора на 300 милиона години в Китай Древната тропическа гора, запазена под вулканична пепел, предлага безпрецедентни възможности за изследване на екосистеми от ранния пермски период Вучич: Сърбия няма намерение да напада Хърватия Вучич: Сърбия няма намерение да напада Хърватия Имаме многопластова отбрана във въздуха и придобиваме още повече, каза сръбският президент
Доналд Тръмп към съюзниците: Доналд Тръмп към съюзниците: Помогнете ни, или ще видите „много лошо бъдеще“ Виц на деня Виц на деня Във влака кондуктор пита блондинка, пътуваща с куче:
- За кучето платихте ли?
- Не! Подарък ми е за рождения ден.
Виц на деня Виц на деня Двама воайори си говорят:
- Какво ще правим в петък?
- Ще видим…
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Тъкмо се помирих с родата и айде пак избори…
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори